Сыныбы:
8в
|
Күні:
Пәні: Информатика Оқытушы: Сагындыкова
Гульнур Алашеровна
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Санау
жүйелері (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық)
|
Сілтеме
|
Оқулық
: Информатика 8-сынып Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева «Мектеп» баспасы 2012 жыл
Информатикадан
электронды оқулық 8-сынып
|
Мақсаты:
|
-
Оқушылар
санау жүйелері түрлерімен,
сандарды санаудың бір санау
жүйесінен екінші бір санау жүйесіне аудару тәсілдерімен танысады.;
-
Сандарды бір санау жүйелерінен екінші санау
жүйелеріне аудару дағдыларын жетілдіреді қалыптастырады.
-
Оқушылар
ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа
тәрбиеленеді;
|
Күтілетін
нәтиже:
|
- Санау жүйелері және
оның түрлерін біледі;
- Позициялық емес
санау жүйелерін біледі;
- Позициялық санау
жүйесінің негізін біледі;
- Екілік, ондық,
Сегіздік Он алтылық санау жүйелерімен танысады;
- Екілік, он алтылық
санау жүйелерін не үшін қолдану керектігін біледі;
- Сандарды ондық
санау жүйесіне көшіруді үйренеді;
- Сандарды жалпы
позициялық санау жүйелеріне көшіруді үйренеді;
|
Сабақтың
түрі:
|
Аралас сабақ
|
Негізгі
дереккөздер:
|
Оқулық, интерактивті тақта,
компьютер, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
|
Әдіс
–тәсілдер:
|
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан
ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау
|
Сабақтың
барысы:
|
І.
Ұйымдастыру (1 мин)
|
- Оқушылармен
сәлемдесу;
- Оқушылардың сабаққа
қатысын тексеру;
-Сабақтың тақырыбымен
таныстыру;
-Оқушылардын орындайтын
тапсырмаларын қысқаша шолу;
- Сабақтың мақсаты мен
міндеттерін түсіндіру
|
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру.
(3
мин)
(Диалог әдісі,
дарынды оқушылармен жұмыс, сәйкестендіру)
|
-
Әр оқушы өздерінің ойларын ауызша
жеткізу;
-
Тақырыпқа байланысты сұрақтар қою;
-
Кестемен жасалған жұмысты тексеру;
-
Тест тапсырмасын қайталау.
|
ІІІ.
Ой қозғау. (1 мин) (Санау жүйесі дегенді қалай түсінеміз?)
|
-
Оқушылардың көңілін жаңа сабаққа аудару
үшін санау жүйесіне практикалық тапсырмалар беру;
-
Позициялық санау жүйесі мен позициялық
емес санау жүйесінің ерекшеліктері? (слайд арқылы көрсету)
-
Осы сыни сұраққа жауап ала отырып, жаңа
тақырыппен таныстыру;
|
Кезеңдер.
Берілетін
уақыт (40 мин)
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
«Білу»
теориясы.
(10
мин)
|
-
Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.
-
Санау жүйесінің ережесімен таныстырады.
-
1-топқа: «Позициялық санау жүйесі»,
-
2-топқа: «Сандарды позициялық санау
жүйелеріне көшіру» туралы оқулық пен интернет материалдарын пайдана отырып
білу ұсынылады.
-
Екілік, он алтылық санау жүйелері
|
-
Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты
дәптерлеріне жазып қояды.
-
Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта
жұмыс жасайды.
-
Білген түсініктерін қорыта отырып, практикалық
тапсырмаларды орындайды.
-
Оқушылар сандарды позиялық санау
жүйелеріне көшіруді көрсетеді
|
«Түсіну»
теориясы. (4 мин)
|
Қызығушылықты
ояту
-
Осы тақырыпты біліуіміз үшін нені
меңгеруіміз керек екен?
-
Қазір барлығымыз санды екілік санау
жүйесінен сегіздікке(он алтылыққа) көшіреміз
|
-
Оқушылар дәптерлеріне меңгерген
тақырыпты жазады;
-
Санау жүйесі бойынша берілген тапсырманы
орындайды;
|
«Қолдану»
практикасы. (8мин)
(Қарапайым
тапсырмалар)
|
Мағынаны тану
-
Енді оқулықты ашып, бүгінгі тақырыпты
оқиық.
-
Санау жүйесімен танысамыз;
-
Екілік,сегіздік,ондық, он алтылық санау
жүйелерімен жеке-жеке танысу.
|
-
Оқушылар тақырыпты жекелеп оқып,
түсінгендері бойынша тапсырмалар жасап, сандарды позициялық санау жүйелеріне
көшіреді.
|
«Талдау»
теориясы.
(5
мин)
(Салыстыр,
айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы не?)
|
-
Санау жүйесі және оның түрлерін талдау;
-
Ондық, сегіздік, екілік санау жүйелерін
талқылау;
-
Сандарды позициялық санау жүйелеріне
көшіру.
|
-
әр оқушы интерактивті тақтада
түсінгендерін тізбектей көрсете отырып, тапсырмаларды орындайды.
|
Сергіту
сәті. (1мин)
|
Аннимация
арқылы жасалған қимылдарды қайталау
|
«Жинақтау»
теориясы (4мин)
(қорытынды
шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде)
|
-
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін
жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. Санды екілік санау жүйесінен
сегіздікке және керісінше көшіруді көрсету
|
-
Әр топ өз ойларын жинақтап, қысқа да
түсінікті қорытынды анықтама береді. Санау жүйесінің артықшылығы мен
кемшілігін көрсетеді
|
«Бағалау»
практикасы. (2мин)
Критерийлер
бойынша формативті бағалау
|
Мына
дискрипторлар арқылы бағалау ұсынады.
- Санау
жүйесінің ережесін білемін – 1 балл;
- Санау
жүйесінің түрлерін ажырата аламын – 1 балл;
- Сандарды
позициялық санау жүйелеріне көшіруді білемін – 1 балл;
- Ондық
және аралас сандарды басқа санау жүйелеріне көшіруді білемін – 1 балл;
- Санау
жүйелерінің артықшылығы мен кемшіліктерін ажыра аламын – 1 балл;
-
Жиыны 5 балл.
Топ басшыларының
топ оқушыларын бағалау парағы негізінде оқушыларды бағалау
|
Топ басшысы дискрипторлар бойынша
баллдарын есептеп, оны
«5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ
мүшелерін бағалайды.
1-2 балл – «2»
3 балл – «3»
4 балл – «4»
5 балл – «5»
|
Рефлексия
(1мин)
|
Оқушыларға
кері байланыс жасау үшін тест жұмысы таратылады.
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз
ойларын көңіл күй дидарына іледі.
|
Үйге
тапсырма.
|
Оқулықтан § 2 оқу, тақырып бойынша 4 сұрақ құрастырып келу
|
Дарынды оқушыларға
«1532 санын он алтылық жүйеде жазып келу».
|
|
|
|
|