Инфоурок / Украинский язык / Другие методич. материалы / Интеллектуальная игра "СИЛЬНОЕ ЗВЕНО"
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Интеллектуальная игра "СИЛЬНОЕ ЗВЕНО"

библиотека
материалов



ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА «СИЛЬНА ЛАНКА»



Мета: розширити і закріпити знання учнів з мови; розвивати уяву і творчі здібності учнів; виховувати любов до рідної мови.



Обладнання: плакати із висловами митців про мову, зашифровані фразеологізми, літературні шаради та кросворди, літературні газети.



ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ



Звучать фанфари.

ВЕДУЧІ:

1.

Доброго дня, любі друзі!

2.

Ми дуже раді вітати вас на нашому святі, присвяченому рідному слову, бо

Все, що живе на світі, уміє розмовляти. 
Уміють говорити зайці і зайченята, 
По-своєму говорять і риби серед моря,
І у садочку пташка, і у траві комашка... 
Говорять навіть квіти з блискучими зірками...
— А як говорять діти?
— Так, як навчила мама!

1.

У межах тижня української мови та літератури запрошуємо вас прийняти участь в інтелектуальній грі «Сильна ланка», мета якої не тільки перевірити ваше вміння володіти українським словом, а й кожному з вас подарувати весняний настрій.



Звучить пісня «Дівчина-весна» (слова Юрія Рибчинського, музика Ніколо)



2.

Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова;

І в голосі яснім ім’я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.

1.

З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

2.

У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці рідна мова.



Учні виконують пісню «Рідна мова» (слова Г.Вієру, музика П.Дворського)



1.

УВАГА! УВАГА!

ПРАВИЛА ГРИ «СИЛЬНА ЛАНКА»:

Кожному з учнів будуть запропоновані питання з української мови або літератури та три варіанти відповіді. Тому з учнів, хто набере найбільшу кількість правильних відповідей, буде присвоєне звання «Сильна ланка».

2. Наприклад, питання:

1. Етимологічний словник дає інформацію про

А) правопис слів ;

Б) синонімічні відношення між словами;

В )походження слів



ВІДПОВІДЬ ПОВИННА БУТИ ТАКОЮ:

Правильна відповідь

В )походження слів

1.

До гри запрошуються учні … класу.

Починаємо гру! Запитання перше…





ПРИКЛАДИ ЗАПИТАНЬ

1. В якому рядку всі слова – іменники:

а) рух, завдання, бігати;

б) дія, молодий, життя;

в) звертання, сміливість, радість?

2. У якому рядку всі іменники належать до назв неістот:

а) птах, листя, вітер;

б) книжка, хата, осінь;

в) яблука, груші, садівник?

3. На які групи поділяються всі частини мови:

  1. самостійні та службові частини мови;

  2. головні та другорядні частини мови;

  3. самостійні та службові частини мови, вигук.

4. У якому рядку перераховано всі службові частини мови:

  1. іменник, сполучник, прикметник;

  2. сполучник, прийменник, частка;

  3. займенник, частка, сполучник?

5. Закінчіть речення: «Прикметник – це самостійна частина мови, яка…»

  1. виражає ознаку предмета та відповідає на питання який? яка? яке? які?;

  2. виражає предмет і відповідає на питання хто? що?;

  3. виражає ознаку та відповідає на питання як? де? куди? .



6. Замість яких частин мови вживаються займенники:

  1. дієслів;

  2. сполучників;

  3. іменників?

7. На які питання відповідають числівники?

  1. який? яка? яке? які?;

  2. хто? що?;

  3. скільки? котрий? .

8. У якому рядку всі слова числівники:

а) другий, два, двоє;

б) двійка, подвоїти, одна друга;

в) по-друге, двокімнатний, дві тисячі?

9. У якому рядку всі слова з часткою не пишуться окремо:

а) не/волити, не/дописати, не/погодитися;

б) не/навидіти, не/сказати, не/доробити;

в) не знайти, не привітатись, не боятися?

10. У якому рядку всі слова – прикметники:

а) тиша, тихий, голос;

б) голосити, голосний, голосно;

в) тихий, веселий, голосний?

11. У якому рядку всі слова – прийменники:

а) біля, в, під, біль;

б) для, доля, Оля;

в) під, перед, на?

12. У якому рядку всі слова – сполучники:

а) від, до, за;

б) і, а, та;

в) я, ми, він?

13. Дієслівне словосполучення – це…

а) українська мова;

б) слухати уважно;

в) дуже високо.

14. НЕ є словосполученням поєднання слів у рядку:

а) цікава розповідь;

б) читати цікаву книжку;

в) ліси і гори.

15. За емоційним забарвленням речення поділяються на

а) прості і складні;

б) розповідні й окличні;

в) окличні та неокличні.

16. У реченні «Мовчанка гнів гасить» підметом є слово

  1. мовчанка;

  2. гнів;

  3. гасить.

17. Граматична основа речення складається з двох членів речення у рядку:

  1. від добра не шукають;

  2. язик до Києва доведе;

  3. щастя завжди треба виборювати.

18. Звертання в реченні є в рядку:

  1. поблискують черешеньки в листі зелененькім;

  2. вернусь, каже, хоч погляну на дочку та сина;

  3. вийди, вийди, сонечко.

19. Складне речення

  1. має одну граматичну основу;

  2. не має жодної граматичної основи;

  3. має дві та більше граматичних основ.

20. Пряма мова береться в

  1. дужки;

  2. лапки;

  3. тире з обох боків.

21. Діалог – це

  1. різновид прямої мови, що передає розмову двох осіб;

  2. приблизно передане висловлювання певної особи;

  3. складне речення.

22. Фонетика вивчає

  1. звуки мови;

  2. слова як частини мови;

  3. будову слова.

23. Орфографія вивчає

  1. написання слів;

  2. правила вживання розділових знаків;

  3. правила літературної вимови.

24. Український алфавіт нараховує

  1. 31 букву;

  2. 32букви;

  3. 33 букви.

25. У слові ґедзь

  1. 3 звуки;

  2. 5 звуків;

  3. 4 звуки.

26. Сполучник і неправильно вжито в рядку:

  1. Архімед і Галілей;

  2. Степан і Богдан;

  3. Віра І Олена.

27. Слово, у якому відбувається подвоєння, у рядку:

  1. повіс(т)ю;

  2. молодіс(т)ю;

  3. розкі(ш)ю.

28.Слова з буквосполученням йо в рядку:

  1. с..годні;

  2. бад ..рість;

  3. під..м.

29. Дієслово, у якому пишеться ь, у рядку:

  1. смієш..ся;

  2. дивиш..ся;

  3. будуєт..ся.

30. Дієслово, у якому а чергується з о при зміні форми слова чи в спільнокореневому, у рядку:

  1. заважати;

  2. катати;

  3. казати.

31. Слово, у якому е не чергується з і при зміні форми слова чи в спільнокореневому слові, у рядку:

  1. восени;

  2. село;

  3. верх.

32. Із м’яким знаком пишеться форма слова

  1. на гіл..ці;

  2. на лял..ці;

  3. на сон..ці.

33. Нульове закінчення є в слові

  1. берег;

  2. небо;

  3. високо.

34. Спільнокореневі слова є в рядку:

  1. задум, задуманий, задуха;

  2. колос, колодязь, колисанка;

  3. красень, прекрасний, окраса.


35. Префікс при– треба вжити в слові

  1. ..клеїти;

  2. ..рва;

  3. ..чудово.

36. Префікс з- передається буквою с перед

  1. д, т, з, с, ч, ш, р;

  2. б, п, в, м, ф;

  3. к, п, т, ф, х.

37. Префікси роз-, без-

  1. перед дзвінкими;

  2. перед глухими;

  3. завжди незалежно від того, який наступний звук після префікса.

38. Для вираження вищої міри ознаки вживається префікс
а) з-;

б) роз-;

в )пре-.

39. Синонім до стійкого вислову замітати сліди є в рядку:

  1. приховувати;

  2. прибирати;

  3. обдурювати.

40. Антоніми – це слова
а) протилежні за значенням;

б) однакові за звучанням, але різні за значенням;

в) однакові за звучанням, але різні за написанням.

41. Синонім до слова радіти є в рядку:

  1. веселитися;

  2. співчувати;

  3. сумувати.

42. Синонім до слова хвалитися є в рядку:

  1. хизуватися;

  2. сміятися;

  3. славити.

43. Синонім до вислову як кіт наплакав є в рядку:

  1. енергійно;

  2. дуже мало;

  3. як з кози молока.

44. У якому рядку всі слова – іменники:

  1. писати, молодий, дерево;

  2. вчасно, синій, межа;

  3. водій, перемога, колодязь?

45. Дієслово в реченні найчастіше виступає

а) додатком;

б) обставиною;

в) присудком.

46. Належність першою чи другої дієвідміни найпростіше визначити за закінченням

а) 1-ої особи множини теперішнього часу;

б) 3-ої особи множини теперішнього часу;

в) 3-ої особі однини теперішнього часу.

47. У якому реченні використано безособові дієслова:

  1. Бринять живою радістю ліси (В.Симоненко);

  2. Лягло сонце за горою, зірки за сіяли (Т.Шевченко);

  3. Пахло полином, тишею, спокоєм віяло звідусіль (А.Головко)?

48.У якому рядку всі дієслова пишуться з префіксом с-:

  1. (з,с) пихнути, (з,с) терти, (з,с) чистити;

  2. (з,с) худнути, (з,с) качати, (з,с) формувати;

  3. (з,с) чудувати, (з,с) танцювати, (з,с) пізнитися?

49.У якому дієслові в особовому закінченні пишемо -е-:

  1. нос..те;

  2. пиш..мо;

  3. сол..те?

50. У якому рядку всі дієслова з не пишуться окремо:

  1. не/договоривши, не/здужати, не/грюкнути;

  2. не/знає,не/зачерствіло, не/впізнавши;

  3. не/притомніти, не/хтувати, не/вірити?

51. Дієприслівник – це

  1. самостійна частина мови;

  2. особлива зміна форма дієслова;

  3. особлива незміна форма дієслова.

52.У якому рядку всі слова – дієприслівники:

  1. переможений, перемагаючий, перемагаючи;

  2. думаючи, думавши, задумавшись;

  3. маючи, маючий, мавши?

53. У якому реченні є відокремлений дієприслівниковий зворот:

  1. Сергійко, захекавшись, добіг до місця зустрічі (В.Нестайко);

  2. Село, зачароване зоряним небом,синіє розкиданими хатками (М.Стельмах);

  3. Дніпро тече повільно, величаво,розливаючись безліччю рукавів (О.Гончар)?

54. Дієприслівник можна знайти в тексті за

  1. характерними суфіксами;

  2. характерними закінченнями;

  3. характерним наголосом.

55. Дієприслівниковий зворот у реченні виконує синтаксичну роль

  1. означення;

  2. додатка;

  3. обставини.

56. У якому рядку перераховано самостійні частини мови:

  1. іменник, сполучник, прикметник;

  2. сполучник, прийменник, прислівник;

  3. дієслово, числівник, займенник?

57. У якому рядку всі слова прислівники:

  1. три, сьома, червоний;

  2. меблі, перейти, п’ять;

  3. вчора, кепсько, де-не-де?

58. У якому рядку всі слова з часткою не пишуться разом:

  1. незабаром, нездужати, небіж;

  2. не радіти, не сказати, не доробити ;

  3. не підняти, не привітатись, не боятися?

59. Дієслівне словосполучення – це

  1. добрий друже;

  2. писати правильно;

  3. краща спадщина.

60. Наука, що вивчає слова як частини мови це

  1. фонетика;

  2. орфоепія;

  3. морфологія.

61. Пунктуація вивчає

  1. значення слів;

  2. правила вживання фразеологізмів;

  3. правила вживання розділових знаків.

62. У слові яблуко

  1. 6 звуків;

  2. 7 звуків;

  3. 4 звука.

63. В якому рядку є слово, що має звуків менше, ніж букв:

  1. пір’їна;

  2. льон;

  3. пожеж?

64. Слово, у якому не відбувається подвоєння, у рядку:

  1. ніччю;

  2. радістю;

  3. сіллю.

65. Слова з буквосполученням ьо в рядку:

  1. мільйон;

  2. район;

  3. льон.

66. Дієслово, у якому не пишеться ь, у рядку:

  1. всміхається;

  2. дивуєшся;

  3. знадобиться.

67. Без м’якого знаку пишеться форма слова

  1. на стеж..ці;

  2. на скел..ці;

  3. на лял..ці.

68. Префікс прі– треба вжити в слові

  1. перейти;

  2. прізвище;

  3. приклеїв.



ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ, НАГОРОДЖЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ


Звучить пісня «Україночка» (слова А.Демиденка, музика Г.Татарченка), яка супроводжується танком.





ВЕДУЧІ:



1.

Солов'ї розливаються ніжно 
У зеленім веснянім гаю,
 
Донька матері каже:

2.

Ця пісня 
Дуже схожа на мову твою.
1.

Посміхається мати до доньки: 

3.

Пам'ятай, моє миле дитя, 
Рідна мова завжди солов'їна,
 
Зігріває людей все життя.
Наша мова живе й буде жити,
 
Бо вона, ніби подих весни —
 
Пам'ятай ти завжди про це, доню,
 
Рідне слово теплом огорни.


Учні виконують пісню «Україна» (слова і музика Т.Петриненка)



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 18 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
