Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
№10 орта мектептің
математика пәнінің мұғалімі
Исаева Зоя Қашкинбаевна
Жаңаөзен қаласы, Маңғыстау облысы
Интервалдар әдісі. 8сынып, алгебра
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Интервалдар әдісімен танысу, оның мәнін білу.
Дамытушылық: Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді білу..
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың барысы:
І Мотевациялық кезеңі:
Оқушыларды сабаққа ынталандыру
Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарына жауап беру.
ІІ Мағынаны ашу:
Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешуді қарастырдық. Ал енді интервалдар әдісімен танысайық. Көп жағдайда квадрат теңсіздіктерді шешу үшін осы интервалдар әдісін қолданған ыңғайлы.
aх2+вх+с >0 (а) квадрат теңсіздігі берілсін. Бұл теңсіздікті интервалдар әдісімен шешу үшін, алдымен, у= aх2+вх+с функциясы графигінің Ох осімен қиылысу нүктелерінің абсциссаларын, яғни функцияның нөлдерін табу керек. aх2+вх+с >0 (а) функциясының нөлдері деп aх2+вх+с =0 теңдеуінің түбірлері айтылатыны белгілі.
у= aх2+вх+с функциясының нөлдері х1 және х2 болсын, мұндағы х1<х2. Сонымен бірге а>0(егер а<0 болса, онда оны а>0 жағдайына келтіреміз/сыныпқа сұрақ: қалай?) деп ұйғарайық.
І жағдайдың бірінші пунктіне сәйкес у= aх2+вх+с функциясы х<x1 және x>x2 аралығында оң мәндерді, ал x1<x<x2 аралығында теріс мәндерді қабылдайды.
Демек, функцияның нөлдері арқылы сан осінде алынған әрбір интервалда функция таңбасын сақтайды және ол таңба функцияның графигі нөлдерден өткенде өзгереді.
1-мысал
2х2+9х+4 >0
Шешуі: у=2х2+9х+4 – ның нөлдерін табамыз. Ол үшін 2х2+9х+4 =0 квадрат теңдеуінің түбірлерін табамыз.
х1= -4; х2=- - сан түзуінде осы нүктелерді белгілейміз, толқындар жүргіземіз.
Сан түзуі үш интервалға бөлінеді. Квадрат үшмүшеге сәйкес параболаның тармақтары жоғары бағытталғандықтан, квадрат үшмүшенің таңбалары келесі болады:
+ - +
-4 -
Осыдан, х<-4 және x>- болғанда орындалатынын көріп тұрмыз.
Жауабы: (
ІІІ Бекіту кезеңі:
тақырып бойынша 2,3 мысалдарды талқылау
Тақтада жұмыс жасау:№№295,296,297,298 /тақ есептер/
Рефлексия:
Бүгінгі сабақта нені білдің?
Нені уйрендің?
Үйге тапсырма беру: №295, 297 /жұп есептер/
Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау
8сынып, алгебра
6 663 169 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Исаева Зоя Қашқынбаевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.