Пәні: Дүние жүзі тарихы
|
Сынып: 9 б
|
Мерзімі: 18.01.2018
|
Тақырыбы:
|
§17. Франция
|
Мақсаты:
|
Францияның
конституциялық өзгерістерге сәйкес үш кезеңге бөлінгендігі, соғыстан кейінгі
Францияның саяси-экономикалық және әлеуметтік дамуы туралы баяндау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар
екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның саяси-экономикалық,
әлеуметтік жағдайын анықтайды, тарихи тұлғалардың қызметін бағалай біледі.
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны
түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтық
оқыту, кесте,
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
2 минут
|
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың
зейінін сабаққа аудару
|
Оқушылар
оқу құралдарын дайындайды
|
Оқушылардың
белсенділігін арттыру үшін ауызша мадақтау
|
АКТ
стикерлер
|
2 минут
8 минут
|
Оқушыларды
топқа бөлу
Үй
тапсырмасын сұрау
G Консервативті к
партия мен оның жетекшісі У.Черчиль 1945 жылы сайлауда неліктен жеңіліске
ұшырады?
G Үкімет басына
лейбористердің келу себептерін айтып беріңдер.
G «Ауқатты
мемлекет» теориясы деген не?
G М.Тетчер үкіметі
экономикалық саясатының негізгі бағыттарын көрсетіңдер. «Тетчеризм» деген не?
G «Ольстер
күйзелісі» тақырыбына баяндама дайындап, ұлттық және конфессиялық
қақтығыстардың себептері туралы айт.
|
Оқушы
қызығушылық танытып, белсенділігі артады
Оқушылар
әрбір сұраққа ойлана отырып жауап береді
|
Жылдам
отырған топты мадақтау
|
Тақырыпқа
байланысты суреттер
|
Таныстырылым
|
2 минут
|
Тақырып
туралы қысқаша түсінік беру
|
Оқушылар
тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
|
Мадақтау
арқылы ынталандыру
|
Интерактивті
тақта
|
Негізгі
бөлім
|
10 минут
|
Джигсо
әдісі
Жұптық
жұмыс
Жеке
жұмыс
Маңызды оқиғалар:
1. Францияның
соғыстан кейінгі жағдайы және уақытша тәртіп.
2.
Төртінші
Республика (1946-1958 жж.)
3.
Бесінші
Республика және Шарль де Гольдің (1958-1969 жж.)
4.
«Қызыл
мамыр» (1968 ж.) дағдарысы және де Гольдің қызметтен кетуі.
5.
70-жылдардағы
Франция. Партиялық саяси күштердің қайтадан топтасуы.
6.
«Голлизм
дәуірінен кейінгі Франция
7. Үкімет
басына оңшыл күштердің қайтып оралуы.»
|
Оқушы
орындау керек
Мәтінді
меңгереді, өз ойларын, түсінгенін айтады. Негізгі оқиғаларға сипаттама
береді, талқылайды, сұрақтарға жауаптар іздейді
|
Критерилер
арқылы бағалау
Топ
басшылары бағалау парақтарына өз тобының әрбір мүшесін бағалап отырады.
|
Дүниежүзінің
саяси картасы А4 форматтағы қағаздар
Оқулық
|
5
минут
|
Кім көп
біледі?
Өткен
тақырыптар бойынша сұрақтар беріледі.
1. Соғыстан
кейін Франциядағы саяси күштердің жаңа арақатынастары қалай құрылды?
2. Төртінші
Республиканың табыстары мен сәтсіздіктері қандай болды?
3. Францияның
соғыстан кейінгі тарихындағы Шарль де Голльдің рөлін қалай бағалайсыңдар?
Жеке билік тәртібін қалай түсіндіресіңдер? «Голлизм» дегеніміз не?
4. Ж.Ширак
билік еткен кездегі Францияның жағдайы.
|
Дүниежүзінің
саяси картасымен жұмыс
Дәптермен
жұмыс
|
Бағалау
парағы
|
9-сыныпқа
арналған дүние жүзі тарихы оқулығы
Үлестірмелі
қағаздар
|
Қорытынды
|
10 минут
|
Суммативті
бағалау
Рефлексия
жасау
Үйге
тапсырма
|
Оқушы
өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
|
Бағалау
|
Интерактвті
тақта
|