Тэма: Яўген Радкевіч “Хто самы моцны?”
Мэта: Папаўняць слоўнікавы
запас вучняў лексікай абодвух твораў. Фарміраваць правільнае, асэнсаванае
чытанне ўголас, чытацкія ўменні знаходзіць у творы з дапамогай выбарачнага
чытання адказы на пытанні настаўніка. Давесці вучням, што парастак у апавяданні
Яўгена Радкевіча «Хто самы моцны?» сімвалізуе магутнасць прыроды, яе перавагу
над чалавекам. Патлумачыць ролю вопытнага, назіральнага і мудрага дзеда ў
выхаванні ўнука Стасіка.
Ход урока
І.
Арганізацыйна – матывацыйны этап
Пакажыце з якім настроем вы гатовы працаваць
на ўроку. Калі вы гатовы прыступіць да работы, пакажыце раскрытую далонь
(“сонейка”). Калі вы хвалюецеся, або не ўпэўнены ў сабе – кулачок (“хмарка”).
ІІ.
Моўная, артыкуляцыйная і дыхальная размінка
А каб ваша чытанне было сапраўды
прыгожым і правільным, пачнём наш урок як заўсёды з дыхальнай гімнастыкі, якая
таксама ўмацоўвае ваша здароўе.
Практыкаванні,
якія развіваюць дыханне
1. “Надувайся,
шарык”. Складзіце з кулачкоў трубачку і дуйце ў
яе, як быццам вы надуваеце шарык.
2. “
Шарык, здувайся!” Набярыце праз нос паветра і
паўтарыце гук шарыка, які здуваецца. “С-с-с-с”.
3.
“Святочны пірог” .
4.
“А-а-а-а”, “О-о-о-о”, “У-у-у-у”, “А-у”.
Артыкуляцыйная
гімнастыка
Зараз
праспяваваем песеньку галосных.
Праспявайце
спачатку расцягнута, а потым коратка:
І
– Э – А – О – У – Ы
Чытанне
набора
зычных літар:
ФЧМЖДШХЧМКБПРВС
Дзеці
выконваюць
розныя заданнні па стужцы:
·
Вымавіце зычныя гукі
адрывіста.
·
Па ўзыходзячай і зноў па
сыходзячай.
·
Вымавіце праз 1, 2, 3 літары.
·
Назавіце правільна ўсе літары
на стужцы.
Працягваем
нашу моўную размінку.
Маўленчая
размінка
Чарапаха-чэмпіён
Хоча бегчы марафон.
Ды, каб часу не губляць,
Хоча з фінішу пачаць.
Спачатку
паўтараюць усе разам. Потым два радкі дзяўчынкі, а астатніх два - хлопчыкі.
Затым усе разам у тэмпе скорагаворкі.
Вазьміце
ў рукі чароўныя лінеечкі і ацаніце сябе, як вы выканалі
практыкаванні нашай размінкі (дакладна, правільна выконваў практыкаванні, ці
былі памылкі).
ІІІ. Этап
паўтарэння. Актуалізацыя ведаў
Параўнайце
словы ў парах і скажыце,
якое гучыць на рускай мове, а якое на беларускай.
Рябина – рабіна
Рис
– рыс
Якар
– якорь
Гречка – грэчка
Крем
– крэм
Гульня “Перакладчыкі”
Зараз
мы з вамі пагуляем у гульню, якая называецца “Перакладчыкі”
-
з беларускай мовы на рускую мову;
-
з рускай мовы на беларускую.
ІV.
Праверка дамашняга задання
V.
Тэма, мэта ўрока, матывацыя
Гульня
“Збяры прыказку”
Знайдзіце
другую частку прыказкі і растлумач сэнс яе.
“Хочаш есці калачы, так не сядзі на пячы”
“Вось
на свеце як бывае: хто
працуе, той і мае”
“Мала казаць,
а больш разумець”
“Хто любіць трудзіцца, таму
без працы не сядзіцца”
Метнавіта
пыказка “Мала казаць,
а больш разумець”
і будзе дэвізам нашага ўрока.
Чым
мы сёння будзем займацца на ўроку? (пазнаёмімся з тэкстам, навучымся яго
выразна чытаць, адказваць на пытанні).
VІ.
Работа над новай тэмай
Тэкст,
з якім мы сёння пазнаёмімся, называецца “Хто самы моцны?”
Паспрабуйце
па загалоўку вызначыць, пра што пойдзе гаворка ў тэксце.
Да слова моцны падбярыце словы – сінонімы,
словы – антонімы.
Фізкультхвілінка
Чытанне тэкста настаўнікам.
Настаўнік
чытае тэкст, а вучні ўважліва слухаюць. Потым адказваюць на пастаўленае
пытанне.
-
Хто самым моцным лічыў сябе ў апавяданні?
Слоўнікавая
работа.
На дошцы запісаны незразумелыя словы.
Настаўнік тлумачыць іх значэнне.
-
Як вы разумееце словы: недаверліва, плот,
кволы.
-
Прачытайце значэнне слоў у слоўніку:
пухлінка-разрыў, парастак.
Паўторнае
чытанне тэкста настаўнікам разам з вучнямі
Настаўнік
чытае тэкст, з вучнямі.
Аналіз
тэкста па пытаннях:
-
Назавіце дзейных асоб твора?
-
Чым выхваляўся унук перад дзедам?
-
Ці ўдалося Стасіку пераканаць дзядулю ў сваёй сіле? Чаму?
-
Каго з персанажаў твора можна назваць вопытным, назіральным, мудрым? Чаму?
-
Які ўрок даў дзед свайму ўнуку?
-
Чаму аўтар твора называе хлопчыка не Стасам, а Стасікам?
-
Што, на вашу думку, з’яўляецца
самым моцным на свеце? Чаму?
Гімнастыка для
вачэй
СЛОНІК ДЫ МУХА
(вочы ўправа-улева)
Ёсць у слоніка
два вухі.
На адно з іх села
муха.
Дзе ты, муха? Дзе
ты? Дзе? –
Муха знай сабе
гудзе.
Трэба муху
адшукаць
ды ад вуха
адагнаць!
Работа
з тэкстам (прыём “Закладка”)
- Чытанне хорам.
- Чытанне па ланцужку.
- Чытанне парамі.
- Чытанне з рознай сілай
голасу.
- Выбарачнае чытанне.
- Выразнае чытанне.
Работа
з малюнкам.
-
Якімі сказамі з тэксту можна падпісаць
малюнак? Зачытайце.
Ажыццяўляецца
самаацэнка.
Чытанне
тэкстапа ролях
VI.
Падвядзенне вынікаў.
Настаўнік
прапануе адказаць на пытанні ў цацачны мікрафон (прыём “Мікрафон”).
-
Як называецца тэкст з якім мы
пазнаёміліся? …
-
Назавіце імя хлопчыка …
-
Чым выхваляўся
Стасік……
-
Ці ўдалося Стасіку пераканаць дзядулю ў
сваёй сіле?…
-
Каго з персанажаў твора можна назваць
мудрым?...
-
Якая прыказка – дэвіз нашага ўрока?...
VIІ.
Рэфлексія “Сонейка і хмарка”
Ацаніце, калі ласка,
сваю работу на працягу ўсяго ўрока з дапамогай “Лесвічкі поспеху”.
Настаўнік ацэньвае работу вучняў на працягу ўсяго
ўрока.