Тэма.Формы слова. Канчатак.
Мэты: Замацоўваць уменне ўтвараць формы слова, знаходзіць канчатак у розных формах аднаго і таго ж слова; развіваць лагічнае мысленне, граматычны лад маўлення, узбагачаць слоўнікавы запас навучэнцаў прыказкамі; выхоўваць добразычлівыя адносіны да людзей.
Ход урока.
Арганізацыйны момант.
Якая справ, такая і слава.
Як ты да людзей, так і людзі да цябе.
Добрага чалавека адразу відаць.
Чалавек жыве век, а добрая справа – два.
Праверка дамашняга задання.
Арфаграфічная размінка.
- Ты з якіх з..мель, - Не, адтуль я,
П..л..саты чмель? Дзе ў з..ры
Можа, з (А, а) фрыкі, Кожнай раніцай
З саванны, Б..ры. К.Цвірка.
Дзе ж..рафы-веліканы,
Ці з пустыні,
Дзе бураны
Нам..лі п..скоў барханы?
- Устаўце прапушчаныя літары, раскрыйце дужкі.
- Назавіце словы, у якіх не супадае колькасць літар і гукаў.
- Вызначце корань і канчатак у выдзеленых словах.
- Якія сказы па мэце выказвання выкарыстаны ў гэтым вершы?
4. Чыстапісанне.
Шш ша шы шк юш
Дзяўчынка кошыш капялюш
– З якой казкі гэтыя словы? Як людзі адносіліся да гераіні гэтай казкі?Чаму?
Арфаграфічная размінка:
Чырвоны кап..люшык, кап..люш – у кап…люшы.
Паведамленне тэмы ўрока.
Замацаванне ведаў.
Практ. 210 – самастойна з узаемаправеркай. Змяненне сказаў па ўзоры. Выдзяленне ў словах канчаткаў.
Практ. 211 - Складанне па падказках алгарытму вызначэння канчатка ў слове.
Каб правільна вызначыць канчатак у слове, трэба змяніць слова так, каб змяніўся і канчатак.
Можна змяняць слова па прынцыпе “адзін – многа” і “многа – адзін”.
Напрыклад: рака – рэкі рака
або дрэвы- дрэва дрэва
Практ. 212 - Пісьмо па памяці. Чытанне прыказак. Тлумачэнне іх сэнсу. Змяненне форм слоў. Падбор аднакаранёвых слоў. Для АПФР – запісаць абедзве прыказкі, выдзяліць канчаткі.
Фіхвілінка
Устаньце, дзеткі, усміхніцеся, Улева, управа нахіліцеся,
Зямлі нашай пакланіцеся Верацёнцам пакруціцеся.
За шчаслівы дзень учарашні. Раз прысядзьце, два прысядзьце
Усе да сонца пацягніцеся, І за парты ціха сядзьце.
4. Работа па падручніку (Рубрыка “Завяжы вузялок” на с. 131)
Работа па варыянтах
1 варыянт – практ.213 – Складанне сказаў з асобных слоў, назіранні за роляй канчатка слова. Выдзяленне канчатка ў зменных словах.
2 варыянт – практ. 214 - Вылучэнне лішняга слова ў кожнай групе слоў. Вызначэнне прыметы, якая аб’ядноўвае словы ў групы.
Вынік урока.
Дапісаць словы, каб атрымаўся сказ
Мам.. слухае дачк… (Мама слухае дачку. Маму слухае дачка.)
Рэфлексія.
- Ці цяжка вам было працаваць на ўроку?
- Якую ацэнку вы дасце сваёй працы?
9.Дамашняе заданне. Практ. 215.