Мақсаты:Оқушыларды қазақ қызы мен ер баланың бойына тән
өнерлік тәлімдік қасиеттермен таныстыру, мұны ұлттық салт-дәстүр,
әдет-ғұрыптармен байланыстыра білу. Ұл бала мен
қыз баланы бір-бірін шынайы құрметтеп, қастерлей білуге баулу, өзара
сыйласымдылықты, достық қарым-қатынасты қалыптастыру; Оқушылардың бойында
әдептілік қасиеттерді дамыту; Талғаммен киінуге, әсемдікке, сұлулыққа
құштарлығын арттыру, яғни эстетикаға тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтижелер:
Оқушылар қазақ қызы мен ер баланың бойына тән өнерлік тәлімдік
қасиеттермен танысады, мұны ұлттық салт-дәстүр, әдет-ғұрыптармен байланыстыра
біледі. Ұл бала мен қыз бала бір-бірін шынайы құрметтеп, қастерлей білуге ,
өзара сыйласымдылықты, достық қарым-қатынасты қалыптастырады; Оқушылардың
бойында әдептілік қасиеттер дамиды; Талғаммен киінуге, әсемдікке,
сұлулыққа құштарлығы артады, яғни эстетикаға тәрбиеленеді
|
Ресурстар: интербелсенді тақта, флипчарт,
маркер, үлестірмелі материалдар.
Әдіс-тәсіл топтамасы: АКТ
қолданыстарындағы әдістер, СТО стратаегиялары, бірлескен оқу әдістері:
(топтық, жұптық, ауыспалы қатынастық)
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекетті
|
Оқушылар әрекеті
|
Бағалану, кері байланыс пен рефлекциялық жағдайлары.
|
Психологиялық
ахуал.
|
1.Бейнежазба
ұсынылады: «Қыз бала -ертенгі болашақ ана»
|
Оқушылар гүл
түрлеріне байланысты топтасады, топтық ережелерімен танысады.Бейнежазбаны
тыңдайды, «Қазақтың ұл-қызы қандай болу керек?» деген сауалға жауаптар
айтады.
|
Топ
ережесі алдын ала үстелдерге қойылады, әрбір тапсырмалар тұсына формативтік
бағалауды ресурстық негізі қолданылады (смайлик т.б)
|
Мағынаны
тану
|
Топтарға тапсырмалар
беріледі:
Топ-«Қызғалдақ»
Қазақтың жігіттері
қандай болу керек?
Нағыз
жігіт – қорған болар халқына,
Нағызжігіт
- берікболарантына.
Нағыз жігіт – жалғастырыпдәстүрді,
Адал болар ата-баба
салтына – дей келе біз де ұлдар жайлы өз ой –толғаныстарымызды ортаға салсақ
деп едік.
ІІ топ--«Бәйшешек»
«Қыз өссе-елдің көркі,
гүл өссе – жердің көркі». «Қызға
қырық үйден тыю, қала берсе қара күннен тыю» дегенді қалай түсінесіздер?
|
Оқушылар
өз ойларын ортаға салады.
|
.
|
Шығармашылық
ой туындату
|
Ресурстық
тапсырма беру:бейнежазба көрсетіледі. «Ұлға отыз үйден тыю,қызға қырық үйден тыю» тақырыбында
Постерлер
орындайды
|
Топ
өзара кеңеседі, сызбалар жасайды.
|
Өзара
бағалау жұмысы жүзеге асады.
|
Сергіту
сәті
|
«Қазақ
қыздары» әні
орындалады
|
Оқушылар
әнді әуендете орындап,билейді.
|
|
Кері
байланыс
|
Кері байланыста :
Көсем жігіт- ел
басқаратын жігіт.
Шешен жігіт – дау
шешетін тұлға.
Батыр жігіт – еліне
қамқор жауына алаберген жігіт.
Өнерлі жігіт – мың
құбылтып ән салып, күмбірлеген күй тартатын.
Сері жігіт – аттың
жүйрігін мінеді.
Ер қаруы – бес
қарудысайлады.
.
|
Қыздар мен ұлдар бір
– біріне өз тілек сөздерін
айтып өтеді
|
Әрекет
пен дағдыларды толық нақты бағалау жүргізіледі.
|
|
|
|
|
|