Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Информатика "Операциялық жүйе ұғымы" 5 сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Информатика "Операциялық жүйе ұғымы" 5 сынып

библиотека
материалов

Сыныбы: 5

Пәні: Информатика

Күні: Сабақтың тақырыбы : Операциялық жүйе ұғымы Сабақтың мақсаты: -- Windows ОЖ-нің пайдаланушы интерфейсі туралы түсінік қалыптастыру; - Windows терезесі құрылымдық элементтерімен, қызметімен таныстыру; -терезелер түрлерін баптауды үйрету. Күтілетін нәтиже: Оқушылар операциялық жүйе ұғымын және оның қызметін біледі. Программалау жүйесіне мысал келтіре алады. Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуда АКТ-ны қолдану», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту»; «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық». Оқытуда қоданылатын әдіс-тәсілдер: «Шеңберлі дөңгелек», «Қытай қағазы», «Ментальды карта» , «Стикердегі диалог», «Жұптас, ойлан, бөліс» «Екі жұлдыз, бір тілек», «Инсерт», «БҮБ» Дереккөздер/ресурстар: Проектор, экран, оқулық, үлестірме материалдар, стикерлер, маркерлер, смайликтер, стакандар, жұмсақ ойыншық,,орамал, асықтар

Сабақ кезеңдері, уақыты

Кезеңнің мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау, оқу үшін бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе

5 мин.














Психологиялық атмосфера құру Мақсаты: Тұлғаралық байланысты орнату




Топқа бөлу «түрлі-түсті асықтар» Мақсаты: топта жұмыс жасауға үйрету

Шаттық шеңберін құрамын. Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушылар қасында тұрған сыныптасының бойындағы ұнайтын қасиетті атап, «Мен сені таныстырғым келеді» деген ойын арқылы бір-бірлерін таныстырды. Оқушылар көбінесе өздерінің танылған жақтарына қарай мінездеме береді.

Балаларға бүгінгі сабақ қазақи ұлттық нақышқа байланысты өтетінін хабарлаймын.

қоржыннан түрлі-түсті асықтар алу топқа бөлемін, 1 топқа көк түс, 2 топқа қызыл, 3 топқа сары түсті асықтары бар оқушылардың жиналуын сұраймын Топтың атын алдарындағы қазақтың тарихи құндылықтырдың атауын атаңдар.

киіз үй, домбыра, түйе деп қояды.

Оқушылар шаттық шеңберге тұрады. позитивті көңіл күймен сыныптасына мінездеме береді. Сыныптастарын сын есімдерді қолдану арқылы таныстырады Мысалы: сен салмақтысың, әдемісің, ұйымшылсың...


Оқушылар түрлі-түсті асықтар алу арқылы шағын топқа бөлінеді. Топ басшысы анықталып, топтың атын құрады. «Топ ұстанымын» еске түсіреді .



Бәрекелді!




Бәрекелді!!



Жұмсақ ойыншық


Түрлі-түсті асықтар, топ атаулары жазылған парақшалар, маркерлер, (түйе, домбыра, киіз үй)

Тұсаукесер

5 минут

Үй тапсырмасын тексеру.

«Қытай қағазы»

Мақсаты: өткенді еске алу

Үй тапсырмасын тексеру мақсатында оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы өткен тақырыпты қалай меңгергендігін білу.

Оқушылар шаттық шеңберге тұрып, бір-біріне орамал лақтыру арқылы сұрақтар қояды және сұрақтарға жауап береді

критерийлерге сай мұғалімнің бағалауы

Қытай қағазы

Негізгі бөлім

20 минут

«Ментальды карта» Мақсаты: түрткі сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу


Операциялық жүйе қандай қызмет атқарады? Операциялық жүйесіз компьютермен жұмыс істеуге бола ма? Неліктен? Windows-тың негізгі объектілеріне нелер жатады?

Оқушылар өздерінің білетін сұрақтарына жауап береді

Ынталандыру

сыйлықтар

АКТ, дәптер, оқулық, смайликтер


Стикердегі диалог

Сұрақтарға жауап беру үшін оқушыларға оқулықпен жұмыс жасауды ұсыну Тақтаға компьютердің суретін іліп қоямын оқушыларға компьютердің қосылу әрекетін және өшіру әрекеттерін көрсетуді сұраймын, оқушылар таза стикерге жауабын жазып, апарып тұсына жабыстырады

ОЖ тақырыбы бойынша оқушылар жұмыс жасайды Әр оқушы берілген тақырыпты жеке-жеке оқып шығады, Оқушылар нақты жауабын жазып, компьютердің қосу және өшіру әрекеттерін анықтайды. Сол бойынша пікірлерін айтады және дәлелдейді

«жақсы, бірақ дәлелдемелеріңізді жүйелі түрде жеткізу керек», «жарайсың!» деген мадақтау сөздері арқылы оқушылардың белсенділігін арттырамын.


«Жұптас, ойлан, бөліс»

Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасай тақырыпты түсіну

Оқушыларға 56-58 беттерді оқуға беремін

Оқушылар жұптаса, топтаса отырып, белсенді әрекет жасайды. Постерге ортақ ой-пікірлерін жазып, тақырыпты талқылап мазмұнын ашады..



2 минут

"2 жұлдыз, 1 тілек" Мақсаты Жаңа сабақ бойынша қорытынды, рефлексия жаса Мақсаты: Жаңа сабақ бойынша қорытынды, рефлексия жасау

Топтар бірін-бірі бағалау үшін, стикерлер беріледі

Топтар бір -бірін жұмысын бағалайды. "2 жұлдыз, 1 тілек" арқылы бағалайды

Жарайсыңдар!

Сыйлықтар (қаламсаптар)

2 мин.

Сергіту сәті Мақсаты: ойды және дене мүшелерін сергіту

Сергіту сәтінде шеңбер құруды сұрау. Мұрнының ұшымен, иық және аяқпен 1-3 дейінгі сандарды жазуды ұсыну.

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді

Өте жақсы!

3 минут

Деңгейлік тапсырмалар

Таратпа материалдар тарату

Тапсырма орындау


Тапсырма жазылған парақшалар, АКТ

3 минут

«Инсерт» әдісі

Мақсаты: мағынасы түсініксіз сөздерді табу

Сөздікпен жұмыс жүргізу

Оқушылар түсініксіз сөздерді жазып алады.

Windows –терезе

Windowsxp-графикалық ОЖ

Жұмыс үстелі-Windows-тің негізгі экраны

Обьект- ұғым

Өте жақсы!

АКТ

Қорытынды

5 минут

«Бағалау парағы» Мақсаты: оқушыларды бағалау

Оқушылардың жұмысына баға береді

Оқушылар өздерінің әділ бағаларын біледі

Смайликтер

Бағалау парағының кестесі


"БҮБ" Мақсаты: сабақтан алған әсерлерін анықтау

Сабақтан алған әсерлерін жазу үшін стикер тарату.

Стикерлер арқылы сабақтан алған әсерін жазады.


Кері байланыс Стикерлер


Үй тапсырмасы

Операциялық жүйе (сұрақ-жауап)

ОЖ тақырыбын оқып келеді, сұраққа жауап береді


оқулық


Автор
Дата добавления 10.02.2016
Раздел Информатика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров384
Номер материала ДВ-436921
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
