«Сынып дарабозы»
Мақсаты:Пәндер
бойынша өтәлген тақырыптардан алған білімдерін тексеру.
Оқушыларды өз бетінше ізденуге, ойларын еркін жеткізе білуге
үйрету.Ой-өрісін,тілін, ойлау қабілетін дамыту. Шығармашыл белсенді тұлға
тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:
интербелсенді тақта, мақал-мәтелдер, сағат, сандар.
Әдісі:
өтілген материалды қайталау, сұрақ – жауап, деңгейлік тапсырма, ізденушәләк.
Түрі:
интеллектуалды дамытпа, сайыс сабақ.ойын.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі
-Құрметті
ұстаздар, ата-аналар, оқушылар! 21 ғасыр білім мен ғылым ғасыры екені аян.
Бүгінгі біздің «Сынып дарабозы» атты интеллектуалды сайыста оқушыларымыз
алған білімдерін ортаға салады, яғни болашаққа деген сенімімізді
білдіреміз. Сайысқа 6 оқушы қатысады. Әр оқушы өз білімін көрсетіп , өзінің
намысын қорғайды. 6 оқушының ішінен 1 оқушы жеңіп шығады, яғни «Сынып
дарабозы» атанады.
Жүргізуші:
Әрқашанда
білім көптік етпеген
Талапсыз
жан мұратына жетпеген
Сәлем
бердік ұландарға талапкер
Дос
көңілден адал, аппақ ниетпен.
-Ең
алдымен сайысқа қатысушылармен танысып өтейік.
1-ші
қатысушы –
2-ші
қатысушы –
3-ші
қатысушы –
4-ші
қатысушы –
5-ші
қатысушы –
6-шы
қатысушы –
Жүргізуші:
Әділқазы
алқасына бір сәлем!
Әділдікке
бас иеді күллі әлем!
Жүйрік
озар сайыстарда неше бір.
Сарапқа
сап әділдікпен шеше біл!
Сайыстың
әділ бағасын беретін, әділқазы алқасымен таныс болыңыздар.
1
2
3
Жүргізуші:
Сайысымыздың
жоспарымен таныстырып өтейік.
Екі
айналымнан кейін ұпайы аз бір оқушымен қоштасамыз.
Үшінші
айналымға 5 оқушы барады. Үшінші айналымнан кейін ұпайы аз бір оқушымен
қоштасамыз.
Төртінші
айналымға 4 оқушы барады, одан кейін тағы ұпайы аз бір оқушымен қоштасамыз.
Бесінші
айналымнан кейін бір оқушымен қоштасамыз.
Екі
оқушымен соңғы айналымға барамыз. Екі оқушының біреуі осы сайыстың жеңімпазы
болады.
Жүргізуші:
Көңілді
тапқыштар, алғырлар,
Бар
өнерін алдарыңа салады.
Кім
білімді, көп оқыған болса егер,
Бүгінгі
күн жеңімпазы болады.
-
Бүгінгі интеллектуалды ойын 6 бөлімнен тұрады:
1- Айналым.
« Бәйге »
2- Айналым.
«Сен білесің бе?
»
3- Айналым.
«Ұшқыр ой »
4- Айналым.
« Іздеген жетер мұратқа»
5- Айналым.
«Сөзжұмбақ жыры »
6- Айналым.
«Жорға »
Әр
оқушыға 4 сұрақтан беріледі. Ол үшін тақтада тұрған ұяшықты тандайды. Сол
ұяшық бойынша сұрақтар қойылады.
Білген
сайын келеді біле бергім,
Біле
беру емес пе тілегі елдің.
Бүгін
осы сайыста жеңіске жет,
Білімді,
әрі білікті жас жеткіншек
-деп
сайысымыздың 1-бөлімін бастаймыз.
1
– ұяшық сұрақтары:
1-Қазақ
тілінде неше септік бар?
2-Біздің
мектеп директоры?
3-1
жылда қанша күн бар?
4-Үш
биді ата
2
– ұяшық сұрақтары:
1-Қырдың
жас түлегі кім?
2-
Қабанбай «Дарабоз» романынан үзіндінің авторы. Қабдеш Жұмаділов
3-Көше
қиылыстарында жолды не көрсетеді?
4-5
–тің кубы нешеге тең
3
– ұяшық сұрақтары:
1-Мәтіннің
неше түрі бар?
2-1
сағатта қанша секунд бар ?
3-Абай
Құнанбаевтың шын аты
4-Ең
үлкен алты таңбалы сан ?
4
– ұяшық сұрақтары:
1-Көктемде
алғашқы шығатын гүл
2-«Ересек
оқушы» кім?
3-Ғарышқа
ең алғаш ұшқан адам?
3-Көбейтудің
қасиеттерін ата
5
– ұяшық сұрақтары:
1-Абайдың
анасы кім?
2-Қосымша
дегеніміз не?
3-Рейхстагқа
ту тіккен қазақ?
4-Табиғатты
жырлаған ұлы ақын кім?
6
– ұяшық сұрақтары:
1-М.Қуанышбековтың
«Көптен безген көгермес» мысалында азғырушы, жағымсыз кейіпкер:
2-Әліппенің
атасы кім?
3-Бейбітшілік
құсы
4-Жанғыш
пайдалы қазба
2- Айналым. «Сен білесің бе?
»
-
Бұл сайыста көрсетілген тұлғалар туралы өз білгендерің айтасыңдар. Әр дұрыс
жауапқа 3 ұпайдан беріледі.Сендер соның атын өз іштеріңізден ойланып, қағазға
жазасыңдар айтпайсыңдар.
1-
сурет. Кеңес одағының батыры, Халық Қаһарманы
2-
сурет.Торғайда тұңғыш мектеп ашқан ағартушы ұстаз?
3-
сурет. «О, туған ел» өлеңінің авторы?»
4-
сурет.Ұлы Отан соғысына қатысқан батыр апамыз, оның соғыстағы қаруы пулемет
болған.
5-
сурет. Қазақ халқының еңбек сіңірген әншісі.
7- сурет.
Желтоқсан оқиғасының құрбаны.
8- -
сурет. Бес асыл іс пен бес дұшпанды аім айтқан?
9- -
сурет. Атақты күйші Оның «Сарыарқа», Балбырауын» күйлері бар.
10- сурет.
75 жасында Алматыға келіп, құдіретті өнерімен бүкіл республикаға жарұ етті,
«БҰЛБҰЛ»күйін орындаушы.
Ұпайлары
есептелінеді, ұпайы аз бір оқушымен қоштасамыз.
3- Айналым. «Ұшқыр ой »
Әріптер
берілген , оқушылар әріп тандайды, сұрақтың жауабы сол әріптен басталады.
А-
Желтоқсан оқиғасы ұай қалада болды?Алматы
Ә
– үй құсы.әтеш
Б-суда
өмір сүретін тіршілік иесі. Балық
Ғ
– машина тұрағы. Гараж.
Д
– біз ауырғанда емдейтін адам. Дәрігер.
Ғ
– Тоқтар Әубәкіров кім?
Ж
– айдалада ақ отау ,аузы мұрны жоқ отау.
З
–Қазақстандағы көл атауы. Зайсан.
И
– жеті өазынаның бір. Ит
Л
– қышқыл жеміс. Лимон.
К–
көру мүшесі.көз.
Қ
–мемлекеттік тіл . қазақ тілі
М
– пән атауы. Ьатем.
Н
– қасиетті тағам . нан
П
– ең алып жануар. Піл.
Р
– гүлдің аты раушан.
Т-
төрт түліктің бірі, түйе. Ұя.
С
– уақыт өлшем бірлігі, сағат
Ү
– үй құсы. үйрек.
Ы
–кесе қасық бұл не? Ыдыс
І
– киім ілетін зат. Ілгіш.
Ш
–Әнұран авторы кім? Шәмші Қалдаяқов.
Х
- сөйлем соңында нүкте қойылатын қандай сөйлем? Хабарлы.
Ұпайлары
есептелінеді, ұпайы аз бір оқушымен қоштасамыз.
4- Айналым.
« Іздеген жетер мұратқа»
Әдебиеттік
оқу, қазақ тілі, математика, дүниетану пәндері бойынша сұрақтар қойылады.
Оқушылар өздері ұяшық тандайды.
5- Айналым. «Сөзжұмбақ жыры »
6- Айналым. «Жорға »
Қорытындылау.