ҰМЖ: 5.1 Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын қалыптастыру.
|
Мектеп:
Ж.Құдайбергенов атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ
|
|
Күні:
15.10.2018ж
|
Мұғалім
аты жөні: Батырханов Д.Т
|
|
СЫНЫП:
5 ә
|
Қатысқандар
6
|
Қатыспағандар:
1
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Қауіпсіздік
ережесі. Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасын үйрету.
|
|
Осы
сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары
|
Денсаулықты
нығайту бағытындағы орындалатын физикалық жаттығулар барысында техникалық
қауіпсіздік ережелерін таныстыру
|
|
Сабақ
мақсаты:
|
|
|
Қауіпсіздіктің
әсер ету үшін бірқатар әлеуметтік қабілеттерді түсіну мен білімін қолдану.
|
|
Оқушыларды
қысқа қашықтыққа жүгіруге үйрету. Қысқа қашықтыққа жүгіру арқылы оқушылардың
шапшаңдық, ептілік, төзімділік, батылдық қасиеттерін жетілдіру.
|
|
Оқушыларды
қысқа қашықтыққа жүгіруге үйрету. Қысқа қашықтыққа жүгіру арқылы оқушылардың
шапшаңдық, ептілік, төзімділік, батылдық қасиеттерін жетілдіру.
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау
критериі
|
Сөреден
дұрыс старт алу техникасын орындайды
Қол-аяқтың
дұрыс қимыл жасай алады
Мәреге
жету техникасы комбинациясын дұрыс орындайды
Қысқаша
қашықтыққа жүгіру техникасының ерекшелігін ажыратады
|
|
Сабақта
қолданылатын тілдік мақсат
|
Старт,
қадамдау жүгіру, тоқтау, секіру, жерге тусу, лақтыру, астынан, үстінен
сызықты
баспау, жалауша
|
|
Құндылықтар
|
Жеңіл атлетика сабағы барысында бір-біріне деген құрмет
көрсетуі және ынтымақтастық артады.
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сабақ барысында қозғалыс кезінде кететін күш - қуат
физика пәнімен,дұрыс тыныс алу және қалыпқа келу биология пәнімен байланысты.
|
|
Алдыңғы
білім
|
4
сынып – Жеңіл атлетика.
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Сабақтың
өткізілу барысы
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
|
Ынтымақтастыру атмосферасын орнату.
Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу.
“Шаттық
шеңбері” оқушыларға жылы сөздер жазылған смайликтер таратып беру. (Оқушылар
шеңберге тұрып, смайликтердегі сөздерді оқып, бір біріне жақсы көңіл
сыйлайды).
Жалпы жетілдіру жаттығулары:
1.
Бір орында: Оңға, солға, кері бұрылу.
2.Жүру:
Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру, қолды жанға созып өкшемен жүру, жартылай
отырып, толық отырып жүру.
3.Жүгіру:
Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру, аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске
ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау.
Бір
орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау.
|
Смайлик
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Жаңа тақырыпты игеру. Сабақтың
тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Техника қауіпсіздігін түсіндіру және
қауіпсіздіктің алдын алу шараларын оқушыларға таныстыру.
1)
Қысқа қашықтыққа жүгіру техникасы:
-
Оқушыларды екіге бөліп спорт алаңын айналдыра жүгірту;
-
«Сөреге!», «Дайындалыңдар!», «Жүгір!» командаларын түсіндіру және орындату;
-
Кеудені дұрыс ұстап, қолды дұрыс сілтеу және дұрыс тыныс алу жаттығуларын
жасату;
-
Қол мен аяқты айқастыра кең адымдап және қысқа адымдап жүгірту;
2)
Төменгі сөреден шығу техникасын үйрету.
«Сөреге»
деген бұйрық берілгенде сөре сызығына келіп бір жарым табан санап алып, қолды
сөре сызығынының үстіне қойып, итерілетін аяқты алдыға қойып, екінші аяқтың тізесі
итеретін аяқтың табанының орта тұсында тұрады, салмақ қолға түсіп тұрады.
«Дайындал» деген бұйрықта аяқтар жартылай жазылып,
денені алға қарай ұсындырамыз.
«Жүгір» деген бұйрықта бар екпіні мен аяқты
жылдам қолды алға артқа сермеп, 20 метрге максимальді қарқын алғанша
жиі-жиі басып жүгіреді.
Машықтық жұмыс: Қысқа
қашықтыққа 60 метрге жүгіруді, уақыт есептей орындау. Мұғалім
оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.
Қысқа қашықтыққа жүгіруді бағалау парақшасы
ФИО
|
Сөреден дұрыс старт алу
|
Қол-аяқтың дұрыс қимыл жасауы
|
Мәреге жету уақыты
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Секундомер
Ысқырық
|
|
Сабақтың
соңы
|
Ой-толғаныс.«Синквейн»
әдісі
«Қашықтық»
тақырыбына 5 жолды өлең құрастырады.
|
Ауызша
кері байланыс
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Дифференциалды
оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?
Дамытуды
қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
Құндылықтар
|
|
Барлық оқушылар: Қысқа
қашықтыққа жүгіру техникасын біледі.
Оқушылардың
көбісі: Қысқа қашықтыққа жүгіруде 60м орындай алады.
Оқушылардың
кейбірі: Өздерінің және өзгелердің орындаған жаттығуларын бағалайды.
|
бақылау,
тыңдау, уақытқа жүгірту, бағалау парақшасы арқылы
|
Бір
орында тұрып жүру, оңға, солға бұрылу, еркін жүгіру, т.б
|
|
Рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін
оқушылар нені үйренді?
Оқыту
ортасы қандай болды?
Менің
бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен
өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен
жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде
берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Сабақтың
оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды, оқушылардың қабылдауына тиімді.
Оқушылар қашықтыққа жүгіру техникасын (60м) үйренді, оны сақтау ережелері
сбақ барысында сақталды. Уақыт үнемді пайдаланды, оқушылар үлгерді.
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең
жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуді)
1)
Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру, аяқты артқа сермеп жүгіру.
2)
Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау.
Қандай
екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйретуді)?
1:
Жүгіру кезінде бірден тоқтауға болмайды ережесін есте сақталса
2:
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1)
Оқушыларға әртүрлі ойындарды ойнау арқылы сабақты қызықты етіп өткізу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|