Итоговый
урок по теме: «East or West home is best»
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний по теме
Форма проведения: комбинированный
Цель урока: формирование иноязычной коммуникативной межкультурной компетенции
учащихся средствами английского языка через использование современных
технологий обучения.
Задачи урока:
Образовательный аспект: формирование развития коммуникативных умений
учащихся на основе языковых, страноведческих и социокультурных знаний, навыков;
умение воспринимать на слух и понимать краткие сообщения; знакомство с
обычаями, традициями и укладом жизни других стран.
Развивающий аспект: развитие у учащихся межкультурной компетенции;
развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей, ценностных
ориентаций, готовность к коммуникации; отработка речевых умений в области
чтения, аудирования, диалогической и монологической речи, грамматического и
лексического материала.
Воспитательный аспект: формирование уважительного отношения к культуре,
традициям и укладу жизни своей страны и других стран, развитие инициативности
учащихся.
Технологии: технология личностно-ориентированного обучения ( с целью реализовать
скрытые личностные и познавательные резервы учащихся и организовать
формирование у учащихся коммуникативных умений); технология развития
критического мышления: прием «Составление кластера» ( с целью осмысления,
обобщения полученной информации).
Формы организации деятельности учащихся: фронтальная, индивидуальная и парная работа,
работа в команде.
Виды речевой деятельности: монологическая и диалогическая речь, аудирование,
чтение с извлечением информации.
Грамматический материал: прошедшее простое время, настоящее совершенное
время, придаточные предложения с if.
Методическое обеспечение урока: УМК «Happy English.ru»:Pupil’s Book by K. Kaufman, M. Kaufman, изд-во «Титул», 2011.
Оснащенность урока: название стран на отдельных листах формат А4,
раздаточный материал (стихотворения с пропущенными словами, тексты), листы
бумаги и фломастеры для организации работы в команде, интерактивная доска,
компьютер, магнитофон для прослушивания задания по аудированию.
Этапы урока:
1.
Beginning – 3 minutes
2.
Motivation – 10 minutes
3.
Practice - 17 minutes
4.
Home Task – 3 minutes
5.
Evaluation – 7 minutes
Ход урока:
1. Организационный этап (Beginning).Model: T-Cl, T-Ps
Приветствие.
Учитель приветствует учащихся и сообщает им, чем они будут заниматься на уроке.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Class: Good morning, teacher!
Teacher: How are you?
P1,P2,P3: I’m fine.
Teacher: Sit down, please. Today we have an unusual
lesson.What are we going to do? You are right. We are going to travel abroad.
We are going to travel from London to different countries. To know what places
we are going to we should do a lot of things: listen, read, write, ask and
answer, work in groups, discuss, analyze, compare and, of course, enjoy
ourselves. If you are ready, let’s get down to work at once. Today we have a
guest. He is Robin’s brother. Introduce yourself to him. (eg. Hi! My name is
Mary. I’m from England. I’m English. My language is English.
I live in London). (Приложение
1)
2. Этап подготовки к активному и сознательному усвоению нового
материала урока и повторению ранее изученного материала (Motivation). Model: T-Cl, P1,P2,P3. Выполняются упражнения для постановки перед учащимися учебной
проблемы, а также для подготовки к восприятию материала урока. На доске
напечатанные на листах А4 названия четырех стран, прикрепленные обратной
стороной.
А) Фонетическая разминка (focus on phonetics)
Раздаются карточки со стихотворениями. (Приложение 2)
Teacher: Here you have a short poem. Read and complete the
sentences with the names of the countries. First, let’s read the new words
under the poem.
Don’t
cry bitterly and go to______________________
Don’t
miss your chance and go to_________________
Take
your pen and go to_________________________
Buy
some cheese and go to_______________________
Use
these words: France [fra:ns], Japan [dзə’pn], Italy
[‘itəlэ], Greece [gri:s].
New
words: bitterly [‘bitəli] – горько; miss the chance [tʃa:ns] – упускать
шанс
Answers:
1) Italy, 2) France, 3) Japan, 4) Greece
Teacher: Let’s read altogether, and then read it one by one.
Thank you. Well done, children.
Б) Аудирование (Receptive Skills).
Teacher: What country are we going first? Listen to the story
and try to guess what this country is. (Приложение 3).
Class: Spain.
Teacher: That’s right!! (На доске появляется название первой страны) Who lives in this country?
P1: The Spanish.
Teacher: What is the capital of this country?
P2: Madrid.
Teacher: What language do the Spanish speak?
P3: They speak Spanish.
Teacher: Have you ever been to Spain?
P4: Yes, I have.
Teacher: What did you see?
P4: We went to several excursions. We saw the beautiful
sights of Malaga and Marbella.
Teacher: Did you like this country?
P1, 2, 3: It was great!
3. Этап закрепления и активизации знаний (Practice). Model: T-CL, P1, P2,
P3-P4. Выполняются задания на закрепление и активизацию в
речи ранее изученного материала. Проверяется выполнение домашнего задания.
А) Развитие речевых навыков.
Teacher: Do you like traveling? Why do
people travel? Give your reasons. Now look at the scheme. Follow the example:
you travel, you’ll explore the world. (Активизация грамматического материала в речевой деятельности). (Приложение
4)
Б) Совершенствование речевых навыков.
Teacher: At the airport the reporter is meeting some tourists
who were traveling around the world. He wants to know what countries they have
visited and he asks a lot of questions. Совершенствование навыка диалогической речи. (Приложение 5) Good for you!
4. Этап информирования учащихся о домашнем задании (Giving home task).
Model: T-Cl. Инструктаж по выполнению домашнего задания (содержание и способы
выполнения).
Teacher: Now open your diaries and write down your home task.
Your home task is to write a letter or email to your friend about your last
trip. Do you have any questions?
5.
Подведение итогов урока (Evaluation). Model: T-Cl, P1, P2, P3, P4. Заключительная
часть урока посвящена подведению итогов. С помощью создания кластера происходит
систематизация знаний, полученных на данном уроке.
Teacher: Let’s round up. Our time is coming to an end. We
have to sum up today’s work. For this purpose we’ll draw a cluster. We have
been talking and reading on the topic «East or West Home is best ». What
aspects of this large topic have we touched upon? Help me, please. (Приложение
6)
Looking
at the cluster, we can say that we have really revised and learnt a lot of
things connected with the topic « East or West Home is best ». Besides, we have
enjoyed ourselves greatly. I only want to ask you one more question: Do you
agree with the proverb “East or West Home is Best”? Thank you. Be polite and
tell good bye to everyone in this classroom. I was greatly impressed with your
answers today. Your marks are…… See you next time. Bye.
ПРИЛОЖЕНИЕ
Приложение 1
Country
|
Capital
|
Nationality
|
Language
|
France
|
Paris
|
French
|
French
|
Italy
|
Rome
|
Italian
|
Italian
|
Germany
|
Berlin
|
German
|
German
|
Spain
|
Madrid
|
Spanish
|
Spanish
|
Canada
|
Ottawa
|
Canadian, American
|
English, French
|
Great Britain
|
London
|
English
|
English
|
Use the following structures to introduce yourself:
1)
My name is… 2) I’m from…3)I’m….4)My language is…5)I live in….
Приложение 2
Read
and complete the sentences with the names of the countries.
Don’t
cry bitterly and go to______________________________
Don’t
miss your chance and go to_________________________
Take
your pen and go to________________________________
Buy
some cheese and go to______________________________
Use
these words: France [fra:ns], Japan [dзə’pn], Italy
[‘itəlэ], Greece [gri:s].
New
words: bitterly [‘bitəli] – горько; miss the chance [tʃa:ns] – упускать
шанс
Приложение 3
Listen
to the text and answer the question:
What
country did David visit during the holiday?
Last
summer David and his family visited a beautiful country which is not far from France. They flew by plane to the city of Malaga. It was much hotter there than in England. They took a taxi to the hotel. They stayed in a three-star hotel “Medusa” at the
seaside of Costa del Sol. In their hotel there were two bars, a swimming pool
and a sports centre. George, David’s father, took his family on several
excursions. They saw the wonderful sights of Madrid. On the fourth day of their
holidays, they went to Granada. David met a Spanish boy and practiced speaking
Spanish with him. Two weeks passed quickly. David and his family returned to England.
Answer: Spain
Приложение 4
to
understand people better to discover new places to explore the
world
to
see the sights to
know traditions
to make friends
WHY? to visit places
to meet
people to learn a
foreign language
to
know the history to broaden outlook
Приложение 5
Примерный диалог: At the Airport
Reporter: Good morning. Excuse me. I’m a reporter. My name is
John Smith. Could you answer some questions, please?
Tourist
1: Yes, of course.
Tourist
2: OK
Reporter:
Where have you been?
Tourist
1: I have been to Egypt
and I have seen Pyramids and Sphinx there.
Tourist
2: I have been to Australia. I have seen a kangaroo, but I haven’t seen a koala.
Reporter: What did you do there?
Tourist
1: When I went to Egypt,
I windsurfed on the Red Sea.
Tourist
2: I photographed a lot.
Reporter:
Was it windy (cold, hot, sunny, wet)
in Egypt? (Australia?)
Tourist
1: It was hot and sunny.
Tourist
2: It was hot.
Приложение 6
COUNTRY
Capital
Weather
Nationality and
language Places to visit
You and the country
Список литературы
1)
УМК «Happy English.ru»:Pupil’s Book by K. Kaufman, M. Kaufman, изд-во «Титул»,
2011
2) Аристов Н.Б. Habits and Ways
in Great Britain.-М.,2002
3) Захарченко
И.А. «Семьсот английских рифмовок».-М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999
4) Cambridge
International Dictionary of English. – UK.: Cambridge University Press., 2003