Сабақтың тақырыбы: Қысым қызықтары.
Мақсаты:
1.Дәстүрлі емес сабақ түрінде оқушылардың белсенділігін арттырып,өз-өзіне баға
беруге,өз жетістіктерін сезініп,әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға ұйрету.
2.Осы тарауда нені білді,қандай шамалармен
танысты,алған білімдерін есте сақтау мақсатында оқушылардың ой-өрісін
кеңейтіп,ойлау қабілетін дамыту,алған білімдерін одан әрі қарай дамыту.
3.Оқушыларды тез ойлауға,тез
есептеуге,шапшаңдыққа,жинақтылыққа тәрбіиелеу,пәнге қызығушылығын туғызу.
Сабақтың әдісі: дәстүрлі емес.
Сабақтың түрі:
сайыс сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: таратпа материалдар,кроссвордтар.
Құрал жабдықтар:Интерактивті тақта,
ноутбуктар, Паскаль шары,Архимед
шелегі,динамометр,жүктеме,шүмегі бар шыны ыдыс,мензурка.
Пәнаралық байланыс: математика,астрономия,әдебиет.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II. Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу,топ
басшысын анықтау.(I-топ Паскаль,II-топ Архимед).Әділ қазылар алқасын сайлау.
Сайыс сабақ жоспары.
1.Білімділік (сұрақ-жауап) шамалар
бойынша.
2.Топтардың таныстыруы-әр топ өздерінің
таңдаған аттарын қорғау,эмблема бойынша.
3.Формуланы білесіз бе? Әр топ
формулалар жазып сайысқа түседі.
4. Зерделілер сайысы.II-топ тәжірибе
жасап қорғайды.
5. Шапшаңдық сайысы есептер шығару,кроссворд
шешу.
6.Әділ қазылар бағаларын беріп,
қорытындылау.
I.-Топтардың таныстыруы: Эмблемаларын қорғау, не себепті Паскаль немесе не себепті Архимед деп
аталғандары жайында айту.
II.-«Білімділік» сайысы- тақтаға физикалық шамалар ілінеді, сол шамалар төңірегінде сұрақтарға
жауап береді.
P, F, S, Q, G, H
Паскаль тобына сұрақтар:
1.Қысым дегеніміз не?
2.Қатынас ыдыстарға мысыл
келтір.(Шәйнек, кофейник, су құбыры)
3. «Атмосфера» деген сөздің
мағынасы.(грекше атмос-бу,сфера-шар)
4.Атмосфералық қысымның өлшем
бірлігі.(сын.бағ ммл)
Архимед тобына сұрақтар:
1.Атмосфералық қысымды өлшейтін
аспап.
(Барометр)
2.Денелердің жүзу шарттары?
3.Сұйықтың тығыздығын өлшеуге
арналған аспап.
(Ареометр)
4.F-күш дегеніміз не,өлшем бірлігі.
Fы=Fa=PgVg
(H)
III-Формуланы білесіз бе? Оқушылар өткен
формулаларды жазып,әділ қазылар алқасына тапсырады.
IV-«Зерделілер» сайысы.
Паскаль тобы:Паскаль шарымен
тәжірибе жасайды.
Архимед тобы:Архимед тәжірибесін
жасау.
Керекті
құралдар:динамометр,жүктеме,суы бар шыны ыдыс.
V-«Шапшаңдық» сайысы.Есептер шығарады.Карточка бойынша қалған оқушылар кроссворд шешеді.
Паскаль тобына есеп.Судың 0,6 м тереңдіктегі қысымын
табыңдар.
Берілгені:
Шешуі:
h=0,6 м P=pgh=1000 кг/м * 10 н/кг *0,6 м=6000 н/м=6 кПа
p=1000 кг/м
g=10 н/кг
P-? Жауабы:6кПа.
Архимед тобына есеп.Суға 100 см болатын дене
батырылған.Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар.
Берілгені: ХБЖ
Формуласы,Шешуі:
V=100 см3 100 с3 * 0,000001м3=Fы=Fа=0,001м3
* 1000 м3 *10 H=10H
g=10 н/кг=0,001 м3
p су=1000 кг/м
Fы-?
Жауабы:Fы=10H.
Басқа оқушылар тақтаға кроссвордтың жауабын
шешеді.
Сабақ соңында оқушыларды бағалау,топ
жеңімпазын анықтау.
Шардара
ауданы Алатау батыр ауылы
С.Каттебеков
атындағы жалпы орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: Қысым қызықтары
(7 сынып )
Өткізген : Халбекова Амина
2014-2015
оқу жылы