Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы«Интербелсенді оқыту» тақырыбы бойынша шебер сынып жоспары

«Интербелсенді оқыту» тақырыбы бойынша шебер сынып жоспары

Скачать материал

«Интербелсенді оқыту» тақырыбы бойынша  шебер сынып жоспары

Мақсаты:Мұғалімдердің интербелсенді оқытудың түрлі нысандарын түсінуі, іс-тәжірибеде тиімді қолдану тәсілдері, интербелсенді оқытуды ұйымдастыру ережелерін білу, әркімнің оқу сапасын жақсарта алатынын түсіндіру.
Міндеттері:1.Психологиялық ахуал,  топтық, жұптық жұмыс ,СТО,бағалау, кері байланыс сияқты интербелсенді оқыту .әдістерімен  танысады

1. «ЖИГСО 2», «Дананың кілттері», «Пресс конференция»   стратегияларын  сабақ кезеңдерімен  үйлестіру жолдарын   таныту;

2. Сыни ойлаудың аталған стратегияларының қолданылу ерекшеліктері туралы тәжірибе тарату;

Күтілетін нәтижеӘріптестер сыни ойлаудың белсенді стратегияларымен танысады, қолданылу ерекшелігі мен сабақ кезеңдеріне үйлестіру тәсілдерін меңгереді, өз тәжірибелеріне  қолданысқа енгізу арқылы сындарлы оқытуға бет

Тыңдармандар аудиториясы:   Аймақ мектептерінің бастауыш сынып мұғалімдері.

Шебер-кластың барысы:   

1.     Ойсергек

2.     Топқа бөлу

3.     Кіріспе бөлім

4.     Негізгі бөлім

5.     Қорытынды

6.     Кері байланыс

Шебер-класта қолданылатын әдістер мен тәсілдер:  психологиялық тренинг, тыңдарманмен байланыс, кері байланыс, сыни ойлау, диалогті оқыту, АКТ

Қолданылатын   ресрустар:  стратегияларды жүзеге асыратын үлестірмелі материалдар, презентация.Дидактикалық материалдар:  Сыни ойлау  тәжірибе бойынша жинақталған   оқушы    жазбалары..

                                                        ,

 

ШЕБЕР-КЛАСС МАЗМҰНЫ

Жұмыс кезеңдері

Кезең

мазмұны

Қатысушылар әрекеті

Уа-

қыт

ресурстар

1.Ойсер-

гек

 

«Өзара тиімді іс-әрекет-

тер»

 

«Танысу»

Жүргізуші шебер сынып барысында  оқытудың ин-і кезеңдердің, рөлдік ойындар,әдіс- тәсілдердің,  түрлі жат-ң болатынын айтады.

Әр қатысушы өз есімдеріне қатысты  бағалы сөздерді стикерге жазып,   « танысу»алаңына қыстырады.

 « Күту»  алаңына бүгінгі шебер сыныптан не күтетіні туралы өз ойларын стикерге жазып іледі

Тренингтік ойындар мен жаттығулар2-аптаның үлестірме материалы

2.Топқа бөл

. «Әліппе қоржынының сыйлығы» арқылы  топқа біріктіру

А, Ә, Б ,В  әріптерін таратып, сол арқылы   төрт топқа  бірігеді.

2 м

Ынтымақ-

тастық орта

 

 

 

3. Кіріспе бөлім 

Ой шақыру

Постермен жұмыс

4 топқа тапсырма:

1.Сыни ойлаудың өздері бұрыннан қолданатын стратегияларына алгоритм құрады

2.Топқа біріктіру алгоритмін құрады.

3.Психологиялық ахул алготимін құрады.

4. Кері байланыс алгоритмін құрады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постер, маркер

 

 

 

 

 

 

4. Негізгі бөлім

Ұтымды әдіс – ұстазға табыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А) Көшбасшының кіріспе сөзі:

 

 

 

 

1.«ЖИГСО 2»

 

 

 

 

 

 

 

 

2.«Бумеранг»  әдісі:

3. «Сұрақтар шеңбері»  әдісі:

 «Жүрек кардиограммасы» әдісі бастауыштағы әдебиеттік оқу , дүниетану сабақтарында оқушының шығарма кейіпкері туралы көзқарасын білу мақсатында қолданылады

 

«Суреттер сөйлейді», «Алтын балық»,   «Графикалық диктант», «Екі бетті күнделік»

 

«Дананың кілттері»

Интербелсенді оқыту дегеніміз - оқушы мен мұғалімнің қарым-қатынасы тікелей жүзеге асатын сұхбаттасып оқыту. «Интербелсенді» дегеніміз біреумен қоян-қолтық қарым-қатынаста болу, онымен бірлесе әрекет жасау, диалог құру. Ал «интербелсенді оқу» дегеніміз өзара қарым-қатынасқа негізделген оқыту, диалог арқылы үйрету.

 

Әр топта үш оқушыдан болады, топтағы балалар 1-3 ке дейін санайды.бұл топты «отбасылық топ» дейді.Енді әр топтағы №1 оқушы,№2 оқушы,№3 оқушы бірігеді.3 сарапшы парағы болады.1-нөмірдегілерге №1 сарапшы парағы  т.с Тапсырманы нұсқауға сай орындап, дәлелдейді. Отбасылық топтарында  топ мүшелері өз тобының мүшелерін басқа топта сарапшы парағы бойынша талқылау қортындыларымен таныстырады. Топта талқыланып болғаннан кейін , екі-үш топтың қор-ы айтылып, жаңа тақырып жайлы түсініктері қалыптасады.

Қатысушылар берілген 1 минут ішінде диалогті оқыту туралы маған сұрақ дайындап қояды.

Алайда қатысушылардың өздеріне сол сұраққа жауап беруді  талап етемін. («Осы сұраққа Сіз өзіңіз қалай жауап берер едіңіз?», «Бұл сұраққа кім жауап бергісі келеді?», «Осы сұраққа Сіз жан-жақты жауап береді дер сенемін!» Осы әдістің «Бумеранг» деп аталатынын таныстырамын)

 

Әр топтан екі қатысушыдан ортаға шеңберге шақырамын. Диалогтік оқыту бойынша сұрақтар қоямын. Сұраққа жауап бере алмаса, «Мен өткізіп жіберемін» деуі керектігін ескертемін. Бірақ тек екі рет солай істеуге болатынын, егер екінші рет те жауабын айта алмаса, шеңберден шығарылып, бағасы төмендетілетінін хабарлаймын.  (Осы әдістің «Сұрақтар шеңбері» деп аталатынын хабарлаймын)

Өздеріне ұнайтын  оқу-ң жас  ерекшелігіне сай бір әннәң  бір шумағын айтады.Әр топ айтқан әндерін өз дыбысымен  қайталайды.

Қатысушыларға тапсырма:

1.     1.Түзу сызық сызыңыздар.

2.     2.Сызықтың жоғарғы бөлігіне өз бойыңыздағы жақсы қасиетті, төмен жағына бойыңыздағы жағымсыз мінез-құлықты жазыңыздар.Міне, дәл осы әдісті шығарма кейіпкері туралы оқушы көзқарасын анықтау мақсатында қолдануға болады

Сыни ойлаудың стратегияларының мақсат , міндеттерімен танысады.

 

Аяқталмаған тапсырманы оқушылар өз ойымен аяқтау тапсырылады.

Бұл тапсырма бірқатар ойлауды талап ететін оқушыларды қызықтыру мен тарту үшін әзірленген іс –әрекет кешені болып табылады).                                              

 Әр топ мүшелері  түрлі – түсті кілттерді таңдап алады да, артындағы берілген арнайы тап-ы  жаңа тақырып бойынша түсіндіреді.

Керісінше кілті» - сөйлемде «істей алмаймын», «ешқашан», «істемеймін» сөздерді пайдалануды көздейді.

• «Әліпби кілті» - берілген тақырыпқа қатысы бар сөздердің тізімін А-дан Я-ға дейін әліпби ретімен жазып отырады.

Үлестірмелі материалдар

Осы әдіс қолданылған сабақ үлгілерінің ресурсы

 

 

 

 

 

Бір сабақ барысындағы үлестірме материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Интербелсенді оқыу»

  (слайд)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пайдаланатын кілт шаблондары

 

 

Топпен жұмыс

.Топпен жұмыс:А-топ “Бауырсақ ” ертегісіне постер құру

Ә-топ:”“Бауырсақ ”  ертегісін сахналау

Б-топ: “Бауырсақ ” Биопоэма құру

В- топ “Бауырсақ ”Ертегідегі  негізгі идея.(Мақал...негізгі ойды ашу.

(5м)

стратегиялардың көрнекті кестелері,

жүзеге асатын қадамдар туралы көмек-нұсқаулық үлгілері

 

Қорытын

ды бөлім

Түйін: Өздеріңіздің көздеріңіз жеткендей, сыни ойлау сындарлы оқыту кепілі. Көрсетілген стратегияларды өз сабақтарымда қол-у барысында оқу-шылардың жазбаларынан жинақтаған топтамаларды көріп шығуды ұсынамын.

2 «А», 3 «А», 4 «А» сынып оқушылары жинақтаған күнделік жазбаларын, сабақ туралы оқушы пікірлерін, кері байланыс жазбаларын әріптестер қарап шығады.

(5м)

                                                               тәжірибе  барысында жинақталған                                                               оқушылар жазбалары, күнделіктері

 

Кері байланыс

«Күн және бұлттар»

 

 

Бүгінгі шебер кластан алған білімі,білігі, үйренген дағдылары, алған әсерлері бойынша  ойынларын  білдіреді.

(2 м)

«Күн және бұлттар»

 

кері байланыс үлгісі,стикер.

Бағалау

«Бас бармақ» әдісі

Шебер-класс қалай өтті, бармақ арқылы бағалаймыз.

 

 

 

                          Төменгі Пенжім орта  мектебі шағын орталығымен»коммуналдық   мемлекеттік мекемесі

 

 

 

 

 

        

                                                              «Интербелсенді     оқыту» 

                                    тaқырыбы бойыншa  шебер сынып  жоcпaры

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                            Ажинурова Б.К .

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Интербелсенді оқыту» тақырыбы бойынша шебер сынып жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист сварочного производства

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
