Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Пән мұғалімі: Тұралы Амангүл Шыңғысқызы
6 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Алгоритм типтері.Сызықты алгоритм.
Тармақталу алгоритм.Циклдік алгоритм
2 слайд
Сабақтың мақсаты
дамытушылық:
* пәнге деген танымдық қабілеттерін дамыту;
* оқушылардың қабілеттерін шығармашылығы арқылы дамыту.
тәрбиелік:
* оқушыларды ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу;
* танымдық қызығушылыққа,коммуникативтік дағдыны қалыптастыруға тәрбиелеу.
3 слайд
І. Ұйымдастыру :(Сыныпты топқа бөлу, сабаққа дайындау)
ІІ. Сабақтың өзектілігі (білу)
ІІІ. Жаңа түсініктер(түсіну)
ІVСабақты бекіту(Компьютермен жұмыс)
Сабақтың барысы:
VІІ Үй тапсырмасын беру кезеңі.
V.Сабақты қорытындылау кезеңі(синтез)
VІ.Өзін-өзі тексеру және бақылау кезеңі(бағалау)
VІІІ.Рефлексия кезеңі
4 слайд
Бояу мен бояу қылқаламын ал.
Бояу қылқаламымен қабырғаны жүргіз
Бояу қылқаламына бояуды жақ.
1-нөмерден орында
Есеп: «Бөлменің қабырғасын сырла» алгоритміндегі қатені тап.
Оңға қарай қадам бас
Мұғалімнің сұрақтары:
1
2
3
4
5
ІІ. Сабақтың өзектілігі (білу)
5 слайд
* Алгоритмді қай жазу түрінде көрсетуге болады?
* алгоритмдердің сөздік және кестелік жазу түрлері кім үшін құрылады?
* блок-схема деген не?
* блок-схемада қандай графикалық фигуралар қолданылады?
6 слайд
Басы
Есептің шартын оқу
Шартын жазу
Формуласын жазу
Шығару
Соңы
«Математикалық есепті шешу» блок-схемасы
7 слайд
Есепті шешу үшін алгоритмнің негізгі үш түрін бөліп алуға болады:
Сызықтық алгоритм (бірнеше командалардың тізбектеліп құрылуы);
Тармақталған алгоритм (бір немесе бірнеше командаларды таңдау);
Циклдік алгоритм (шарттарға тәуелді немесе берілген шарт орындалғанға дейін командалардың қайталануы).
Командалары бірінен соң бірі тізбектеле орындалатын алгоритм сызықтық алгоритм деп аталады.
ІІІ. Жаңа түсініктер(түсіну)
8 слайд
Басы
А санын енгізу
S= A+B
Қорытынды S
Соңы
В санын енгізу
Басы
1- команда
3-команда
4-команда
Соңы
2- команда
9 слайд
Негізгі модуль
тапсырма
Практика
Бақылау
теория
Көмек
Атқарушы «Бота» жұмыс жасау алгоритмі
Программаның жоғарғы бөлігінде ФАЙЛ,ТҮЗЕТУ,АВТОРЛАР туралы,КӨМЕК менюлері орналасқан.
10 слайд
11 слайд
Тармақталған алгоритм- бұл шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындайтын алгоритм.
Тармақталған алгоритмді жазудың екі түрі бар: ТОЛЫҚ және ТОЛЫҚ ЕМЕС.
12 слайд
ТОЛЫҚ ТҮРІ- бұл тармақталған алгоритмді жазу түрінде «иә» тармағы мен «жоқ» тармағы команда ретінде қарастырылған.
ТОЛЫҚ ЕМЕС ТҮРІ – тармақталған алгоритмнің жазу түрінде тек бір тармақ командасы қарастырылған.
Тармақталған алгоритмнің шарты ЕГЕР, ӘЙТПЕСЕ,Онда сөздерімен тексеріледі.
13 слайд
Мысал келтірейік: Егер жаңбыр басылса,онда қолшатырды жабуға болады. Бұл мысалда шарт «жаңбыр басылды» болып табылады.Егер шарт «ақиқат» болса, онда біз қолшатырды жабамыз.Әйтпесе, егер шарт «жалған» болса, онда қолшатыр ашық күйінде қалады.
14 слайд
Басы
Жаңбыр басылды ма?
Қолшатырды жаппаймыз
Қолшатырды жабамыз
Соңы
иә
жоқ
Басы
Жаңбыр басылды ма?
Қолшатырды жабу
Соңы
иә
жоқ
Тармақталған алгоритмнің толық жазылу түрі
Тармақталған алгоритмнің толық емес жазылу түрі
15 слайд
Сөз арасындағы АҚИҚАТ немесе ЖАЛҒАН мәндерін қабылдайтын ЕГЕР және ОНДА өрнектері ШАРТ деп аталады.
Алгоритмдегі шарттарды жазу үшін < , >, = салыстыру таңбалары қолданылады.
16 слайд
Циклдік алгоритм-бұл командалары бірнеше рет
қайталанып орындалатын алгоритм.
Қайталау санының алдын ала белгілі циклі арифметикалық цикл деп,орындалу саны белгісіз цикл командалық цикл деп аталады.
17 слайд
Басы
Айналу есептегіші
Айналып жүгіру
Соңы
Басы
Есептегіш
Цикл денесі
Соңы
Циклдік алгоритмнің блок-схемасы
18 слайд
Басы
Шарт
Әрекет
иә
жоқ
Әзір < шарт> қайталау
Цикл басы
Әрекет
Цикл соңы
Арифметикалық циклдік алгоритмнің жалпы түрінің жазылуы және блок-схемасы
19 слайд
Басы
Шарт
Әрекет
иә
жоқ
Цикл басы
Әрекет
Цикл соңы
Әзір < шарт> қайталау
Командалық циклдік алгоритмнің жалпы түрінің жазылуы және блок-схемасы
20 слайд
ІV.Сабақты бекіту. Компьютермен жұмыс
Атқарушы «Ботаның» жұмыс жасау алгоритмі
Программаның жоғарғы бөлігінде ФАЙЛ,ТҮЗЕТУ,АВТОРЛАР ТУРАЛЫ,КӨМЕК менюлері орналасқан.
21 слайд
Сызықтық алгоритмді орындау үшін СЫЗЫҚТЫҚ параметрін таңдаймыз.
Жоғары,Төмен,Солға,Оңға,Қадам,Жіберу сияқты Ботаның сәйкес командалары шығады.
ҚАДАМ- Бота оңға,солға,жоғары,төмен қарап тұрғанына байланысты тордың ортасына сызық салынады.
ЖІБЕРУ- Бота қай жаққа қарап тұрғанына байланысты (жоғары,төмен,оңға,солға) алға қарай жылжиды,бірақ ол сызық сызбайды.
22 слайд
Атқарушы «Бота» мына пішіндердің қайсысын сала алады? Орындап көр
Б)
А)
Ә)
В)
23 слайд
Атқарушы «Бота» алманы жейтін алгоритм құр.
1.Алгоритмді «Тармақталу» пунктіне ауыстыру керек.
24 слайд
Атқарушы «Бота» циклдік алгоритмді орындау үшін:
«Алгоритм» пунктін «Циклдікке» ауыстыру керек.
Батырманы авторматты түрде белсенді түрге келтіру:
БАСТАП,ДЕЙІН,ҚАДАМ,ІСКЕ ҚОСУ.
Тапсырма: Атқарушы «Бота» мына әріптер мен сандарды жазыуы тиіс:
«Н», «П», «1221».
25 слайд
26 слайд
Біз «Алгоритм түсінігі», «Алгоритм Атқарушысы», «Алгоритм қасиеті», «Алгоритмді жазу тәсілдері», «Сызықтық,циклдік және тармақталған алгоритмдер» деген түсініктерді қарастырдық.
V.Сабақты қорытындылау кезеңі(синтез)
27 слайд
Жеке оқушыларға және сыныптың жұмысына баға беремін. Тапсырманың сапалы орындалғанын және деңгейін сараптаймын.
VІ.Өзін-өзі тексеру және бақылау кезеңі(бағалау)
28 слайд
VІІ Үй тапсырмасын беру кезеңі.
§3.3;§3.4;§3.5
29 слайд
VІІІ.Рефлексия кезеңі
Бүгінгі сабақтан қандай жаңа мағлұмат алдың?
Саған қай тапсырманы орындау қиын болды?
Бұл тапсырмаларды орындаған кезде нақты қандай қиындықтар кездесті?
Нені біліп,үйренуіміз керек?
30 слайд
Қатысқандарыңызға РАХМЕТ!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 662 863 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Тұралы Амангүл Шыңғысқызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
4 ч.