Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚысқа мерзімді ашық сабақ жоспары 5 сынып. Тақырыбы: "Біз спортты тандаймыз"

Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары 5 сынып. Тақырыбы: "Біз спортты тандаймыз"

Скачать материал
библиотека
материалов

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Новостройка орта мектебі.


«Денсаулық – зор байлық».


Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Қалапов Мұрат Төлтайұлы

Сынып: 5

Қатысқандар: 8 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Біз спортты таңдаймыз.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау(5.О1.);

сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану (5.ТБ1.3.).

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

мәтінді оқып, негізгі ақпаратты анықтау.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын біледі, ажыратады

Кейбір оқушылар орындай алады: сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын орынды қолданады (5.ТБ1.3.).

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну және қолдану.

Бағалау кретерийі

Білім алушы:

1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.

2. Мәтіндегі сан есімдерді табады.

3. Сан есімнің атауларын дұрыс қолданады


Тілдік мақсаттар

Жаңа сөздермен жұмыс жасайды, мәтінді оқып, мәліметтерді жинайды.

Оқушылар орындай алады:Мәтіннің мазмұнын түсінеді.Сан есімдердің ережесін біледі және ажырата алады.


Пәнге қатысты сөздік қор: мәтінге дейін

секіреміз - прыгаем жүгіреміз - бегаем пайда - полезно жаттығамыз- упражняемся айналысамын - занимаемся, намысын қорғайды- защищают честь

Терминдер: денсаулық кепілі, пайдалы өткіземіз, үлгі алу, атақты спортшылар, ғұмыр жасы, жаттығу, қатысу, жүлделі орындар, намысын қорғау

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Спорт не үшін керек?

2.Спортпен кім шұғылданады ?

3.Спорттың пайдасы қандай?

Құндылықтарға баулу


қарым-қатынас жасау қабілеті

денсаулық, достық және

айналадағыларға қамқорлық көрсету

Пәнаралықбайланыс

тарих , дене шыныктыру.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Ұйықтау – денсаулық негізі.

Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну (5.Т4.);

берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу.(5.А5.).



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстер

Сабақтың басы:




5 мин.




































Сөздікпен жұмыс:



1Ұйымдастыру кезеңі.

1.Амандасу.

2. Кезекшімен сұхбат.

3. Оқушыларды түгендеу

4.Сұхбаттасу.

2.Психологиялық ахуал:

жылы – тілек сөздер айту.

Бұл- Самат, ол-ақылды.

Бұл – Дариха, ол- әсем,

Бұл – Жанат – ол дарынды т.б.


Жұмбақ арқылы тақырыпты түсіну.

« Әр адам осы іспен шұғылданады

Адамдардың ағзаларың дамытады

Денсаулықты жақсартады

Бұл іс- қалай аталады.»

(спорт деп атады)

Сабақтың тақырыбымен таныстырамын.

Оқу мақсатымен таныстырамын.

Балалар , бүгін сендер сабақта келесі мақсаттқа жетулеріңіз керек

.(Сабақтың мақсатын оқып шығамын.)

Сілтеме: Ережемен презентация арқылы:

Сан есім туралы оқушыларға түсінік беру. Сан есімнің ережесімен таныстыру. Сан есімнің құрамына қарай :

1. Дара сан есім

2. Күрделі сан есімдерін түсіндіру.


Топпен жұмыс: спорт туралы.

1 топ - Мықтылар

2 топ - Батырлар


Сабақтың ұраны:

«Спорт – денсаулық кепілі!»


1 тапсырма:Мәтінді оқып, мазмұнын айтыңыздар.


«Біз спортты таңдаймыз»


Спорт – денсаулық кепілі деп бекер айтылмаған. Спорттың түрлері өте көп, сондықтан ,біз бос уақытымызды пайдалы өткіземіз. Бос уақытта спортпен айналысып, Қазақстанның атақты спортшыларынан үлгі алып, белгілі спортшылар болғымыз келеді . Өйткені адам спортпен шұғылданатын болса, дені сау, ғұмыр жасы ұзақ болады. Өмірге деген құштар болады Мектепте аптасында екі рет спорт үйірмелері өтеді, сондықтан , біз жаттығамыз, жүгіреміз, секіреміз, белсенді спортшылар болуға тырысамыз, түрлі сайыстарға қатысамыз, жүлделі орындарды алуға тырысамыз, сондықтан мектептерде екі – үш оқушы чемпион атағына ие болады.

Екі мың он жетінші жылы Алматы қаласында Универсиада өтті. Елу үш елдердің спортшылары қатысты. Қазақстаннан жүз елуден астам споршылар қатысты. Соның ішінде он екі спортшылар жүлделі орындар алып, жетеуі алтын алқа алды. Спортшылар Қазақстан намысын қорғады . Еліміздің әйгілі спортшыларымен мақтан етеміз, өйткені олар елдің мәртебесін жоғары деңгейге көтереді.


Дескриптор:Білім алушы:

1.Мәтінді оқып мазмұнын айтты..1 б

2.Мәліметтерді жинақтады.-2 б

Бағалау: «Екі жүлдыз бір тілек» әдісі


Сергіту сәті: «Әлқисса»


2 тапсырма: Мәтіннен сан есімдерді тауып, ажыратыңдар.


Бірлік

тер

Ондық

дар

Жүздік

тер

Мың

дықтар










Дескриптор

1.Мәтіндегі сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) табады- 3балл

2. Сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын ажыратты- 3балл


Бағалау формасы:

Жұп сыңарлары бір-бірін бағалайды -

«Смайлик» әдісі


3 тапсырма:Көп нүкте орына сан есімдерді койыңыздар

......... жылы Алматы қаласында Универсиада өтті.( мыңдық)

2...... елдің спортшылары қатысты.( жүздік)

3. Біздің еліміздің .... спортшысы жүлделі орын алды


Дескриптор:Білім алушы

1.сан есімдердің атауларын ажыратты – 1 балл

2.Сан есімдерді дұрыс қолданды2 б



Бағалау формасы:



Қорытынды:











Жүрекше арқылы






























«Джигсо» әдісі






































(Ойлан,жұптас, бөліс) әдісі





өте жақсы



жақсы


қанағаттанарлық










«түртіп алу» әдісі

«Клоуз тест» әдісі












Қосымша ақпарат


Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?



Бағалау–оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс; денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі

Оқушылардың əртүрлі

қажеттіліктерін

қанағаттандыру үшін сабақүдерісінде түрлі тапсырмалар ұсынылады.. Бірақ орыс мектептеріндегі оқушылар бұл тапсырмаларды орындауда қиындыққа тіреледі.

Сондықтан оқушыларға қиындық туылып жатқанда, міндетті түрде көмек,жеңілірек жұмыс ұсынылады,

түсінбегендерін мұғалім түсіндіреді, қайталайды. Бірінші тапсырмада топпен жұмыс жасау барысында , жақсы оқитын оқушылар үлгерімі төмен оқушыларға көмек көрсетеді.


Екінші тапсырма берілген кезде үлгерімі төмен оқушыларға мұғаліммен үлгі ретінде түрлі сандар беріледі.


Мысалы: үлгі арқылы кестені толтыру


Бұл жұмыстың тиімділігі үлгіге сүйене отырып мәтіннен сан есімді табу женілболады.

.











Сабақ кезінде

оқушылардың оқуын тексеру үшін бірнеше бағалау тәсілдері қолданылды.

Бірінші тапсырмада:

«Екі жүлдыз бір тілек» әдісі қолданылды, өйткені бұл әдіс тиімді , оқушылар бір- бірін тындап бағалайды, өз пікірлерін білдіреді, тілек ұсынады.


Екінші тапсырмада:

«Смайлик» әдісі қолданылды, өйткені бұл әдіс тиімді, оқушылар бір – бірін тексеріп, қателерін түзетеді. Смайликті алу үшін қызыгушылықтары артып, тапсырманы барынша дұрыс орындауға күш салады.Әр дұрыс жауапқа бір смайлик алады, смайлик саны тасырманы орындау деңгейін көрсетеді. Аз смайлик алған оқушыларға көмек көрсету керек.Сабақта мұқият тындауға, жұмысты дұрыс жасауға тырысады.

.

Үшінші тапсырмада:

«Бағдаршам» әдісі қолданылды,өйткені бұл әдіс өте тиімді, оқушылардың түсінгенін, түсінбегенін анық көреді, көмек қажеттілігін білдіреді. Мұғалім нақты көріп отырады, қай оқушыға қиындық туғаны, көмек керектігін.





















Бұл тақырып дене шынықтыру және тарих пәндерімен байланысты, өйткені тарих сабақтарында оқушылар спорт тарихымен және оның женімпаздарымен


танысады. Ал дене шынықтыру сабақтарында оқушылар спорттың түрлерімен айналысып өз денелерін шынықтырады да нығайтады.Өйткені оқушылардың денсаулығы болашақта еліміздің нәтижесі, сондықтан бұл байланыстар олардың оқуын пысықтайды және жақсартады да дамытады.


Қарым-қатынас жасау қаблеттерін дамытады, денсаулықтарын жақсартады, айналадағыларға қомқор көрсету қассиеттері баулиді. АКТ мен байланыс, жана сөздермен танысумен және сергіту сәтінде өте қолайлы. Оқушылар көріп , тындап отырыпқөніл күйлері көтеріліп ,сабаққа белсенді қатысады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қол жетімді ме?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?



Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақты қорытындылау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізереді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетболуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап беріңіз.(вставное)










  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь
Скачать материал