Канспект
абагульняючага ўрока па беларускай мове
3
класс
па
тэме “Састаў слова”
Мэты:
·
актуалізаваць
веды вучняў пра часткі слова: корань, прыстаўку, суфікс, канчатак;
·
практыкаваць у
разборы слова па саставе, падборы аднакаранёвых слоў;
·
развіваць
арфаграфічную пільнасць;
·
узбагачаць
лексічны запас вучняў.
Тып
урока: урок
паўтарэння і абагульнення.
Абсталяванне: дыдактычны матэрыял, тэлевизар, картки са слощникавыми
словами, дадатковыя картки, индывидуальныя картки, кветачки.
Ход
урока:
1.
Арганізацыйны момант.
Весела
гучыць званок,
Яго
голас нам знаёмы,
Запрашаем
на урок
Беларускай
мовы!
-
Добры день, паважаныя госці, вучні, сядайце, калі ласка.
-
Давайце ўспомнім, якую дату мы ўчора адзначалі? (Звязаную з роднай
мовай). Учора мы з вамі вялі гаворку пра тое, што 21 лютага – гэта дзень
беларускай мовы. Учора на працягу дня праходзілі мерапрыемствы, прысвечаныя
гэтай даце, і ўвесь тыдзень будуць працягвацца мерапрыемствы па гэтай тэме.
Мінулы год быў Годам беларускай культуры. І сёння мы зноў з вамі будзем
размаўляць на беларускай мове
-
У самым пачатку ўрока я вам нагадаю нашы правілы на ўроках
беларускай мовы: мы размаўляем на беларускай мове, калі не ведаем, гаворым на
рускай і перакладаем. Будзьце уважлівыя! І яшчэ, звяртаем ўвагу на правілы
беларускай правапісу: напісанне дз, дж, літара і не адпавядае напісанню ў
русскай мове, наяўнасць літары Ў. (прагляд дэманстрацыйных табліц)
2.
Паведамленне
тэмы урока.
— Сёння
наш урок заснаваны на паўтарэнні ведаў аб частках слова, якія вы атрымалі на
папярэдніх уроках. Мы павінны з вамі ўспомніць і замацаваць ўсё тое, што
ведаем. На кожным
этапе ўрока, вы будзеце самі сябе ацэньваць, а ў час праверкі сшыткаў я або
згаджуся з вамі і абвяду ваш крыжык, або выпраўлю.
— Усё на свеце з чаго-небудзь складаецца: лес складаецца з дрэў,
дрэвы маюць свае часткі: карані, лісты, галінкі. Мова складаецца са сказаў, а сказы — са
слоў. Словы зроблены са свайго «будаўнічага» матэрыялу.
- Я
прапаную вам пабыць сёння будаўнікамі, а наш клас будзе будаўнічай пляцоўкай.
За сённяшні ўрок нам неабходна з вамі пабудаваць дом. Дом, які будзе складацца
з частак, якія мы будзем да яго дабудоўваць, як у слове да кораня мы дадаём
розныя часткі, так і атрымліваем новыя словы.
3.
Арфаграфічная хвілінка.
- Пакуль
вы былі на ўроку фізічнай культуры, на нашай будаўнічай пляцоўцы пабываў госць Памылка
Памылкін. Ён вельмі спяшаўся, каб не сустрэцца з вамі і напісаў на дошцы
сказы. Але так спяшаўся і быў такі няўважлівы, што нарабіў памылак. Таму вам
неабходна выправіць іх:
Доўгачаканая
весна дорыць свежае паветра і
сонечнае цепло.
Вісной птушкі вяртаюцца з выраю ў родныя месціны.
- Скажыце,
якое правіла не ведае наш Памылка Памылкін? (Правапісанне е,ё пад націскам)
4.
Хвілінка чыстапісання.
-
Адкрываем нашы сшыткі і запісваем дату:
сёння ў
нас 22 лютага
Класная работа
Дз дз
Ка ка Ле ле (прапісваем злучэнні літар і склады)
(Пры
напісанніскладоў і злучэнняў:дз – верхняе злучэнне, ка – ніжняе злучэнне, ле –
таксама ніжняе злучэнне)
-
А зараз мы з
вамі успомнім слоўнікавыя словы, з якімі ўжо знаёміліся, прычым, усе гэтыя
словы ёсць у кожным доме. (дэманструю малюнкі, якія адлюстроўваюць
слоўнікавыя словы дзверы, калідор, лесвіца). Падказка, першыя дзве літары
вы ўжо прапісалі, а зараз праз працяжнік напішаце слоўнікавае слова.
дз –
дзверы, дзверы
ка –
калідор, калідор
ле –
лесвіца, лесвіца
(вучні
правяраюць напісанне слоў па картках).
- Праглядзіце
тое, што вы напісалі, падкрэсліце самую прыгожую літару ў словах.
На палях
ацаніце сябе
5.
Паўтарэнне вывучанага. Корань
- Пачнём
будаваць дом са сцен. Ніводны дом не можа быць без сцен, як і не воднае слова
не можа быць без якой часткі?
(…..)
-
Давайце
успомнім, што такое корань?
(…..)
-
Якія словы
называюцца аднакаранёвымі?
(…..)
-
Зараз мы
пагуляем у гульню “Чацвёрты лішні”. У вас на партах ляжаць аранжавыя карткі.
Вазьміце іх. Вам неабходна ўсё спісаць. Сярод слоў у радку знайсці лішняе, яго
падкрэсліць, у аднакаранёвых словах вызначыць карані.
Падводны, праваднік, вадзяны, вада.
Мароз, замаразкі, марасіць, прымарозіць.
Прасіць, проса,
просьба, папрасіць.
-Калі вы справіцеся, то на палях тыя, у каго не было цяжкасцей і
ўсё зразумела ставіць крыжык, у каго былі цяжкасці – тыя ставяць крыжык з
мінусам. (карцінкі +, +) Зачытай Віка лішнія словы.
- Вось мы з вамі ўжо і пабудавалі сцены
нашага дому. (прымацаваць на дошцы першую частку дома )
6. Паўтарэнне
вывучанага. Канчатак
- У некаторых
дамах збоку ёсць веранда, вось мы зараз яе і пабудуем.
- Давайце
ўспомнім, што такое канчатак?
(…)
- Для чаго
неабходны канчатак?
(….)
- Вось зараз
вам і неабходна звязаць словы паміж сабой.
- Мяккі
(хлеб), мяккаму (хлеб), мяккім (хлеб). (Вусна
прагаворваем)
Лёгкая (задача),
лёгкую (задача), лёгкай (задачай). (Запісваюць
самастойна)
- Вы
запісваеце словазлучэнні ў сшыткі і абавязкова вызначаеце канчаткі, слова ў
дужках вы змяняеце па сэнсе.
- Праверце
сябе. Ацаніце на палях сшытка крыжыкам.
-
Вось мы
ўжо і пабудавалі з вамі веранду
Фізкультхвілінка
Зараз,
калі ласка, усе ўстаньце і выйдзіце з-за парт. Паўтарайце ўсе за мной:
- Як
ідзеш?
- Вось
так!
- А
бяжыш?
- Вось
так!
-
Ноччу спіш?
- Вось
так!
- Як
бярэш?
- Вось
так!
- А
даеш?
- Вось
так!
- А
гразіш?
- Як
маўчыш?
- Вось
так!
-
Як жывеш?
- Вось
так!
-
Добра! Малайцы!
- І
зараз такжа ціхенька сядаем за парты. Адпачнуць нашы вочкі. Размінка для вачэй
на маніторы.
7.
Паўтарэнне вывучанага. Суфікс.
-
Скажыце, калі ласка, чаго нам зараз не хапае ў нашым доме? (крышы, даху)
- А
давайце з вамі нагадаем, якая частка слова вызначаецца знакам, падобным на дах?
(….)
- Што
такое суфікс?
(….)
- Зараз
вазьміце калі ласка, салатавыя карткі. Уважліва паглядзіце, што неабходна
зрабіць?
- Утварыць
з дапамогай суфіксаў словы, якімі называюць дзяцей жывёл:
Лось
- ласяня,
Ліса
–_______
Заяц –______
Зубр – ______
Бусел
-_______
- Вы
дапісваеце атрыманыя словы. Вызначаеце суфіксы. Ацаніце
сябе на палях крыжыкам.
- Што
вы можаце сказаць пра зубра і бусла?
(….)
- Вось
мы ўжо амаль і закончылі будаваць дом.
- Але
нам яшчэ не хапае ганка. Лесвіца, па якой мы заходзім у дом. Мы яе прыставім да
дому, як прыстаўку ў пачатку слова.
8.
Паўтарэнне вывучанага. Прыстаўка.
-
Што такое прыстаўка?
(…..)
- Як
пішуцца прыстаўкі з-, с-?
(…)
- Зараз
усе хлопчыкі класа павінны будуць выпісаць словы з прыстаўкай с-, а ўсе
дзяўчынкі – з прыстаўкай з-.
Даць, паліць, біць, пісаць, насіць, бегаць, лічыць, шыць, жыць,
піліць, купіць.
-
Гульня “Хто больш”. Падбярыце як мага больш новых слоў з дапамогай
прыставак. Кожнаму раду сваё слова: чытаць, ехаць, несці.
9.
Самастойная праца.
Запісаць
словазлучэнні з прыназоўнікамі. Я дыктую. Я
праверу і выстаўлю адзнакі.
(па)йсці
(па)дарозе, (за)ехаць (за)вёску, (пра)расла (з)зярнятак.
-
Схема слова на дошцы, пабудаваць 2 словы, запісаць. (прыстаўка,
корань, суфікс, канчатак)
10.
Абагульненне матэрыялу.
-
Вось мы з вамі і пабудавалі дом. Давайце падвядзём вынікі ўрока:
-
Што мы сёння паўтаралі?
-
Назавіце часткі, якія ўваходзяць у састаў слова?
-
Якая з частак вам лепш за ўсё спадабалася?
11.
Дамашняя работа.
-
Дома вам неабходна будзе паўтарыць слоўнікавыя словы і падрыхтавацца да
слоўнікавага дыктанту.
12.
Рэфлексія.
-
А зараз я прапаную вам упрыгожыць пляцоўку ля дома, які мы пабудавалі. У вас на
партах ляжаць кветачкі. Калі вам спадабаўся сённяшні ўрок, то вы ставіце ўсмешку,
калі не – наадварот і потым прымацуем на нашу пляцоўку.
-
Сёння вы былі добрымі будаўнікамі, мне было прыемна з вамі працаваць, за сваю
працу вы атрымаеце адзнакі:……..
-
Дзякуй за урок! Урок закончаны!!!
Заданні:
1. Пабудаваць
слова па схеме прыст., корань, суф., канчатак.
Прыст.,
корань, канч.