Инфоурок Всеобщая история ПрезентацииИнтеллектуалды ойын "Алтын қақпа"

Интеллектуалды ойын "Алтын қақпа"

Скачать материал

Начало формы

Конец формы

Абай Құнанбаев  7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев
Сабақтың мақсаты:
а) Абай шығармаларын талдай отырып, білімдерін жүйелеу, жинақтау және шығармашылық жұмыстар арқылы Абайды жан - жақты таныту;
ә) оқушыларды адамгершілікке, имандылыққа, асыл қасиеттерге тәрбиелеу және туған жердің тарихы мен тілінің қадір - қасиетін ұғындыру;
б) мәнерлі сөйлеуге дағдыландыру, ой - өрісін, ойлау қабілетін, шығармашылық ізденісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: буклет, шрифтограммалар, кітаптар, ойындар және өлең жазылған плакаттар.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың типі: білімді жүйелеу, жинақтау сабағы.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, проблемалық, сайыс т. б.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды сайыс сабағына әзірлеу
2. Өтілген материалдарды жинақтау.
Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Абай қазақ поэзиясының өсіп, гүлденіп, жаңа сапаға жетуіне орасан зор еңбек етті. Ақын жас ұрпаққа терең ойға толы, алуан өлеңдер үлгісін қалдырды. Абай мұралары – адамгершіліктің, имандылықтың, биік парасаттылықтың асыл қазынасы. Осыған орай Абай шығармашылығын жинақтау, жүйелеу мақсатындағы сайыс сабағын бастайық.
Топ мүшелері Ибраһим, Абай, Телғара деген атпен үш топқа бөлініп, өздері шығарған өлеңдермен қорғайды.
Алған білімдерін жинақтау мақсатында сұрақтар «әр командаға 7 сұрақтан қойылады, сұраққа ойланбастан жауап беру керек).
Ибраһим тобына:
1. Абайдың мұражайы қай жерде? (Жидебайда)
2. Абайдың алғашқы өлеңдер жинағы қай жылы, қай жерде басылып шықты? (1909ж. Петербург)
3. Абайдың қоңыраулы балуан атанған атасы. (Ырғызбай)
4. Абай ең алғаш дәріс алған татар молдасы.(Ғабитхан)
5. Абайдың жеті атасын атаңыз. (Құнанбай - Өскенбай – Ырғызбай – Айдос – Томан – Тобықты – Арғын)
6. Абайдың үш поэмасы. «Масғұт», «Ескендір», «Әзім әңгімесі».
7. Абайдың атақты ертекшісі. (Баймағанбет)
Абай тобына:
1. Абайдың ең момын, жуас атасы (Айдос)
2. Абайдың руы. (Тобықты)
3. Абайдың неше күйі бар? ( «Май түні», «Желдірме», «Торжорға»)
4. Абайдың атақты әншісі.(Әлмағанбет)
5. «Медғат - Қасым» поэмасын Абайдың қай баласы жазған? (мағауия)
6. Табиғат лмрмкасының ішіндегі ең алғашқы жазылған өлеңі.(«Жаз», 1886 ж.)
7. Құнанбай қайда мешіт салдырды? (Қарқаралы)
Телғара тобына:
1. Абайдың талантты скрипкашысы кім болған? (Мұқа)
2. Абайдың «қараша, желтоқсан мен сол бір - екі ай» атты өлеңі кімге арналған? (Тәкежанның әйелі Қаражанға)
3. Абайдың алғашқы өлеңдері кімнің атынан шықты? (Көкбай)
4. Абайдың «Ей сорлы заман, менен аяған қай қастығың қалды... Мен ішпеген у бар ма!...» деген тарихи сөзі қандай оқиғаға байланысты айтылған? (Мағауияның өлімі)
5. Абай ел билеу ісіне неше жасынан бастап араласты? (13 жасынан)
6. Абайдың баласы Әбдірахманның қайтыс болған жылы. (1895 ж.)
7. Абайдың орыс досы. (Михаэлис)
Шрифтограммалармен жұмыс.
1. «Шахмат атының жүрісімен»
Берілген тор көздерді шахмат атының жүрісі бойынша асып өту керек. Бір басқан тор көзді қайталауға болмайды. Дұрыс шешкенде Абай өлеңдерінің атын оқуға болады. («Қансонарда», «Жазғытұрым», «Дүтбайға», «Сегіз аяқ», «мәз болады болысың», «Қыс»).
2. «Белгілі бір жүйемен».........................
Ромбик ішіндегі шеңберлердегі әріптерді белгілі бір жүйемен құрастырғанда, «Абай афоризмінің» авторының аты - жөні шығады. (Құлмат Өміралиев).
Асыл сөздердің жалғасын тап.
Жұмысы жоқтық
Тамағы тоқтық
------------------------------- (Аздырар адам баласын)
Үш - ақ нәрсе адамның қасиеті
------------------------------ (Ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек)
Ғылымды іздеп,
Дүниені көздеп
------------------------------- (Екі жаққа үңілдім)
Қайратсыз ашу – тұл
Тұрлаусыз ғашық – тұл
----------------------------------- (Шәкіртсіз ғалым - тұл)
Әуелде бір суық мұз – ақыл зерек
--------------------------------------- (Жылатқан тұла бойды ыстық жүрек)
Досы жоқпен сырлас
--------------------------------------- (Досы көппен сыйлас)
Өмірдің алды – ыстық, арты – суық,
--------------------------------------- (Алда – ойын, артқы жағы мұңға жуық)
Ақылмен ойлап білген сөз
Бойыңа жұқпай сырғанар.
(Ынталы жүрек сезген сөз ------------------------ Бір тамырды қуалар)
Шығармашылық жұмыс
1. Абайдың атын басқаша өзгерт.
а) «Жасымда ғылым бар деп ескермедім»
ә) «Ғылым таппай мақтанба»
б) «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы».
2. Абай өлеңдерінің жалғасын тап. (Ойдан өзі шығару керек)
-------------------------- Пайда ойлама, ар ойла,
-------------------------- Талап қыл артық білуге.
Ұстаздық еткен жалықпас, --------------------------
Үйретуден балаға. --------------------------
Сабақты қорыту.
Білімдерін бағалау. Бағалау парағы арқылы
Үй тапсырмасын беру. Шығарма «Жас ұрпақ үшін Абай мұрасының өнегелік тәрбиесі»

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Интеллектуалды ойын "Алтын қақпа""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Землеустроитель

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

«Алтын қақпа» интеллектуалдық ойыны

 

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен алған білімдерін, ел тарихы, салт-дәстүрлерін қаншалықты білетіндіктерін тексеру.

 

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін, тіл байлығын дамыту, шапшаң ойлауға, ойын жинақтап жеткізе білуге үйрету.

 

Тәрбиелік мақсаты: Ұйымшылдыққа, адамгершілікке, ел тарихын, мәдениетін, салт-дәстүрін ұмытпай, қадірлеуге тәрбиелеу.

 

Сабақтың көрнекілігі: Алтын, күміс, тас қақпалар, сұрақтар, конверттер, сандықша.

 

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы.

 

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру кезеңі.

 

         Оқушыларға жалпылама сұрақтар беру арқылы топ жинау. Сұраққа жауап берген оқушылар ойынға қатысатын болады. Топта бес адам болады. Топтың сұрақтары конвертке салынып, қақпалардың жанына қойылады. Әр конверттің ішінде үш сұрақтан болады. Үш сұраққа толық жауап берілген жағайда, қақпа ашылады. Үш қақпаны да ашқан топ алтын сандықтың сұрақтарына жауап береді. Алтын сандықтың сұрағына жауап берген топ жеңіске жетеді.

 

Жалпылама сұрақтар:

1.     Сөзді дыбыстық жағынан тексеретін ғылым қалай аталады? (фонетика)

2.     Көк ат деген тіркесте қандай ықпал түрі  бар? (ілгерінді ықпал)

3.     С. Сейфуллиннің туғанына неше жыл толды? (110 жыл)

4.     Көп сөзінің антонимін тап (аз).

5.     Республика күні қашан атап өтіледі? (25 қазан)

6.     Көкшенің сал-серілері (Ақан сері, Біржан сал, Үкілі Ыбырай т.б.)

7.     Көкшетау қаласы қай жылы құрылды? (1824 жылы)

8.     Бір-біріне мағыналары жуық сөздер қалай аталады? (синоним)

9.     Жыр алыбы атанған ақын (Жамбыл)

10.                       Ш.Уәлиханов қай жылы туды? (1835 жылы)

11.                       Екі етіске ортақ жұрнақ (-ын, -ін, - н)

12.                       Қобыландының тұлпары (Тайбурыл)

13.                       Қазақ лицейі қай көшеде орналасқан? (Менжинский)

14.                       Қара өлең ұйқасы (ааба)

15.                       Конституция қай жылы, қай күні қабылданды? (1995 жылы, 30 қыркүйек)

 

 

Тас қақпаның сұрақтары:

1.     Қайыңнан сөзіне фонетикалық талдау жаса.

2.     «Ата-анаңа не істесең, алдыңа сол келеді» деген сөйлемдегі етістіктерге морфологиялық талдау жаса.

3.     Берілген сөз тіркестерін түріне қарай ажыратып жаз.

Кітапқа үңілу, ағашты өңдеу, ештеңе айтпау, сабақ дайындау, той дастарқаны, таңертеңгі шай, ақ жастық, Ақылбайдың дәптері, асықпай сөйлеу, үнсіз отыру, жібек белбеу, орнынан тұру.

 

Қабысу

Матасу

Меңгеру

Жанасу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.     Жай сөйлем дегеніміз не? Олардың түрлерін ата, мысал келтір.

5.     Берілген сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талда, сөз таптарын көрсет.

Қыран түлегіне қайыспас қанат сыйлайды,

Ұстаз шәкіртіне талмайтын талап сыйлайды.

6.     Айқындауыш мүше дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?

7.     Адамның күлкісіне еліктейтін сөздерді ата.

8.     Сөздердің байланысу тәсілдері нешеу?

9.     Бетінен оты шығу деген сөз қалай аталады? Қандай мағынаны білдіреді?

 

 

Күміс қақпа сұрақтары:

1.     «Ер Төстік» ертегісі ертегінің қай түріне жатады? Дәлелдеңдер?

2.     Жүсіп Баласағұн қай жерде туып өскен?

3.     Мақал мен мәтелдің өзара айырмашылығын қалай анықтаймыз?

4.     Әдеби ертегілер мен халық ертегілерінің айырмашылығын тап

5.     Көне түркі жазбаларының оқылу кілтін тапқан кім?

6.     Үзінді қай шығармадан алынған?

Балталы, Бағаналы ел аман бол!

Бақалы, балдырғанды көл аман бол!

Кірім жуып, кіндігім кескен жерім,

Ойнап-күліп, ер жеткен жер аман бол!

7.     Көне түркі руникалық жазба ескерткіштері қай ғасырдың туындылары?

8.     Гипербола дегеніміз не? Мысал келтір.

9.     Көркем шығарманың кіріспе бөлімі қалай аталады?

 

 

Алтын қақпа сұрақтары:

1.     Қазақстан өз егемендігін қай жылы, қай айда алды?

2.     Мемлекетіміздің астанасы Алматыдан Астанаға қай жылы ауыстырылды?

3.     Жерінің аумағы жағынан Қазақстан бүкіл дүние жүзінде нешінші орында тұр?

4.     Қазақстанда қанша халық тұрады?

5.     Қазақстанның ұлттық валютасы қай жылы айналымға шықты?

6.     Қазақстан Республикасының мемлекеттік әнұранының авторларын ата.

7.     Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? Ол қай жылы ғарышқа ұшты?

8.     «Невада-Семей» қозғалысын кім басқарды?

9.     «Диуани лұғат ат түріктің» авторы кім? Бұл не қылған шығарма?

 

   

 

 

Алтын сандық сұрақтары:

 

1.     Үргеніш ханның сұрақтарына Сырым не деп жауап берді?

 

Сөз анасы не?

Су анасы не?

Жол анасы не?

 

2.     Дау мұраты не?

Сауда мұраты не?

Қыз мұраты не?

 

3.     Досбол шешеннің айтқандарынан:

Қол бастау қиын ба?

Жол бастау қиын ба?

Сөз бастау қиын ба?

 

 

4.     Төле би қырық қарақшының қолына түсіп қалып, келіні Данагүлге хат жазады. Хатында: «Кенже ұлыма құда түстім, соған қырық құнан атан, 20 бура, 8 ақ бас атанымды осы барған адамнан айдатып жіберіңдер. Және оң босағамда тығулы жатқан алтынымды, сол босағамда жатқан күмісімді де қоса жіберіңдер,»-деп жазады. Келіні Данагүл Төле бидің жұмбағын қалай шешеді?

 Сабақты қорытындылау. Марапттау.

 

 

Скачать материал
