Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
5.3В
бөлім: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
|
Мектеп:
Ю.А.
Гагарин атындағы №7 орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдираймова Г.М.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшектерді оқу
және жазу (бекіту
сабағы)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.5.3.5
ондық
бөлшектерді оқу және жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Ондық
бөлшектерді оқу және жазу;
Жай
бөлшекті ондық бөлшекпен, ондық бөлшекті жай бөлшекпен жазу;
Ондық
бөлшектермен жазуға болмайтын бөлшектерді білу, себебін дәлелдеу.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар
-
ондық бөлшектерді оқиды және жазады;
-
жай бөлшектерді ондық бөлшекке екі тәсілмен аударады;
-
ондық бөлшектердің разрядтарын атайды;
-
қай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге аударуға болатынын, қайсысын
аударуға болмайтынын түсінеді;
-
микрокалькуляторда жай бөлшекті ондық бөлшекке аударуды орындайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Математикалық терминологияны қолдана отырып және өздерінің
сөздерімен қай жай бөлшектң ондық бөлшекке ауыстыруға болатынын ұғынады және
түсінеді, ондық бөлшектің разрядтарын атайды.
Пәнге тән лексика мен
терминология:
- ондық бөлшек- decimal fraction;
- үтірмен ажыратылатын таңбалар саны;
- үтірден кейінгі таңбалар саны;
- ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;
- разрядтары бойынша сандарды жіктеу;
- разрядтық бірліктер
- жоғары (үлкен) разряд;
- төменгі
(кіші) разряд;
- разрядтық
бірліктер;
- ондық таңбалар
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
Ондық бөлшек – бұл жай бөлшектің басқаша жазылуы
Берілген бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін
......... қажет
Бүтін бөлік, бөлшек бөліктен үтір арқылы
ажыратылады.
Бөлшек оқылуы: …бүтін, …(оннан, жүзден, …)
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Адалдық,
жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту -топтық жұмыс және өзін-өзі
бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады, жаһандық
азаматтық ондық бөлшек ұғымының даму тарихына саяхат жасау арқылы, ондық
бөлшекті жазудың заманауи нұсқасымен танысу арқылы іске асырылады.
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Микрокалькуляторлар,
интерактивті тақта немесе
диапроектор, жекелеген
маркерлік тақталар немесе рефлексияға арналған кітапшалар
|
Бастапқы
білім
|
Жай
бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы, бөлшектің
негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал
сандардың разрядтары
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылармен
сәлемдесу, бүгінгі сабаққа дайындығын арттыру.
Сабақтың
тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Түрткі
сұрақтар:
- "Ондық бөлшек" деген не?
- Ондық бөлшек қайда қолданылады?
- Қандай жай бөлшекті
ондық бөлшекпен алмастыруға болады?
- Үтір
алдында жазылған санды қалай атайды?
- Үтірден
кейін жазылған санды қалай атайды?
- Үтірден
кейін қанша таңба болу керектігін қалай анықтайды?
- Егер
бөлімі 10,
100, 1000, 10000
болса, үтірден кейін қанша таңба болады?
|
|
Сабақтың
ортасы
32
минут
|
Білімді қолдану шекараларын
(мүмкіндіктерін) анықтау. Алгоритмдерді бекітеміз. Білімді қатесіз қолдану
дағдыларын жетілдіру мақсатындағы ұқсас және үлгі бойынша жаттығулар.
Сыныппен жұмыс.
Тақтада
орындалады.
1)
Бағалау.
«Кері байланыс»
Жұппен жұмыс.
ондық бөлшегін жай бөлшек түрінде жазып, қысқартуды
орындаңдар.
Бағалау.
«Серпілген сұрақтар»
Топпен жұмыс.
Шаршы берілген. Осы
шаршының көрсетілген бөлігін бояңыз.
Бағалау.
«Кері байланыс»
Айтылым. Ондық бөлшекті оқу
ережесі. Оқушылар өз нұсқаларын оқиды, толықтырады және кітаптағы ережемен
саалыстырады. А: Ондық бөлшектерді оқығанда оның барлық бөліктері қамтылады.
|
|
2-сабақтың ортасы
|
Сыныппен жұмыс. Тақтада.
Бағалау. Өзін-өзі тексеру
Жұппен жұмыс.
27,16;
2)61,094; 3)103,908; 4)378,378
ондық бөлшегін аралас санға айналдырып, бөлшек бөлігін қысқартыңдар.
Бағалау.
«Серпілген сұрақтар»
Топпен жұмыс.
Ондық бөлшекке
ауыстырыңыз және кестені толтырыңыз:
бөлшегін ондық бөлшек түрінде жазыңыз. Не шықты? Микрокалькулятормен тексеріңіз.
Неге олай
шықты? Топта
ойланыңыздар және түсіндіріңіздер.
|
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
Үй тапсырмасы
Рефлексия
-
не
білдім,
не
үйрендім
-
нені түсінбедім
-
неге көңіл аударуым керек
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
тапсырмаларды
іріктеу,
топтағы қолдау
|
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушының жұмысын бақылау және
диалогты қолдану, өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау арқылы жүргізіледі.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді
іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Рефлексия
|
- Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
-
Оқушылар бүгін не үйренді?
- Сынып
атмосферасы қандай болды?
- Дифференциация жұмыс
жасады ма?
-
Барлығына уақыт жеткілікті болды ма?
-
Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді? Неге?
|
Сабақ
мақсаттары және күтілетін нәтижелер сабақтағы меңгерілетін мәліметке сәйкес
болды.
Сабақта
жұмыс атмосферасы сезілді.
Тапсырмаларды
күрделілік деңгейі бойынша саралау оқушылардың қабілетіне сай болды.
Сабақта
уақыт тиімді пайдаланылды.
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Периодтық
бөлшектермен
танысу бойынша дифференциация.
2:
Мәселелік
тапсырма
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Бағыттаушы сұрақтардың
ммұқият ойластырылуы
2: Кинестетиктер үшін тапсырмалар
таңдау
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Келесі сабақта есеп шешімін
тексеру дағдыларын дамыту үшін қате жіберілген тапсырмаларды қарастыру.
Жұмыстары 60%
-дан төмен болған оқушыларға назар аудару.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|