Мұғалімнің
аты-жөні
|
Көбекова
Манат Жәлелқызы
|
Ү.
К. Томанов атындағы №183 орта мектебі
|
Сыныбы
|
11
|
22
сабақ
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Алкиндер, гомологтық қатары.
|
Сілтеме
|
Білім стандарты, пән бағдарламасы, Оқулық:
«Химия -11» авторы : Н.Нұрахметов,Ә. Темірболатова,Р. Жұмаділова, С.
Әлімжанова, Алматы «Мектеп»2015
|
Жалпы
мақсаты
|
·
Білімділік: Қанықпаған көмірсутектің тағы бір өкілі
ацетилен және оның гомологтарымен танысады. Басқа қанықпаған көмірсутектермен
салыстыра отырып, құрылысындағы, қасиетіндегі ұқсастық пен айырмашылықтың
себептерін ажырата алады. Ацетилен қатарына жататын көмірсутектердің
изомерлерімен танысып, формулаларын құрастыруды және қалай атау керектігін
біледі.
Дамытушылық: Қанықпаған көмірсутектер
бойынша білімдерін жан-жақты тереңдетеді, көшбасшы болуға ұмтылады. Өздігінен жұмыс істеу арқылы
оқушылардың өз бетінше ойлау жүйесі, шығармашылығы артады; мәселені шешу жолын іздеуге,
басқа оқушыны тыңдай білуге қабілеті дамиды.Табиғаттағы заттарды танып-білу
көзқарасы одан әрі қалыптасады.
·
Тәрбиелік: Оқушылар өз еркімен жұмыс жасауға, ой -
өрісін кеңейтуге, ойын жеткізе білуге тәрбиеленеді.
|
Күтілетін
нәтиже
|
1. Алкиндер туралы білімдері қалыптасады.
2.Алкиндердің гомологтарын, изомерлерінің формуласын
құрастыра алады.
3. Ацетилен қатарына жататын көмірсутектердің формуласын
құрастырып, оның аталуын біледі.
|
Негізгі
идеялар
|
Алкиндер – құрамында бір үш еселі
байланысы бар жалпы формуласы Сп Н2п-2 болатын
қанықпаған көмірсутектер.
|
Құрал-жабдықтар:
|
Интерактивті тақта, интерактивтік тақта
арқылы Power Point, флипчарт, маркер, қарындаш,
слайдтар. Шарөзекті модельдер, ермексаз, таратылатын дидактикалық
материалдар.
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа білімді игеру сабағы, сайыс сабақ.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сергіту сәті, АКТ-ны
пайдаланып, жас ерекшеліктеріне сай сұрақтар мен тапсырмалар «Инсерт»
әдісі, топтық жұмыс, жеке жұмыс,диалогтік әдісі
|
І.Ұйымдастыру кезеңі .
Сергіту сәті. (Әуен қосылады.)
2 мин.
|
Мұғалім іс-әрекеті.
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
ә) Сыныптағы оқушыларды 3 топқа
бөлу. Оқушылар тақтадағы органикалық қосылыстардың формулаларының бірін
таңдап алып, сол бойынша
№1
тапсырма (
Алкандар, алкендер, алкадиендер) топтарына бөлінеді.
І-
топ: СН4, С2Н6, С3Н8,
С4Н10, С5Н12;
ІІ
топ: С2Н4, С3Н6,С4Н8,С5Н10,С6Н12
ІІІ топ: С3Н4,С4Н6,С5Н8,С6Н10,С7Н12
Алкандар
|
Алкендер
|
Алкадиендер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
б) Оқушыларға бағалау парақшаларын тарату, орындарына отырғызу.
Бағалау парақшасы:
Оқушының
аты-жөні
|
Тапсырмалар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
Қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушы іс-әрекет
Оқушылар топқа бөлінеді:
1 «Алкандар» тобы
2 «Алкендер» тобы
3 «Алкадиендер» тобы .
Осы қосылыстарды гомолог қатары бойынша орналастырады.
|
ІІ Үй тапсырмасын тексеру. 8 мин.
|
№2 тапсырма Кестені толтыру -3 мин
|
Алкан
|
Алкен
|
Алкадиен
|
Жалпы
формуласы
|
|
|
|
Аталуындағы
жұрнағы
|
|
|
|
Гибридтенуі
|
|
|
|
Кеңістіктегі
пішіні
|
|
|
|
Валенттілік
бұрышы
|
|
|
|
Химиялық
байланыс түрі, саны
|
|
|
|
Байланыс
ұзындығы, нм
|
|
|
|
Байланыс
энергиясы
|
|
|
|
№3 тапсырма Сәйкестік тесті -5
мин.
1. Формуласы берілген заттарды атаңдар.
1) (С5Н8)n
А. Синтетикалық каучук
2) (С4Н6)n
В. Хлорпрен каучугі
3) С5Н8
С. Табиғи каучук
4) (С4Н5СІ)n
D. Изопрен
2. Берілген заттардың қасиеттерін көрсету:
1) каучук А. Бензинде
ерімейді, ісінеді.
2) резеңке В. Созылмайтын қатты
зат
3) эбонит С. Бензинде
біртіңдеп ериді.
3. Бұл реакциялар қалай аталады?
1) Лебедев тәсілі А.
Вулканизациялау
2) жоғары молекулалы зат алу В. Спиртті бір мезгілде
дегидраттау
және дегидрлеу
3) күкірт қосып қыздыру С. полимерлену
4. Берілген заттардың құрылымы қандай?
1) каучук А. сызықтық
2) резеңке В.
Кеңістіктік
Дұрыс жауабы: 1) 1А,2С,3Д,4В; 2) 1С,
2А,3В; 3) 1В,2С,3А; 4) 1А,2В.
|
Оқушылар кестені толтыру арқылы өткен сабақ бойынша өз білімін
көрсете алады.
Ұпай жинау арқылы топ бағаланады.
Жеке жұмыс. Оқушылар бұл тапсырманы өздігінен орындайды.Бағалау
түрі: жұптық бағалау.Бір- бірінің жұмысын бағалайды.
|
ІІІ.Кіріспе бөлім.
2 мин
|
Қызығушылықты
ояту
№4
тапсырма . Берілген заттарды дұрыс анықтай білсеңіз
бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады.
|
Алкан
|
Алкен
|
Алкадиен
|
СН2 = СН2
|
К
|
А
|
А
|
СН3 - СН3
|
Ц
|
С
|
М
|
СН2 = СН - СН = СН2
|
И
|
Е
|
Е
|
СН3 - СН2 – СН3
|
Т
|
Т
|
Д
|
СН2 = С = СН2
|
Е
|
Я
|
И
|
С10Н22
|
Л
|
Т
|
Ц
|
С5Н8
|
Е
|
И
|
Е
|
С7Н16
|
Н
|
Т
|
С
|
|
|
|
|
|
Оқушылар
заттарды дұрыс анықтай отырып сабақтың тақырыбын ашады.
|
ІҮ кезең
Негізгі кезең .Жаңа сабақ «Галлереяға саяхат» әдісі
20 мин.
Бағалау түрі.
|
Тақтаға
жаңа сабақтың тақырыбы жазылады.
Жаңа
ұғымдармен жұмыс жасалады.
№5
тапсырма: Мәтін
топтарға бөлініп беріледі.
І топ Алкиндердің құрамы, құрылысы, жалпы формуласы,
гибридтенуі.Презентация №
ІІ топ: Алкиндердің гомолог қатары мен изомерленуі.Прзентация №
ІІІ топ: Алкиндердің алынуы. Ермексаздан алкиндердің
шарөзекті моделдерін жасау.Презентация №
Саусақпен бағалау.
|
Оқушылар
постер қорғайды;
Бір- бірін саусақпен бағалайды.
|
Ү кезең. Қорытынды кезең 10мин
|
№6
Формуласы келтірілген ацетилен көмірсутегін атаңдар :
1) СН2-СН3 2) СН ≡ С – СН2 3) СН ≡ С – СН2-СН2
|
| |
СН3
– С – С ≡ СН
СН3 СН3
|
СН3
3,3
-диметил -1-пентин ; 2-метил -1 пропин; 1- пентин
№7
тапсырма Тест жұмысы:
1. Ацетилен молекуласындағы гибридтену типі:
А) s2p2 В) sp3 С) sp2 D)sp
2.Ацетилендегі
көміртектің массалық үлесі (%):
А) 88,3% B) 89,3 % C) 90,3 % D) 92,3 %
3.Алкиндердің
жалпы формуласы:
А) СпН2п B) СпН2п+2 C) СпН2п-2 D) СпН2п-4
4. Ацетилен молекуласындағы көміртек атомдарының байланысу типі:
А) 1 σ B) 2σ
и 1π C) 1 π D)
1σ,2π
5. 1 л
пропиннің массасы (қ.ж.):
А) 1,64 B) 1,79 C) 1,84 D) 1,92
6. Пропин молекуласындағы σ
–байланыстың саны:
А) үш; В) төрт; С) бес; D) алты.
7. Құрылымдық формуласы мынадай:
СН3 – СН - СН – С ≡СН
| |
СН3 СН3
ацетилен көмірсутегінің аталуы:
А)
2,3-диметил-4 пентин; В) 1,1,2- триметил-3-бутин; С) 2,3,4- триметил-1бутин; D) 3,4 –диметил-1- пентин.
Дұрыс
жауабы: 1 D , 2 D, 3С, 4 D,
5В, 6 D, 7 D
|
Әр топ келтірілген формулаға атау
береді.
|
ҮІ кезең.
1 мин
Үйге тапсырма:
|
§ 21; №4,5,6,7 жаттығулар ,71 бет
|
|
ҮІІ Бағалау
1 мин
|
Оқушыларды сабақ кезеңдерінде жауаптарына сәйкес стикер
жабыстырып отырамын. ( топқа). Жеке оқушыны бағалау парақшалар арқылы
бағалаймын.
|
Стикер жинау арқылы сабаққа қызығып отырады. Жинаған стикер
санына қарай әр топ бағаланады.
|
ҮІІІ. Рефлексия
1 мин
|
Рефлексия « Табыс ағашы»
Сабақтан алған әсерің қандай?
Жогары-түсіндім
Ортасы-жартылай
түсіндім
Томені-түсінбедім
|
Оқушы стикерге сабақтан алған әсерін жазып, табыс ағашына
орналастырады.
|
|
|
|
|
|