Сабақтың тақырыбы:
|
Катиондар мен аниондарға сапалық
реакциялар
|
Сілтеме
|
Жоспар, оқулық, ЕТ. ПЖ, ЭО
|
Сабақтың мақсаты:
|
Қышқылдар мен негіздердің, тұздардың иондық
теңдеуін қатесіз жаза білу дағдыларын қалыптастыру. Сапалық реакциларды тани
білуге дағдыландыру. Эксперимент жасау дағдыларын қалыптастырады.
Сапалық реакциялардың маңызын түсіндіру. Олардың
өнеркәсіп үшін маңызын айта біледі .
Оқушылар ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыта отырып есептер шығартып теңдеулер жазады.
|
Нәтиже
|
Катионды белгілі анионмен немесе керісінше болатынын
ұғынады.
Өздері тәжірибе жасай алады
|
Негізгі идея
|
Сыныпта психологиялық
ахуалды орнықтыру. Ынтымақтастық атмосфераны құру
Критериалды бағалауды
қолдану (өзін-өзі бағалау)
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдіс
|
Интерактивті. СТО, ОҮБ, Дарынды , үлгерімі төмен оқушымен
Жас ерекшелегі
|
Оқыту формасы
|
Топтық жұмыс, критериалды бағалау, сыни тұрғыдан
ойлау, АКТ ны қолдану.
|
Сабақтың көрнекілігі:
|
Оқулық, сергіту сәті, постер, смайлинг, стикерлер,
рефлексиялық күнділік
|
Сабақ барысы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
|
Сыныпты топқа бөлемін, оқушылар топ басшысын, оның
көмекшісін, баяндаушыны, таймкиперді сайлайды. Топта жұмыс жасау тәртібін
естеріне салу.
Бағалау парағымен таныстыру.
|
Жаңа сабақ:
|
Катиондар мен аниондарға сапалық
реакциялар
|
Кезең
|
Сабақ бөлімдерінің
мақсаты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Білім
|
Ойлану
|
Ион (Катион, анион)
Ион алмасу реакциялары аяғына дейін жүруі үшін
мынадай шарттар орындалуы керек: 1) Газдың бөлінуі; 2) тұнба түзілуі; 3)
әлсіз электролит түзілуі.
Осы қорытынды зат құрамындағы иондарды анықтауда
қолданылады. Заттың еритін ерімейтінін ерігіштік кестесінен анықтауға болады.
|
оқулықтағы
мәтінді меңгеру
Ой туғызу
|
Түсіну
|
Тақырыптың мағынасына зер салдырту
|
Мәтінде не туралы айтылады?
|
Оқушылар кезекпен мәтін мазмұнымен
бір-бірін
таныстырады
|
Қолдану
|
Практикалық жұмыс
|
Катиондарға сапалық реакция.
Катион
дар
|
Реактив
тер
|
Байқалатын
өзгерістер
|
Н+
|
+ лакмус
+ металл
|
Ерітінді қызарады
Сутегі ( Н2)
бөлінеді.
|
Na+
|
Жалында ұстау
|
Жалынды сары түске бояиды.
|
К+
|
Жалында ұстау
|
Жалынды күлгін түске бояиды
|
Ag+
|
Хлоридтер,
бромидтер,
иодидтер
|
AgCI¯ ақ тұнба
AgBr¯ сары тұнба
AgI¯ сары тұнба
|
NH4+
|
+ сілті t0
|
NH3
бөлінеді.
|
Ва+
|
Сульфат иондары
|
ВаSO4 ¯
тұнба
|
Cu2+
|
Гидроксид ион
|
Cu(OH)2¯
көк тұнба
|
AI3+
|
Гидроксид ион
|
AI(OH)3 ¯ ақ тұнба
|
Ғе2+
|
К3 [ Fe (CN)6
] сары қан тұзы
|
Ғе3 [ Fe (CN)6
]2 көк
тұнба
|
Ғе3+
|
Гидроксид ион
|
|
Аниондарға сапалық реакция
Анион-
дар
|
Реактив-
тер
|
Байқалатын
өзгерістер
|
SO42-
|
Ba2+
ерімтал тұздары
|
BaSO4¯
ақ
тұнба
|
NO3-
|
Cu
мыс
жоңқалары
|
NO2 Қоңыр түсті газ
|
PO43-
|
AgNO3
|
Ag3PO4¯
сары тұнба
|
CrO42-
|
Ba2+
ерімтал тұздары
|
BaCrO4¯
сары тұнба
|
S2-
|
Pb2+
ерімтал тұздары
|
PbS¯
қара тұнба
|
СО32-
|
Са2+ ерімтал тұздары
|
СаСО3¯ ақ тұнба
|
SO32-
|
H+ иіс бөлінеді
|
SO2
газ бөлінеді
|
CI-
Br-
I-
|
Ag
NO3
|
AgCI¯ ақ тұнба
AgBr¯
сары
тұнба
AgI¯ сары тұнба
|
OH-
|
Индикатор фенолфталеин
|
Таңқурай түсті
|
|
Оқушылар өзіндік жұмыс ретінде орындайды, қасындағы
жолдасымен талқылайды
(Бірлескен оқу)
|
Сергіту кезеңі
|
Ән айту
|
Сергіп қалады
|
Талдау
|
Жаңа терминдерді талдау, адамның іс-әрекетімен
салыстыру.
|
Одан
кейін
1.
Күшті
қышқыл мен әлсіз негізден түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж,
лакмус, фенолфтолейн) түсін қалай өзгертеді
2.
Күшті
негіз , әлсіз қышқылдан түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж, лакмус,
фенолфтолейн) түсін қалай өзгертеді
3.
Ә.н
ә.қ –н түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн)
түсін қалай өзгертеді
|
Оқушы оқулықтағы тапсырмаларды орындау арқылы көз
жеткізеді.
|
Жинақтау (синтез.)
|
Алған білімді жинақтау
|
Индикатордың сапалық реакцияға қолданылуы
|
Ойын, талпынысын, шабыттарын туғызу.
|
|
|
|
Тақырыпты қайталау, жинақтау
|
Мәтіндегі өзіңе ұнаған жеріне ой- пікірлеріңді
айтып беріңдер.
|
Даралық ой туғызу
Жеке тұлға пікірі (Мәтіндегі ұнаған жерлерін өз ой-
пікірлерін айтып
береді, талдау
жасайды.
|
Бағалау
|
өзін-өзі бағалау
|
Бағалау парағын тағы бір рет түсіндіріп өту
Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады
(ұнамады)?
|
Рефлексиялық
күнделік толтырады
|
Үйге тапсырма: келесі сабақты түсініп оқып келу. Тұздар
гидролизі
Анықтамаларды жаттау немесе өз түсінненіңмен жеткізе
білу.
|
|
|
|
|
|
|