Инфоурок Математика КонспектыҚысқа мерзімді жоспар"у=ах2; у=ах3 түріндегі функциялары"

Қысқа мерзімді жоспар"у=ах2; у=ах3 түріндегі функциялары"

Скачать материал

  

«№4 ЖОББМ» КММ

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

"у=ах2; у=ах3 түріндегі функциялары"

 

 

(7 сынып)

 

 

 

Картинки по запросу фокус параболы

 

 

Өткізген пән мұғалімдері:  Б.М.Искакова

      Ж.Ф.Кожахметова

 

 

 

 

 

 

2016-2017 оқу жылы


 

Пәні:  Алгебра

Күні: 03.10.16

Сынып: 7 А

Тақырыбы: у=ах2; у=ах3 түріндегі функциялары

·         Мақсаты-     Оқушылар рационал сандарды бөлуді  игереді

·         Міндеттері:       - Таңбалар ережесін білу;

-  Таңбалары әртүрлі андар мен таңбалары бірдей сандарды бөлу айырмашылығын ұғыну;

-  Алған білімдерін практикада қолдана алу.

- Оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.

Қолданатын модульдер:

 1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

2.Сыни түрғыдан ойлау.

3. Оқытудағы  ақпараттық  -коммуникациялық технологияны пайдалану.

 4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес оқыту  және оқу.

 6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақ түрі: топтық және жұптық, жеке жұмыс.

Сабақ типі:  Жаңа білімді игерту

 Стратегиялар, әдіс-тәсілдер:  Топтастыру:Функция бойынша (у=ахжәне у=ах3)топқа бөлу

«Миға шабуыл» ,   «Блум түймедағы»,  «Болжау»,  «Жұдырық-алақан»,   Рефлексия «Ауе шар».

Күтілетін нәтиже:

- оқушылар квадраттық және кубтық паробаланың қасиеттерін біледі;

  - квадраттық және кубтық функцияның дербес жағдайларын а>1 және <1 ерекшеліктерін біледі және тұжырымдайды;

-  Алған білімдерін практикада қолдана алады.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің     іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

7 мин

 

 

 Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан  алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

 

 

3 мин

  Топқа бөліну

Функция бойынша топқа бөлу

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

 1топ – у=ах2(оң бүтін сандар), 2 топ- у=ах2(оң бөлшек сандар), 3- у=ах3(оң бүтін сандар).4- у=ах3(оң бөлшек сандар).    Топтасады.  Әр топ топ басшысың сайлайды

Салемесіндерме оқушылар. Бүгінгі сабағымды Н.И.Лобачевскийдың сөзімен бастағым келеді «Қайбір кезде болмасың нақты әлемнің құбылыстарын қолданылмайтын математиканың саласы жоқ»..

Үй тапсырмасы 

1. Өткен сабақта не өттік?

 

 

 

2. Нені зертедік?

 

 

 

3. Жақсы олай болса әр топ екі сұрақтан дайындайды І топ – творческий; ІІ топ – практикалық; ІІІ топ - уточняющий;  ІҮ топ простой сұрақ«Блум түймедағы» стратегиясы.

 «Блум түймедағы» стратегиясы бойынша  әр топқа 2 сұрақ таңдап алады, қойылған сұрақтарға  жауап беру керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Өмірде параболаны қалай қолданады.

 

 

 

 

Енді балалар және көрген мысалдарды үш тілді айтып берінлерші

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Болжау» стратегиясы.  Мақсаты:ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету.

Үй жұмысында келтірген мысалдар өздерін әр түрлі параболаның формаларын көреміз. Егер у=х2 функцияның графигінің параболасы мынандай болса, онда парабола өзгереді  ол неге байланысты екенін қазір көреміз.

 Демек біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: квадарттық және кубтық фунцияның дербес жағдайлары

Оқушылар функция бойынша төрт топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Квадраттық функция және кубтық функциялардың графигі

 

Осы функциялардың графигі

1. Квадраттық  функцияның графигі (парабола)

2. Квадраттық және кубтық функцияның графигі қалай өтеді (координаталар басы арқылы өтеді).

3. Егер а<0 кубтық функцияның графигі қалай жүргізіледі

4. Квадраттық  функцияның анықталу аймағы

5. Егер а >0 болса квадраттық  функцияның графигі қалай жүргізіледі.

6. Егер а <0 болса квадраттық  функцияның графигі қалай жүргізіледі.

7.Функция дегеніміз не?

8. Аргумент дегеніміз не?

 

Мысалы: әр түрлі ғимараттар

ТжД оқушы слайд дайындап келеді(үй жұмысы)

 

Парабола парабола parabola
 архитектура architecture
көпір мост   bridge
траектория  trajectory
телескоп  telescope
 

 секіру прыжок   jump

фонтан  fountain

 

фара light

 

параболаның түрлері әр түрлі: біреуі созылған, кейібіреуі қысылған

 

 

 http://img-fotki.yandex.ru/get/5907/dicus.3f/0_5a5e9_30696ce4_XXL.jpg

 Картинки по запросу семей мост

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өздеріне фигура ортадан алып отырады(үшбұрыш – 3; квадрат – 4; шеңбер немесе алтбұрыш - 5

 

Оқулық, қиындылар

Тұсау кесер бөлімі

ТҮСІНУ

10 мин

Әр топ бір санды таңдап алады. Сол коэффициент болады.

топтық  білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету

 Әр топ «милиметровка» қағазға сызып, қиып, тақтаға шығып салыстырады у=х2 және у=х3

 

Әр топ өз жобасын қорғайды

 

 «Екі тілек бір жұлдыз»

 

 

 

 

 

 

 

 

«милиметровка» қағазы, стикер

Негізгі бөлім

ҚОЛДАНУ

 

Есептер шығару

    18 мин

 

 Әр топ мүшелері «Деңгейлік тапсырма»

Әр топтан жауап береді

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.

 Оқушылар топта отырып есеп шығарады, сосын сағат тілімен келесі топқа тексеруге береді, бірін бірін бағалайды (ұпай)

 

 

бірін бірін бағалайды (ұпай) бойынша

Ресурстар

слайдтар, оқулық

Қорытынды бөлім

 

Рефлексия

2мин

«Аәу шар».

·         Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді

·         1. Ауе шарға кімді аласыңдар?

·         2. Әуе шарда қандай құрал жабдықтар болу керек?

·         3. Әуе шарға ұшу үшін не бөгет?

·         4. Жылдамдықты тездету үшін не керек?

·          

Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағына санап шығады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды.

 

Көңіл күйлерін көрсетеді(смайликтер арқылы)

 Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша

Смайликтер,әуе шардың суреті, бағалау парақшалары

Үйге тапсырма

2 мин

Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қысқа мерзімді жоспар"у=ах2; у=ах3 түріндегі функциялары""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
