Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚысқа мерзімді сабақ жоспары

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Скачать материал

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

 

 

Мектеп:Б.К.Мергенбаев атындағы №226 гимназия

 

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Жөлекеш Мирамкүл Жеткербайқызы

 

СЫНЫП: 5

Қатысқандар :  

 

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі.Кендебай ерліктері.

 

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әркеті арқылы образын ашу.

5.Б/С Шығармада эпизодтар арқылы тарихи құндылығын арттыру

 

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Кендебай ерліктерін әңгімелей алады.Ертегіден кейіпкерлерді атай алады.

 

Оқушылардың  басым бөлігі:

Кендебай ерліктерін ертегіден таба алады.Тірек сөздер арқылы кейіпкер потретін аша алады,сөздердің мағынасын ұғына алады.

 

                                                                                                                            

Кейбір оқушылар:

Кейіпкердің іс-әрекеттері арқылы образын аша алады,портреті мен іс-әрекетіне көзқарасын білдіреді.

 

 

Бағалау критерийі

1.Ертегіден ертегі кейіпкерлерін тани алады.

2.Кейіпкерлердің ерліктері арқылы образын ашады.

3.Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әркеттерін талдайды.

 

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Кейіпкерлер бейнелерін суреттеу,Кендебай ерліктері арқылы портретін саралау.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Айлық жер,батпан,құндыз,зындан,тіл біту,пұл,құлындайды,жөнеп береді,төрге отырғызу

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Ертегінің басты ерекшелігі және өзге ертегілерге қандай ұқсастығы бар?

2.Кейіпкерлердің көркемдік суреттеуі арқылы образды ашу

 

Құндылықтарға баулу

Өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,қарым-қатынас жасау.

 

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,бейнелеу өнері ,математика

 

 

Алдыңғы оқу

 

Ертегі туралы түсінік

Сабақ барысы

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

             Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

6 мин

 

3мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Ұйымдастыру кезеңі

1.Жағымды ахуал орнату

2.Кейіпкерлер бейнесі арқылы топқа бөлу

 

 1-топ Кендебай

 2-топ Хан

3-топ Керқұла

 

Ұсынылған суреттер арқылы топтасады.Суреттердің артқы бетінде топ атаулары жазылады.

 

Сабақтың ортасы

34 мин

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кейіпкерлер монологы» Топтық жұмыс

Кендебай

Хан

Керқұла

1-монолог

Достым Кендебай,іздеген жоғың алыста емес... Мына таудан әрі ассаң,ағып жатқан өзенді көресің.Өзеннің ортасында бір арал бар.Ол аралда адам перісінің ханы тұрады... баяғы қойшы баланың әке-шешесі де осы ханның қолында.

2-монолог

Ой,оңбаған –ау ,қырасың ғой малды.Неге күндегідей «Айырылғырдың суы айырыл!» деп айтпайсың?-деп айғай салады.

3-монолог

Тақсыр,сабыр етіңіз.Мен алтын құйрықты пайда қылғым келсе,сізге айтпаймын ғой,міне құйрық,-деп ...

4-монолог

Бүгін қара бие құлындайды.Бұл-тоғызыншы құлындауы.Құлындаған күні түнде құлын жоқ боп кетеді.

5-монолог

Ұзақ жүріп шаршаған шығарсы,ордама жүріп тынығып кетіңіз.

Тапсырманың орындалу алгоритмі

2.Топ атауларына сипаттама береді.

1.Топтарға «монолог» түрлерін араластырып ұсыну;

 

 

 

Дескриптор

1.Ұсынылған монологтарды ажырата алады,жалғасын табады

2.Монологтарды табу арқылы кейіпкерлер портретін ашады.

 

Бағалау

«Ертегідегі ұшақ» жасау арқылы өздеріне ұнаған жауаптарға қалыптастырушы бағалауды ұшаққа жазу арқылы ұшырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Монолог жазылған қиындылар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://aruna.kz/upload/iblock/dd2/ce9d227591a95e1aadc1fd440adf9300.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сараланған тапсырма.

Жеке тапсырма.

1.Айлық жер.

2.Алты –ақ атату

3.Алпыс өзен құйылған терең дарияның түбі

4.Батпан

5.Құндыз

6.Зындан

 

Дескриптор

1.Берілген тірек сөздерді ертегіден табу,кейіпкерге қатысын анықтайды;

2.Тірек сөздердің мағынасын саралап,ұғындарады.

 

Өзара бағалау

1.Желпеуіш жасау,желпеуіштің әр қайырылған жолағына тапсырманың орындалуы туралы қалыптастырушы баға береді.

 

Таратпалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0664/00025053-3c1372cf/hello_html_3983f009.jpg

 

 

 

 

(Сабақтың соңы

 

 

 5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ширату жаттығуы. «Бес қадам » ойыны

1.Ортаға бес қадам табан іздері тасталады.Сыныптан бес оқушы ойынға шығады.Оқушы әзілге,логикаға құрылған сұрақтарға табан іздерін баса отырып жылдам жауап береді.Жауап бере алмаса,табан іздерін  баспайды.

1.Алты басты дәу

2.Керқұла атты Кендебай-шыншыл ертегі

3.Алтынмен қапталып,күміспен сырланған құйрық

4.Екі бірдей жоқ іздеп келдім

5.Жауыма қызмет істемеймін

Жұптық тапсырма «Іс-әрекетті бейнеле.»

 Етістіктер

Алты-ақ аттайды,тіл бітіп сөйлейді,түбіне жете алмайды,тұтат,киімін киеді,лақтыра бастайды,мал бағып жүре береді,құлындайды,жасырынып барып отырады,қорылдап ұйықтап қалады,ұйықтамай отыра береді,қойнына тығып ұйықтап қалады,түйіліп келді де,ұялып жерге қарйды,тау көрінеді,ұшып түседі,қоржынға салып алады,алмасын сермеп кеп қалады,қызмет істемеймін,төгіп тастайды,азат етеді,атаныпты

 

Дескриптор

1.Ұсынылған етістіктердің қай кейіпкерге тән екенін анықтайды

2.Етістіктерді қолдану арқылы кейіпкер бейнесін салады.

 

Өзін-Өзін Бағалау

«Аяқталмаған смайликтер»

Смайликтерді аяқтау арқылы өз көңіл күйлерін жеткізеді.

 

Рефлексия Ертегідегі ұшаққа сабақ туралы пікірлерін жазып мұғалімге ұсынады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://stilayakkabi.com/wp-content/uploads/2015/11/duz_cukur_taban_izi_testi.jpg

 

 

http://kaz.docdat.com/pars_docs/refs/34/33448/33448_html_338a2b6f.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат      

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға  тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға  тақырыпқа сай тапсырмалар  беріледі.

3.Оқиға желісі бойынша тірек сөздерді ертегіден табу және мағынасын саралап ұғыну жұмысы орындалады.

4.Шығармаға композициялық талдау жасайды.Шығарма эпизодтары бойыншамонологтарды табады,өз пікірлерін айтады.

5. Ертегіде кездесетін етістіктер арқылы кейіпкерлерге мінездеме береді.

 

 

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

   бағалау,өзін-өзі бағалау   бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс «Ертегідегі ұшақ», «Желпеуіш»,смайликтер арқылы жүргізіледі.

4. Әр білім алушының Оқу Мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

 

 

 

1.Сабақты ұйымдастыру кезеңінде оқушының физиологиясы мен эмоциясын бірқалыпқатүсіру мақсатында әуен тыңдатылды.

 

 2.Сараланған жұмыс орындалғаннан кейін «Ширатығу жаттығуы» орындалады.Оқушының бірқалыыпты дене қимылдарын жасау мақсатында жүргізіледі.

 

3.Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.

 Сабақ мақсаттары тақырыпқа сай,оқу бағдарламасына негізделе отырып шынайы құрылды.

Ертегі мәтінімен жұмыс жасау арқылы кейіпкерлердің образдарын ашу

Сабаққа барлық оқушылар қызығушылқпен қатысты.

 

Саралау ттапсырмалары оқушыларды саралап ,ізденуге жетеледі.Тиімділігі оқушылар арасында белсенді диалог қалыптасты.

 

Тапсырмалар уақытында тиімді жүзеге асты.

 

 

Ертегі мазмұнымен жұмыс жасау үшін тапсырманы қайта енгіздім.

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

1.Сараланған тапсырма

2.Ертегі мазмұнын зерделеуге бағытталған тапсырмалар құрылымы.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Дұрыс мақсаттар мен критерийлерге негізделе құрылымдалған сабақ

2.Белсенді оқытуды ұтымды пайдалана білу.

 

Сабақ барысында  мен сынып  немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі  сабағымды  жетілдіруге  көмектесетін  не білдім?

Оқушылар арасында рольдік ойындарды түрлендіре қолдануым туралы тапсырмалар әзірлеуім қажет деп шештім.

 

 

 

 


Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қысқа мерзімді сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель клубного филиала

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
