Инфоурок / Физика / Другие методич. материалы / Қысым 7 класс физика

Қысым 7 класс физика


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

hello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifhello_html_648175e3.gifКүні: 26.01.2016ж

Сыныбы: 7 «б»

Сабақтың тақырыбы: §33. Қысым
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға күштің әрекетінің тіреу ауданына тәуелді болатыны, қысым және қысымның бірліктері туралы түсінік беру, білімін қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, есептер шығарту арқылы ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ашық сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ – жауап, тестпен жұмыс, физикалық диктант.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, слайдтар, интерактиві тақта, компьютер.

Пәнаралық байланыс: Математика, информатика.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

-Амандасу

-Оқушыларды түгендеу

-Сабаққа дайындықты тексеру (сыныптың, оқушылардың)

-Бағалау парағын тарату

ІІ. Үй тапсырмасы. «Масса және күш» тарауын қорытындылау.

А) «Кім жылдам?» ойыны арқылы өткен тарау материалдарын қайталау сұрақтары беріледі.

1. Заттың тығыздығы деп нені айтамыз?
2. Күш немен сипатталады?
3.
Серпімділік күші дегеніміз не?
4. Деформация
сөзі қандай мағынаны білдіреді?
5.
Ауырлық күші дегеніміз не?
6. Динамометр қандай құрал?
7. Дененің салмағы дегеніміз не?
8. Қандай күшті үйкеліс күші деп айтамыз?
9.
Теңәрекетті күш дегеніміз қандай күш?

Ә) «Сәйкесін тап».  Формулаларды тап.


Формулалар


Атауы

F=m*g


Гук заңы

https://lh6.googleusercontent.com/PKtkNJ10LLIG0ihb5ogzGqwE1jzbzc571zdSg8LOQJcxYQ6vTHrM5W0DAuXpgVT85TYS3igKHLrIueIP5U3Ka27SM-aciuOjePfbl3MLRQPfubhCOedjtidqm79POABko4wiwJVHz1I


Нормаль қысым күші

https://lh3.googleusercontent.com/tHOjXdPym67MlxoS-HIS1so9sP1NpU0LljRYMkq1ly94X4YnWhpf6Os57nB8oT6qwaLJ9VQUW44LKn-OgQ5S3rTRSAMHzEeEbAY0kywplyN_jX7vgf762gckkp_uZy2E5RJ52gjG85g


9,8 Н/кг

F (өлшем бірлігі)


Үйкеліс коэффициенті

P=m*g


Ауырлық күші

m (өлшем бірлігі)


Үйкеліс күші

https://lh6.googleusercontent.com/UtpLAJu7jng4uMnQ__ezkgEFfwNoE8BhPdEpQwoScw6t81Q5bjDqaKjSQ-oHCczw-qvh3sWJxuWRJ-XVb2_D3Bk1x56cPN2e_Szu_cVo32IB4X-VyDz0SUZ-sE20iTEtn2K4_tjzuNM


Заттың тығыздығы

g


Ньютон

https://lh6.googleusercontent.com/HeFMhp2ku0SwdOOcXcLG_aE7L4UXU1YWhoRKwfk-lSFpd_4nqiZjt-fd-_QvH4V295RRfedwF0sNDONiUdVId-4pMLEbsWVc9KWMnZ_TYpSIRqZC55XZgn-wOKIc92I1PmmAk0Lo1U0


кг

µ


Дененің салмағы


ІІІ. Жаңа сабақ.

Біз күнделікті тұрмыста пышақ, қайшы, ине сияқты алуан түрлі құралдарды пайдаланамыз. Алайда олардың әсері осы күш түскен беттің ауданына тәуелді болатынын байқай бермейміз.

Мысалы, матаны ұшы доғал инеге қарағанда, үшкір инемен тесу оңай; өткір пышаққа қарағанда өтпейтін пышақпен кесу қиын, сол себепті құралдардың кесетін жерінің ауданын кішірейтіп, өткірлеу үшін әр уақытта да олардың жүзін мұқият қайрауға тырысады.

Мынадай тәжірибені қарастырайық. Жіңішке төрт аяғы бар үстелшені төңкеріп, ыдыстағы құмның үстіне қояды да, оны массасы 5 кг кір таспен бастырады. Бұл жағдайда үстел құмға батпайды.

Ал, үстелшенің бетін жоғары қаратып, үстіне сондай кір тас қойғанда, оның аяғы құмға батып кетеді.

Сол сияқты адамның қармен жүруі қиын, өйткені ол қадам басқан сайын қарға омбылайды. Ал аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не? Шаңғымен де, шаңғысыз да адам қарды өзінің салмағына тең бірдей күшпен басады. Бірақ ол күштің бұл екі жағдайдағы әрекеті бірдей емес. Өйткені шаңғы бетінің ауданы адамның табанының ауданынан жиырма еседей үлкен. Сондықтан ол шаңғымен тұрғанда қар бетінің әрбір шаршы сантиметр ауданын шыңғысыз тұрғандағыдан гөрі жиырма еседей аз күшпен басады.

Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды. Қысым түсетін күштің модуліне ғана емес, осы күш перпендикуляр бағытта әрекет ететін беттің ауданына да тәуелді болады.
Дәлірек айтсақ, қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:

https://lh6.googleusercontent.com/SNVheYn3zpoIZGrxSqWyuldQHNNgtNvWCsMbIBBLPMjlxAnTEfnvwzqwqAN6cPhwg2Yt9q_pStzhlFmA33XEQXuCdbqCHwU_9DbVX6Cm2ua49qqtz5tJwXJig3VK9_ULTUeGqbG1cho

Мұндағы

р — қысым,

Ғ — бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші;

S — күш түсетін беттің ауданы.

Жоғарыдағы формуланы түрлендірсек:

https://lh3.googleusercontent.com/OeiQh6T6pVWhIdbgsiAruGq2Obm6_Ds31DqhxqyqrzJ5RDrxmAHN6wk8EYOxezVsKeT4DySbeFLKu-HFjstO4gWUQtHP95Mi0ApFSkDAfK73z1GY4X00lL3J2QsHEA48yHDpMFVt2Q0

немесе

https://lh5.googleusercontent.com/priFp-Ntrmqo0nm-4Yna3cnel8FvRw1BWqqGwquGoki-04PMsYtwbR3Q34o1zpH9SoGx3is7xUJ96GYXEC_oco1yLaT0jz9jQMQNw6CnSvGpQBQDjV1OC-ESgMdRN_h14xFFOlnZBkg

ХБЖ — да қысым Паскальмен (Па) өлшенеді. Ол француз ғалымы Паскальдың құрметіне осылай аталған. Бір паскаль – 1 Н күштің 1м2 ауданға түсіретін қысымы: 1Па = 1Н/м2.

Тәжірибеде қысымның гектопаскаль (гПа), килопаскаль (кПа), мегапаскаль (МПа) сияқты неғұрлым үлкен бірліктері де пайдаланылады:

гПа=100 Па=102 Па

кПа=1000 Па=103 Па

МПа=100000 Па=106 Па.

Есеп шығару мысалы.



Блез Паскаль

Blaise pascal.jpg



ІV. Сабақты бекіту.

а) Физикалық диктант:

Бос орынды толтырыңдар:

1. _______________________________________________

_______________________________________________________қысым деп атайды.

2. Қысымды латынның ___________әрпімен белгілейді.

3. ___________Қысымды есептеу формуласы.

4. Қысымның негізгі өлшем бірлігі: _____________.

5. Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:

1гПа       =_________Па

1кПа       =__________Па

1МПа     =__________Па


б) Тестпен жұмыс.
1. Оқушы өзінің креслоға отырғандағы қысымын анықтамақ болып, барлық уақытын ауданға өзінің күшін бөлумен кетіреді. Сенің ақылың
А) Әрі қарай жалғастыр.
Б) Күшті ауданға бөл.
В) Креслоны мазалағанды қой

2. Сыныптас оқушыңа қысымның қандай бірлікпен өлшенетініне ақыл бер.
А) Ньютонмен
Б) Паскальмен
В) килограмммен

3. Білмеске үйрет: Қысымды қалай өзгертуге болады?
А) Дененің ауданының беті мен күшін ауыстыр.
Б) Бетін әр түрлі маймен майла.
В) Дененің түсін өзгерт.

4. Екінші сынып оқушысы мектеп табалдырығына үлкен қысыммен әсер еткісі келеді. Қандай ақыл бересің?
А) Биік өкше туфли кию.
Б) Шаңғы кию.
В) босқа уақытыңды кетірме.

5. Суға батқан адамды құтқарушыға қандай ақыл бересің?
А) Жұқа мұздың үстімен жалаң аяқ жүгір.
Б) Жұқа мұздың үстімен ақырын жүр.
В) Мұзға ішіңмен жатып жылжы


в) Сергіту сәті (Көздерімізді жұмамыз, қолдарымызды көтереміз. Қойылған сұрақтарға саусақтарымызбен жауап береміз).

1+1=2, 2+3=5, 1+4=5, т.с.с.


г) Есептер шығару (15-жаттығу).

Ескерту (Шаңғышының, трактордың т.б. түсіретін қысымдары туралы есептерде ауданы 2S –ке тең болады, өйткені шаңғышыда - 2 шаңғы, трактордың - 2 табаны т.с.с.)

1. 100 см2 ауданға 50 Н күш әрекет етеді. Қысымды анықтаңдар.

2. Қар үстінде тұрған шаңғышының салмағы 780 Н. Оның әр шаңғысының ұзындығы 1,95 м, ал ені 6 см. Шаңғышының қар бетіне түсіретін қысымын табыңдар.

3. Шынжыр табанды ДТ-75М тракторының массасы 6610 кг, ал оның екі шынжыр табанының тіреу ауданы 1,4 м2. Осы трактордың топырақ бетіне түсіретін қысымын анықтаңдар.

Қосымша: 1. Розеткаларға 37,5 кН күшпен әсер ете отырып арнаулы кеспелтектермен престейді. Розетканың ауданы 0,0075 м2.  Розеткаға қандай қысым түседі?
2. Массасы 6000 кг жер тегістегіш машина тіреуінің ауданы 0,2м
2. Оның топыраққа түсіретін қысымы қандай?


V. Қорытындылау.

Ассоцация «Қысым»


VI. Кері байланыс.

«Бестік» кері байланыс

Әр саусақтыңөзінің орны /позициясы/ бар, солар бойынша өз оларыңызды айтасыздар.

Бас бармақмен үшін маңызды және қызықhttp://www.lanamagic.com/hiromantia/img_hiromant/forms_4.gif

Сұқ саусақмаған қиын болды

Ортаншы саусақмаған жеткілікті болмады

Төртінші саусақменің көңіл күйім

Бесінші саусақменің ұсынысым


VІІ. Бағалау.

Бағалау парағы жинау


Оқушының аты-жөні

Кім жылдам

Сәйкестендіру

Физикалық диктант

Есеп шығару

Тест

Ассоцация

Қорытынды

бағасы

































VІІІ. Үй тапсырмасы
Күнделікті енді ашайық,
Үй тапсырмасын жазайық.
Қысымнан алған білімді,
Ұмытпай есте сақтайық.

Үйге тапсырма: §33. 15-жаттығу. Блез Паскаль туралы қысқаша мәлімет.

