Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Інтегрований урок до дня ГО в 4 класі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Інтегрований урок до дня ГО в 4 класі

библиотека
материалов

Інтегрований урок до дня ГО в 4 класі

(для шкіл з українською мовою навчання)


Тема: Природні лиха. Надзвичайні ситуації.

Мета: ознайомити учнів з правилами поведінки за умов опосередкованої небезпеки (природні лиха); навчати правильних дій під час природних лих, знаходженню розумних виходів з несприятливих ситуацій; пояснити можливі способи їх уникнення.

Обладнання: таблиці для роботи в групах, картки для самостійної роботи.

ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота над загадками.

- Послухайте і відгадайте загадки.

  • Біжить, біжить — не вибіжить,

Тече, тече — не витече. (Річка)

  • Крапля, друга — як сльоза.

Вдарив грім — гримить гроза.

Стало вітряно, імлисто,

Мить одна — із неба вже Біле падає намисто...

А, можливо, то — драже?

Гляньте, розтає все чисто.

Не драже це й не намисто,

Не горох, не виноград,

Здогадалися, це —... (град).

  • Як борошно, він білий-білий,

Здається, світ укриє цілий,

Все падає, все наростає,

На села сиплеться й міста,

На гори, на ліси, на ниви —

Пухнастий, легкий, блискотливий,

Лягає він до наших ніг.

Із вати килим? Ні, це ... (сніг).

- Як град і сніг пов'язані з водою?

- Яка користь людині від води?

Без води людина не проживе більше ніж три доби. Це оді їм з найзагадковіших рідин на світі. Вода може бути прісною і солоною, рідкою, газоподібною й твердою. У ній живуть рослини і тварини. Це важлива складова навколишнього природного середовища, або довкілля, у якому живе людина.

2. Бліц - турнір.

За чотири хвилини підготовте відповідь на такі запитання.

- Що таке безпечне довкілля?

- Які основні небезпеки приховує навколишнє середовище? (Стихійні лиха. Під час різких змін погоди можуть виникнути урагани, бурі, повені, землетруси, шторми, смерчі тощо.)

І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з тим, які небезпеки навколишнього середовища характерні для нашої місцевості, а також із правилами поведінки за умов опосередкованої небезпеки, навчимося знаходити розумні виходи з несприятливих ситуацій, дізнаємось про можливі способи їх уникнення.

ІІ. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.

Світ, що нас оточує, цікавий і чудовий, але, на жаль, він приховує чимало небезпек. Вода під час злив розмиває дороги, змиває урожай з полів, підтоплює будинки. Мешканцям океанських узбереж загрожують цунамі — велетенські хвилі заввишки з десятиповерховий будинок.

У повітрі час від часу виникають урагани або смерчі. Вони змітають усе на своєму шляху, зривають дахи з будинків, рвуть електричні проводи, ламають, з корінням виривають дерева.

У горах сходять багатотонні снігові лавини.

У степах і лісах спалахують пожежі — від удару блискавки або необережного поводження з вогнем.

Земля іноді здригається від землетрусів. Провали, каменепади, селі руйнують дороги, будинки, лінії електропередач.

2.Читання уривків з оповідань з подальшим обговоренням.

«Палило трави, заносило джерела, з корінням виривало з-під ніг людей посіви. Ридали зорі в полях, у розпачі метушилися люди серед чорної заметілі. А поруч з тими, хто ставав на коліна, вмить намітало кучугури — пильні бархани. Важко було рухатися...»

(О. Гончар)

«Усе злилося, усе змішалося: земля, повітря, небо перетворилися на пучину киплячого сніжного праху, який сліпив очі, забивав дихання, ревів, свистів, вив, стогнав, бив, тріпав, крутни з усіх боків, угорі й внизу обвивався наче змій, і душив все, що йому траплялося».

(С. Аксаков)

- Які природні явища описано у поданих уривках?

- Що сильніше: заметіль чи буран?

3. Робота з малюнками

На малюнках зображені ситуації, які можуть спричинити лихо багатьом людям. їх називають надзвичайними ситуаціями. Надзвичайні ситуації виникають під час грізних природних явищ. Але бувають надзвичайні ситуації, спричинені діяльністю людини. Це аварії на промислових підприємствах. Чому вони виникають? Здебільшого через недбалість працівників та порушення правил безпеки. Надзвичайні ситуації передбачити дуже важко. Але коли скоїться аварія, то треба діяти так, щоб захистити себе і домівку.

Для цього треба знати:

- Які промислові підприємства є у твоєму місті, поблизу твого міста;

- Що на них виробляють, чи не забруднює підприємство шкідливих речовин довкілля;

-У якому напрямі переважно дмуть вітри там, де ти живеш.

Про аварію на підприємстві сповіщають сирени, гудки, повідомлення по місцевому радіо і телебаченню. У надзвичайних ситуаціях допомагають працівники аварійно- рятувальної служби. У рятувальних групах працюють найкращі спеціалісти, здатні надати допомогу в найскладніших ситуаціях. Але по допомогу вони іноді можуть звернутися і до тебе. На їх запитання треба відповідати чітко. Ось про що рятувальники можуть тебе запитати:

- як тебе звати і де ти живеш;

- хто твої батьки і де вони знаходяться;

- чи є в тебе молодші або старші брати, сестри і де вони перебувають;

- чи є серед твоїх сусідів хворі та літні люди, які самостійно не виходять із квартири або будинку.

Надзвичайні ситуації небезпечні для життя людей, тому вони викликають страх. Страх породжує паніку. А ти знаєш, що під час паніки люди діють неправильно, не виконують розпорядження рятувальників. Щоб уникнути паніки:

- будь з дорослими, намагайся не загубитися;

- чітко виконуй вказівки рятувальників;

- турбуйся про тих, хто потребує допомоги: молодші від тебе, старші люди;

- якщо загубився, повідом про це на пункт евакуації: чітко назви своє імя, прізвище, свою адресу, імена батьків.

Складання правила поводження: перший ряд - під час грози.

Другий ряд — під час землетрусу. Третій — під час повені.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Обговорення ситуацій.

Нормальна і повноцінна життєдіяльність можлива лише тоді, коли людина відчуває себе у безпеці і впевнена у недоторканості свого життя.

Втім щодня люди стикаються з небезпеками різного характеру. Більшість з них пов'язана з довкіллям. Людина повинна знати правила поводження у різних ситуаціях.

- Чи правильно поводились діти ось у таких ситуаціях?

Третьокласники Андрійко і Василько на літніх канікулах пішли до лісу. Вони дуже гарно знали цей ліс і нічого не боялися. В лісі їм було цікаво й весело. Вони рвали ягоди, потім гралися на галявині. Раптом чомусь потемніло, похолоднішало. Хлопці не встигни і зрозуміти, що це таке, як вдарила блискавка, загримів грім діти злякалися й розгубилися. Що ж його робити?

- Допоможіть Андрійкові і Василькові в цій ситуації.

Надійка зі своєю бабусею пішли у луки збирати лікарські рослини. Погода погіршувалася. Дув сильний вітер, дерева які стояли де-не-де, низько нахилялися. Почалася буря. Бабуся взяла Надійку за руку і швидко повела...

- Як ви думаєте, куди бабуся повела Надійку? (До балки, приярка, рівчака, кювету дороги.)

2. Читання казки.

- Послухайте прислів'я:

Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом занепав.

- Як ви розумієте це прислів'я?

- Чи погоджуєтеся з такою думкою?

- Послухайте казку.

Як мишка врятувалася Дві мишки гралися і стрибали. 1 ось випадково впали у глечик з молоком. Одна мишка спробувала вистрибнути, але це їй не вдалося. Вона склала лапки і пішла на дно. А друга вистрибувала, махала лапками, щоб триматися на поверхні і час від часу вдихнути повітря. Вона борсалася у молоці до тих пір, поки не утворилася сметана, а потім — і грудка масла. Мишка вилізла на цю грудку, віддихалася і вистрибнула з глечика. А тоді вона промовила:...

- Як ви думаєте, що саме сказала мишка? («Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом занепав».)

3. Самостійна робота за картками.

- Поміркуйте, продовжте речення.

1. Під час грози краще залишатися ... (вдома). Слід зачинити ... (двері, вікна і кватирки), вимкнути... (електричні прилади.)

2. Якщо гроза застала тебе в лісі, спробуй... (якомога швидше вийти з нього чи хоча б знайти галявину).

3. Під час грози не можна ... (ховатися під деревами, особливо поодинці.)

4. Від урагану і смерчу треба рятуватися ... (за товстіти стінами будинків, у льохах, підвалах або хоча б у ямі чи яру.)

5. Після урагану остерігайся ... (обірваних електричних проводів.)

ПІДСУМОК УРОКУ

- Про що важливе дізналися на уроці? Чого вчилися?

- Навіщо потрібно знати правила поведінки у небезпечних ситуаціях?

- Чи вистачить у таких випадках тільки знання правил?

- Що ще потрібно людині в небезпечних ситуаціях?
















Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 01.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров231
Номер материала ДВ-403897
Получить свидетельство о публикации
