Сабақ жоспары
Тақырыбы: Индуизм және оның негізгі бағыттары. Индия және Жапониядағы
діни
көзқарастар
Мақсаты: 1. Оқушыларға Индуизм, оның бағыттары, діннің негізгі мәні мен Индия
және Жапониядағы діни көзқарастар туралы
мәлімет беру;
2. Оқушылардың ойлау, өз ойын еркін жеткізу,
талдау, қорытынды жасай
білу қабілетін жамыту;
3. Оқушылардың бойында басқа халықтық дінге деген
құрмет сезімін
қалыптастыру, оның мәнін танып білуге деген
қызығушылығын ояту.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Сабақ әдісі: әңгімелеу, талдау, ой-қозғау, кестемен жұмыс, жұптық
жұмыс, қосымша
деректермен жұмыс
Сабақ көрнекілігі: кесте, Дүние жүзінің саяси картасы, кескін карта,
суреттер,
слайдтар, тірексызбалар, перфокарта.
Сабақтың құрал-жабдығы: интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс: Тарих, География, Адам Қоғам Құқық пәндері
Қосымша материалдар:
1.
«Әлем діндері» Балалар
энциклопедиясы
2.
Е. Ғарифолла «Дінтану
негіздері»
3.
Ғаламтор мәліметтері
4.
Қазақ Ұлттық
энциклопедиясы
5.
“Народы
и религии мира” (М.,1998)
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындық деңгейін
анықтау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
(5 минут)
Үй тапсырмасы тест
арқылы тексеріледі:
1.
Толықтыру тесті
I.
Жансыз заттардың
табиғаттан тыс қасиетіне, олардың магиялық қуатына деген сенімге негізделген -
_____________________________
II.
Ру-тайпаларының
бір-бірімен жануарлармен, өсімдіктермен тылсым туыстық байланысы бар деп білген
ежелгі наным-сенім - ___________________
III.
Жан мен рухты тірі мен өлі
табиғаттың сезіммен қабылданатын барлық заттары мен құбылыстарында жасырынып
жататын, оларды басқарып отыратын жаратылыстан тыс күш деп санайды -
__________________
Жауаптары: І.
Фетишизм ІІ. Тотемизм ІІІ. Анимизм
2.
Сәйкестік тесті
І. Магияның тарихы және дүниетанымдық А. Э.Б.
Тейлор
эволюциясын зерттеген адам
ІІ. Анимистік теорияның негізін қалаған В.
Э. Дюркгейм
ғалым
ІІІ. Дін-адамның рухани даму жолының С.
Дж.Фрезер
алғашқы сатысы деген теорияның авторы
ІV. Дін социологиясының негізін қалаушы D. О.
Конт
Жауаптары: І.
С; ІІ. А; ІІІ.D; ІV. В
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту
(30 минут)
1. Оқушылар сабақтың
мақсатын анықтайды
2. «Миға шабуыл»
стратегиясы
САЯХАТ
МАРШРУТТАРЫ: сабақ 5 маршрут жолынан тұрады. Әр маршрут аялдамасының шектеулі
уақыты бар, әр маршрутқы қорытынды жасап отыру шарт
1. Индуизм (3
минут)
Ø
Индуизм пайда болған уақыт______
Ø
Индуизмнің негізгі постулаттары: (Сызбанұсқаны
толтыру)
2. Индуизмдегі конфессиялар. Кестемен жұмыс (5 минут)
3.
Индуизмдегі негізгі төрт
жағдаят (7 минут)
·
қасиетті кітаптар туралы
·
о сверхъестественных существах,
·
жан туралы
·
өлгеннен кейінгі өмір
туралы
Индуизмнің діни ескерткіштерін слайд түрінде
көрсету:
4.
Дүниежүзіндегі индуизмнің
таралу аймақтары (Диаграмма түрінде көрсетіп, индуизм таралған елдерді кескін картаға
түсіру) (7 минут)
Бұл дінді ұстанушылар саны әлемде 800 миллион, яғни әлем халықтарының
14%-ын құрайды. Қазіргі таңда бұл дін Индия мен Непалда басым болып
табылады(80%). Сонымен қатар Азияның басқа елдерінде де тараған, оның ішінде: Бангладеште (15 млн.), Индонезияда (4 млн.) Шри-Ланка (2,5 млн.), Пакистанда (1,3 млн.), Малайзияда (1,1 млн.). Африка құрлығындағы ең ірі индустар қауымдастығы ОАР
(700 мың), Амаерикада-АҚШ (575 мың), Еуропада-Ұлыбритания (500 мың)
5. Индия және Жапониядағы
діни көзқарастар (Венн диаграммасыбойынша көрсету) (5 минут)
ІV. Бекіту
«Футбол» ойыны
1.
4 немесе 2 топқа бөлу
2.
Команда лидерін сайлау,
оқушыларды бағалау
3.
Топ бойыншасұрақтар беру
арқылы, командалар гол (дұрыс жауабы) соғады
4.
Команда мүшелері жеке-жеке
сұрақтар қояды
V.
Рефлексия
Шығу парағын толтыру
Не білдік?
|
Не үйрендік?
|
Не білгіміз келеді?
|
|
|
|
VІ. Үй тапсырмасы
Тақырып бойынша сөзжұмбақ, сөзтізбе, криптограмма,
викториналар дайындап келу
VІІ. Қорытынды
Бағалау
Бағалау параға сабақ
басталар уақытында алдын-ала сайланған эксперт топқа беріледі.
Бағалау парағы
Оқушының
аты-жөні
|
Баға
|
Ортақ
ұпай
|
1
маршрут
|
2
маршрут
|
3
маршрут
|
4
маршрут
|
5
маршрут
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дайындаған: Альдекенова А.Т.
Ақсу қаласының дарынды балаларға арналған гимназиясы