Өткізген күні:
08.10.2015
Мұғалім:
Иманкулова А.М.
Пән: биология
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы:
Ішекқуыстылардың
көптүрлілілігі және маңызы. Маржан полиптері және медузалар.
Ішекқуыстылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар ішекқуыстылардың
көптүрлілігімен танысып, олардың адам өмірі мен табиғаттағы маңыздылығын
айқындап, маржандар мен полиптер айырмашылықтарын анықтау қажет.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар ішекқуыстылардың
көптүрлілігімен танысады, олардың адам өмірі мен табиғаттағы маңыздылығын
айқындап, маржандар мен полиптердің айырмашылықтарын анықтайды.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер (модульдер): «Ыстық
орындық» , «Айнымалы бекеттер», «Эссе»,
АКТ қолдану.
Барлық балаларды сабаққа қатыстыру: Жұптық ,
топтық, жекеше.
Сабақ барысы:
Кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Қолданылған
модульдер
|
Ұйымдастыру
:
|
5 минут
|
Түгендеу,
«Шаттық шеңбер» құру. Ішекқуыстылар типінің кластары атауларымен (гидроидтар,
сцифоидтар, полиптер) топтарға бөлінеді (3 минут)
Оқушылармен
әңгімелесу арқылы сабақтың мақсатын және табыс критерийлерін анықтау. (2 мин)
|
Құралдарын
дайындау.
Топ
басшысын сайлайды.
|
Оқу және оқыту
үшін жаңа тәсілдерді қолдану. (Диалог арқылы оқыту).
|
Үй
жұмысын тексеру
|
5 минут
|
«Ыстық
орындық» (5
минут)
Әр
топтан бір адамнан шығып, оларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
|
Әр
топтан топ басшысы шығып сұрақтарға жауап береді. Формативті бағалайды
|
Оқу және
оқыту үшін жаңа тәсілдерді қолдану. Критериалды бағалау
|
Жаңа
сабақты түсіндіру
|
15 минут
|
Қызығушылықты ояту. (1 минут)
Бейнебаян көрсетіледі. Осы бейнебаян негізінде оқушылар жаңа
тақырыпты меңгеруге дайындалады.
«Айнымалы бекеттер». Әр топ берілген тақырып бойынша
постер дайындап, қарсы топтарға барып қорғайды.(14 минут)
І топқа –Маржандар туралы мәлімет беру
ІІ топқа – Медузалар туралы сипаттама беру
ІІІ топқа – Маржандар мен
медузалардың маңызын анықтау қажет
|
Берілген
уақыт ішінде тапсырмаларды орындап, бір топтан баяндаушы келесі топқа
түсіндіреді.
|
Жеке
жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс, жас ерекшеліктеріне сәйкес тапрсырмалар,
дарынды және талантты баламен жұмыс
|
Бекіту
|
15 минут
|
Сергіту сәті. «Гидраның қозғалуы»
жаттығуы. (1 минут)
«Эссе» «Ішекқуыстылардың
табиғаттағы маңызы». (5 минут)
«Ішекқуыстылар» тақырыбында тест тапсырмаларын береді
|
Жаттығуды
орындайды.
«Эссе»
жазып, оқиды.
Тест
тапсырмаларын орындайды
|
Оқытуда
АКТ қолдану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Бірін-бірі жұптық бағалау.
|
Бағалау
|
3 минут
|
Бағыт-бағдар
береді
|
Сабақты
2 жұлдыз, 1 тілек стратегиясымен бағалайды
Бағалайды,
кері байланыс жасайды
|
Формативті
бағалау, жиынтық бағалау
|
Үйге
тапсырма беру
|
2 минут
|
Ақ сұлама — емін-еркін тіршілік ететін жалпақ құрттардың өкілі.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.
|
Үйге
берілген тапсырманы жазып алады.
|
|