Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Қысқаша көбейту 7 класс
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Қысқаша көбейту 7 класс

библиотека
материалов

Ембі қалалық

1 орта мектеп





























Тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының квадраты және

айырмасының квадраты

Күні: 18.01.2016ж

Сыныбы: 7 «б»

Пәні: Алгебра

Пән мұғалімі: Алтынбаева Асель Алтынбаевна



2015-2016 оқу жылы

Бекітемін:

Күні: 18.01.2016

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 7 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты

Сабақтың мақсаты: Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты формулаларын меңгерту. Формулаларды қолданып есептер шығаруға дағдыландыру

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулаларымен таныстыру, осы формулаларды қолданып, өрнектерді түрлендіруді үйрету

Дамытушылық: Әрбір жеке тұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін, қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

Тәрбиелік: Алған білімдерін дұрыс қолдана білуге, сабаққа белсенді қатысуға, жинақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, интерактивті тақта, кесте, таратпа материалдар, фишкалар.

Сабақ типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі-иллюстративті

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгелдеп, сыныптың сабаққа дайындығы тексеріліп, оқушылардың назары сабаққа аударылады. Оқушылар сабақтың мақсатымен және жоспарымен таныстырылады.

Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасы №168 дәптерден тексеріледі. Интерактив тақтада дұрыс жауабы көрсетіліп, дәптерде қате кеткен жерлері жөнделеді.

168

84,52 -59,5 2 = (84.5-59.5)(54.5+59.5) = 25*144 = 1

61 2 -11 2 (61-11) (61+11) 50*72

2. 124 2 -144 = (124-12)(124+12) = 112*136 = 28

239 2 -1089 (239-33)(239+33) 206*272 103

3. 106 2 -121 = (106-11)(106+11) = 95*117 = 3

122 2 -64 (122-8) (122+8) 114*130 4

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту. ()

Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар (слайд бойынша):

Бірмүше дегеніміз не? (сандар, айнымалылар, айнымалылардың дәрежелерінің көбейтіндісі)

Көпмүше дегеніміз не? (бірмүшелердің қосындыларынан құралған мүше)

Бірмүше мен көпмүшені қалай көбейтеміз? (көпмүшенің әрбір мүшесін бірмүшеге көбейтіп, қосамыз)

Көпмүше мен көпмүшені қалай көбейтеміз? (бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, қосамыз)

Екі өрнектің квадратарының формуласы (а-в)(а+в)

Ауызша есептер.

Өрнектің квадратын табыңдар.

hello_html_39c6206f.png

1. (a) 2 =a2 3.(5a) 2=25a2 5.(-b)2=b2 7.(6a 2b3)2=36a 4b6

2. (-2) 22 = 4 4.(-4n) 2 =16n2 6.(4x2)2=16x4 8. (-3pq3)2=9p 2q6

Өрнектің квадраты түріне келтіріңдер.

hello_html_41eaa1.jpg

1.64=(8)2 3. 36a2=(6a )2 5. x 6y8= (x 3y4)2

2. 100= (10)2 4.25x4=(5x2)2 6. 49 b2 c 2 =(7bc) 2

Тез есепте

1.13*15=(14 -1)(14+1)=196-1=195

2.47*53=(50 - 3)(50 +3)=2500-9=2491

3. 98*102= (100 -2)(100 +2)=10000-4=9996

4.27*33+(30-3)(30+3)=900-9=891

( (a2 - b 2)=(a-b) (a + b) ) формуласын айтамын.

Жаңа сабақты түсіндіру

Жаңа сабақтың мақсатын қою: (1-мин)

Біз бүгінгі сабағымызда екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадратының формуласын қорытып шығарамыз және және оны есеп шығаруда қолдануды үйренеміз.


Жаңа материалды түсіндіру: (10-мин)

Ол үшін біз дәреженің анықтамасын, көпмүшелерді көбейту ережесін, ұқсас қосылғыштарды біріктіру, жақшаны ашу, таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережелерін еске түсірейік.

Мына өрнектерге нені білдіреді? 
32=3*3

a3 = a*a*a

24 = 2*2*2*2

(2a)2 = 2a*2a

(3a)3=3a*3a*3a

Оқушыларға көпмүшені көпмүшеге көбейтуге тапсырма беріледі.



(Слайдтан көрсетіледі)

Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамдырақ орындауға болады. Көпмүшелерді көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды.

Екі өрнектің қосындысының квадраты

демек,


Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты плюс екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісі плюс екінші өрнектің квадратына тең.

Екі айырмасының квадраты

демек,


Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісі плюс екінші өрнектің квадратына тең.

1-мысал


2-мысал


Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты деңгейде игергендіктерін білу мақсатында ауызша есептер шығарту.

Ауызша есептер.

1. Теңбе-тең өрнектерді сәйкестендір.



2. Дұрыс жауапты таңда.





Оқулықпен жұмыс

176 Көпмүше түрінде жазыңдар

(m-5)2=m2- 2m5+52= m2- 10m+25

( -m+5)2+m2-10m+25

( -m-5)2=(-(m+5))2=(m+5)2= m2+ 10m+25

(5a-2b)2 = 25a2 -20 ab+4b2


177


  1. (
    т-hello_html_mdc78d60.gif 


  2. hello_html_m9a31b42.gif


  3. hello_html_m143a6b5b.gif





Сабақты бекітуге өзіңдік жұмыс

1-нұсқа 2- нұсқа 3-нұсқа

1) (x+ y)2

2) ( m-5) (m+5)

3) (x-1)2

4)(a+2)2

5)(a-b)2



1) (x-y) (x +y)

2) (a-1)2

3)16-b2

4) (2x-1)2

5) (a+3b)2


1) (1.3+a)2

2) 382-172

3) (2x+ 3)2

4) (4- 3m)2

5) (8x-9y)2



Жауаптары

1) x2+2xy+y2

2) m2-25

3) x2-2x+1

4) a2-4a+4

5) a2- 2ab+b2

1) x2-y2

2) a 2-2a+1

3)(4-b)(4+b)

4) 4x2-6x+1

5) a2+6ab+9b2

1) 1.69+2.6a+a2

2) 1155

3) 4x2+12x+9

4) 16-24m+9m2

5) 64x2- 144xy+81y2



Сабақты қорытындылау:

Бүгінгі сабақта не біліп үйрендік?
Тұжырымды жалғастыр

Екі өрнектің квадраттарының айырымы .....

олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.

Екі өрнектің қосындысының квадраты...

бірінші өрнектің квадраты,екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең

Екі өрнектің айырымының квадраты...

бірінші өрнектің квадратынан азайтамыз екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісін , қосамыз екінші өрнектің квадратын.

Үйге тапсырма беру: №176(5-8) №187 (4,5,6)

Бағалау



Тез есепте

1.13*15=(14 -1)(14+1)=196-1=195

2.47*53=(50 - 3)(50 +3)=2500-9=2491

3. 98*102= (100 -2)(100 +2)=10000-4=9996

4.27*33+(30-3)(30+3)=900-9=891







Сен мұғалімсің! Қатені түзе керек

hello_html_meed647d.gifhello_html_65b3773.gif


























Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 13.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров84
Номер материала ДБ-030209
Получить свидетельство о публикации