Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Информатика КонспектыИнформатика сабағынан "Алгоритм және оның атқарушылары" тақырыбында 6 класс

Информатика сабағынан "Алгоритм және оның атқарушылары" тақырыбында 6 класс

библиотека
материалов

САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сыныбы: 6«А»

Сабақтың тақырыбы: Алгоритм және оның атқарушылары

Сабақтың мақсаты

Білімділік: оқушыларға алгоритм және алгоритмнің атқарушылары туралы түсінік беріп, алгоритмнің жазу жолдарымен таныстыру.

Дамытушылық: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, ақыл-ойларын дамыту.

Тәрбиелік: өздігінен тақырыпты меңгеріп, жұмыс істеуге тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютерлер, топтамалар, http://bilimland.kz сайты

hello_html_m37bede94.png


Оқыту әдістері

Сөздік, практикалық, түсіндірмелі.

Оқыту формалары

Жеке, топтық, ұжымдық.

Пәнаралық байланыс

математика, ағылшын тілі, қазақ тілі

Пайдаланылған әдебиеттер

6 сынып оқулығы. Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов, «Информатика негіздері» журналы


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, сыныптың тыныштығымен тазалығын қадағалап, назарларын сабаққа аудару. Әр оқушыға бағалау парағы және конверттер / конверт ішінде бір сұрақтан үй тапсырмасын қайталауға байланысты және оқушыларды топқа бөлуге байланысты әртүрлі ұшбырыштар / фигуралар/ таратылады.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1. ІІІ. Жаңа сабақ.

IV. Тапсырмалар орындау. / жеке, топпен/

V. Сабақты қорытындылау. (ашық тест орындау).

VІ. Сергіту сәті

VII. Бағалау. Үйге тапсырма:$8 оқу

І.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару, жағымды көңіл-күй қалыптастыру.

Сергіту сәті әні

IІ. Үй тапсырмасын тексеру

1.Қайсысы алғашқы есептеу құрылғысы емес?

a)      Шоттар; b)      Арифмометр; c)      Калькулятор; d)     Соробан

  1. 2. Программа бойынша жұмыс істеген бірінші құрылғы:

a)   Арифмометр; b) Холлерит машинасы;c)  Шоттар; d)     Беббидж машинасы

  1. 3. Бірінші программалаушы кім?

a)      Чарльз Беббидж; b) Герман Холлерит; c) Ада Августа Лавлейс; d)   Блез Паскаль

  1. 4. Адам ақпаратты қалай қабылдайды, қабылдау түрлері?

  1. 5.Қай буынның компьютерлері дербес компьютерлер деп аталады?

a)      Екінші; b) Үшінші; c)  Төртінші; d)     Бесінші

  1. 6.Алғашқы ЭЕМ қай жылы пайдаболды?

a)      1946 ж.; b)      1949 ж.; c) 1980 ж.; d)     1956 ж.

  1. 7.Бірінші буын компьютерлерінің элементтік базасы – ол:

a)      Транзистор, b) Интегралдық сызба, c)  Электрондық лампа, d)  Үлкен интегралдық сызба

  1. 8.Екінші буын компьютерлерінің элементтік базасы:

a) Транзисторлар; b) Интегралдық сызба; c) Электрондық лампа; d)Үлкен интегралдық сызба.

9. 9.Мұрағат дегеніміз не? Мұрағаттаушы қандай программаларды білесің?

10. 10. Компьютерлік вирус дегеніміз не?

11. 11.Ақпараттың қасиеттерін ата

12. 12. Ақпараттық үдеріс түрлері


. ІІІ. Жаңа сабақ.


Алгоритм – берілген есепті шешудегі жасалатын әрекеттердің қарапайым етіліп жазылуы. Басқаша айтқанда, алға қойған мақсатқа жетуден емесе берілген есепті шешуде орындаушыға біртіндеп қандай әрекеттер жасау керектігін дәл көрсететін нұсқауларды алгоритм дейміз.

Алгоритмде кез келгеніс-әрекет бұйрық деп аталады.

Алгоритм тек қана адамдарға ғана емес, роботтарға және компьютерлергеде жазылады.

Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.

Кезкелген алгоритм «Басы», сөзбен басталып«Соңы»деген бұйрықпен бітеді. Берілген бұйрық алгоритмнің орындалғандығын білдіреді.

Мысалы:

Шайды демдеу алгоритмі:

  • Басы

  • Ыстық сумен шәйнекті шаю

  • Шәйнекке шай салу

  • Қайнаған су құю

  • 3-5 минут күту

  • Шайды шыны аяққа құю

  • Соңы

Бұл мысалдан байқағанымыздай кез-келген алгоритмнің«Соңы»болады екен. Алгоритмнің мынадай жазылу формалары бар: алгоритмдік тілде, блок-схема түрінде, бағдарламалау тілінде жазылады.


IV. Тапсырмалар орындау. / жеке, топпен/















Мысал-1 Алгоритмнің орындалу кестесі.

«Сөз жазу»алгоритмі.

Бұйрық нөмірі

Алгоритмнің бұйрығы

Бұйрықтың орындалу

нәтижесі

1

Басы Қаламды ал

Қалам қолда тұр

2

«Дос» сөзін жаз

«Дос» сөзі жазылды

3

Қаламды орнына қой

Қалам үстелге қойылады

4

Соңы

Алгоритм орындалды



Мысал-2

50 санына келтірілген есептің алгоритмін жазу: (50+25):5*4

Басы

25-ті қос

5-ке бөл

4-ке көбейт

Нәтижені хабарла

Соңы

Тапсырма-1. Берілген есептің орындалу алгоритмін жазыңдар /жеке-дара жұмыс

(100+44):2-70


Тапсырма-2. Топтық жұмыс

Жоғары (Ж), Төмен (Т), Оңға (О), Солға (С) бұйрықтарын пайдаланып, алгоритмді орындағанда не болатынын анықтаңдар.

Басы

Қарындашты ал

Шаршылар бойынша диктант жаз: Т О Т С Т О Ж О Ж С Ж С С Т О Т С Ж С Т О Т О /жасылдар тобына/

Алынған суретті аяқта.

Қарындашты орнына қой

Неше шаршы алынды

Соңы.

Ж О Ж О Т С Т С С Ж О Ж О Ж С Т С Т С Ж О Ж О /сарылар тобына/

Тапсырма-3. Адасқан әріптерден сөздер құрастыру. Жоғары , оңға, төмен, солға командаларын пайдаланып.

V. Сабақты қорытындылау


Компьютерде тест жұысы

VI. Сергіту сәті

Физминутка

VII. Бағалау,

Үй тапсырмасы

8 тақырыпты оқу



























10 жалпы орта білім беретін мектеп











Ашық сабақ

«Алгоритм және

оның атқарушылары»

/6 «А» сыныбы/







Пән мұғалімі:

Жакипова А.Т.








Жезқазған қаласы -2017


















Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель информатики
Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики и информатики