Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Родной язык КонспектыКанспект урока беларускай мовы ў 3 класе . Тэма: "Часціны мовы. «Не», «ня» з дзеясловамі".

Канспект урока беларускай мовы ў 3 класе . Тэма: "Часціны мовы. «Не», «ня» з дзеясловамі".

Канспект урока беларускай мовы ў 3 класе


Тэма: "Часціны мовы. «Не», «ня» з дзеясловамі".

Мэта: замацоўваць веды дзяцей аб часцінах мовы: назоўнікаў, прыметнікаў, дзеясловаў, фарміраваць веды аб правапісе "не", «ня» з дзеясловамі.

Задачы:

1. Замацоўваць веды дзяцей аб кожнай часціне мовы, уменне вызначаць часціны мовы, фарміраваць веды аб правапісе "не", «ня» з дзеясловамі.

2. Развіваць складную гаворку, мысленне (уменне групаваць часціны мовы), глядзельную і слыхавую ўвагу, арфаграфічную зоркасць, узбагачаць і ўдакладняць слоўнікавы запас дзяцей, развіваць граматычны лад гаворкі.

3. Выхоўваць уседлівасць, выклікаць у дзяцей цікавасць да роднай мовы.


Абсталяванне: карткі з заданнямі, дошка, сшыткі, ручкі, просты аловак.


Ход урока:

1. Арганізацыйны этап. Добры дзень. Якая сёння дата? Які месяц ідзе пасля снежня? Які месяц быў да снежня? Які цяпер ўрок? Які па ліку? Што мы робім на ўроку беларускай мовы? Беларуская мова - гэта чыя нацыянальная мова? Як называюць дзяўчынку, якая жыве ў Беларусі? Хлопчыка?

2. Праверка дамашняга задання.

3. Хвілінка чыстапісання. Прапішам: Дз дз Дз дз Дз дз Дз дз Дз дз

4. Актуалізацыя ведаў.

Чым мы займалiся на мінулым ўроку? Так, мы знаёміліся з часцінамi мовы. Сёння мы працягнем вывучаць часціны мовы. Дома вам трэба было вывучыць правіла. Давайце ўспомнім, якія часціны мовы вы запомнілі? Што абазначае назоўнік, прыметнік, дзеяслоў?


5. Асноўная частка.

Давайце выканаем заданні на картках. Чытаем разам, што трэба зрабіць у гэтым заданні.


Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.


Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?



Правяраем вусна.




Вы ўспомнілі, на якія пытанні адказваюць часціны мовы, што яны абазначаюць. Цяпер выканаем наступныя заданні.


На дошцы напісаны словы. Давайце знойдзем толькi дзеясловы. (Настаўнік уверсе над словамi піша). Запішыце у сшыткі толькi дзеясловы.


Адчыніць, калідор, блішчаць, лесвіца, выйсці, высокі, звінець, сусед, шырокі, дзверы, свяціць.


Паглядзіце ўважліва: якія словы мы запісалі? Правільна, слоўнікавыя. Давайце паставім націск ў кожным слове.


6. Вывучэнне новай тэмы.


Дзеці, запомніце такое правіла: «не», «ня» з дзеясловамі пішацца асобна!


Ня адкрыць, не блiшчаць, ня звiнець, не сьвяціць.


Давайце запішам правiла i нашыя слоўнікавыя словы з "не", «ня».



6. Зробім фізкультхвілінку. Сталі ўсе каля сваіх парт.


Мы нагамі тупае: топ-топ-топ,

А пляскаем рукамі: плясь-плясь-плясь.

А цяпер мы прысядаем

І як птушачкі мы лётаем.

На носочках пацягнуліся.

За грыбочкі нагнуліся.

А цяпер хутчэй бегчы,

Нікому нас не дагнаць.


7. Паўтарэнне вывучанага.


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..









8. Заключная частка. Рэфлексія.


Якую тэму мы сёння праходзілі? Міша, прывядзі прыклад назоўніка, Ірына-прыметніку. Арына-дзеяслову. Як «не» пішацца з дзеясловам?



Дамашнее заданне: на картцы.


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак. Абазначце карані ў словах.


Напрыклад: чытаць - не чытаць.


Працаваць, спытаць, прачытаць, пісаць, адпачыць, гуляць, прыехаць.







































Карткi:

Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.

Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?



Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.


Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?



Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.


Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?



Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.

Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?




Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.

Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?




Дайце вызначэнне кожнай часціне мовы. У кожным слупку запішыце

2 - 3 словы гэтай часціны мовы.

Гэта часціна мовы, якая абазначае ……………... і адказвае на пытанні «………», «…….…»?.




Гэта часціна мовы, якая абазначае ……… ….... і адказвае на пытанні «…….», «……..», «……..» ?.


Гэта часціна мовы, якая абазначае …….. ……... і адказвае на пытанні «…….. ……………..», «…….. .……………»?



Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..


Утварыце ад дзеясловаў супрацьлеглыя дзеясловы. Спішыце ў сшытак.

Напрыклад: чытаць - не чытаць.

Весяліцца, пісаць, смяяцца, слухаць, маляваць..



hello_html_m39349028.png

hello_html_m39349028.png

hello_html_m39349028.png

hello_html_m39349028.png

hello_html_m39349028.png

hello_html_m39349028.png

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
