Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ

Новый курс повышения квалификации!

Цифровая грамотность педагога. Дистанционные технологии обучения

Разработан летом 2020 специально для учителей

Успеть записаться

-50% До конца лета

Каждую неделю мы делим 100 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок География Рабочие программыКавказ елдері. Тарихы, геосаяси, экономикалық жағдайы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары

Кавказ елдері. Тарихы, геосаяси, экономикалық жағдайы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары

библиотека
материалов

«Тексерілді»

Оқу ісі меңгерушісі

............. Е. Найзабеков

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

География

Мектеп: М.Әбенова атындағы жалпы орта мектеп

Сынып: 10 « Б »

Күні: 21.04.2017 жыл

Мұғалімнің есімі: Жумадуллаева Ж. А.

Сабақтың тақырыбы

Кавказ елдері. Тарихы, геосаяси, экономикалық жағдайы.

Табиғат жағдайлары мен ресурстары

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Кавказ елдерінің географиялық орнын, қалыптасу тарихын білу. Табиғат жағдайлары мен ресурстарының ерекшеліктерін түсіну. Талдау жасау. Табиғат жағдайы мен ресурстарына шаруашылық тұрғыдан баға беру.

Сабақ мақсаттары

hello_html_m2571257b.png

Барлық оқушылар:

Кавказ елдерінің қалыптасу тарихын, геосаяси және экономикалық – географиялық жағдайын біледі

Басым бөлігі:

Табиғат жағдайлары мен ресурстарының ерекшеліктерін түсінеді

Кейбір оқушылар:

Кавказ елдері туралы алған білімдерін жай ғана иеленіп қоймай, оларды орынды жерде қолдана отырып, шынайы өмірдегі қолданылымын анықтайды.


Тілдік мақсат

hello_html_44a22bb8.jpg

Оқушылар:

Тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарға жауап бере алады.

Берілген мақсатқа қол жеткізеді, өзін-өзі дамытады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сызбанұсқалар, кестелер, деректер білімдерін толықтыру үшін іздес көзі.

Сыныптағы диалог ̸ жазлым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Қара және түсті металлургия, химия өнеркәсіптерінің сала ішіндегі және салааралық сызбанұсқасын салыстырып өз ойларын еркін жеткізе алады.

Талқылауға арналған тармақтар:

Оқушылардың өзіндік ойлана білуіне, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыруға, өздерінше іздене білулеріне, т.б. үйрету.

Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?

Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Оқушылар өздігінен білім алуды үйренеді , картамен жұмыс істеу дағдысы қалыптасады

Алдыңғы оқу

§55. Халқы. Шаруашылығы жалпы сипаттамасы

Жоспар

Алдыңғы алған білімдері мен жаңа білім көздерін ұштастыра білу

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Бастауы



3 минhello_html_m38e7a465.png


Табыс критерийлері:

І. «Сиқырлы барабан». Сұрақ – жауап

ІІ. Карта және кескін картамен жұмыс

ІІІ. Сергіту сәті

ІV. Постер қоғау

V. Тест жұмысы


Ұйымдастыру. Суреттер арқылы 3 топқа бөлу.

І. «Әзірбайжан» тобы;

ІІ. «Армения» тобы.

ІІІ. «Грузия» тобы;

Суреттер арқылы топтастыруhello_html_6f9294da.jpghello_html_m6b31efd4.jpg

Ортасы


3 мин



hello_html_6109db31.jpg

















5 мин



hello_html_18096658.jpg




































8 мин


hello_html_m7cc58cb0.jpg



















8 мин

hello_html_m1acb295.png









6 мин


hello_html_m7f961812.jpg













10 мин

I. «Сиқырлы барабан». (Миға шабуыл)

1. Молдова қандай өзендердің арасында орналасқан.?

(Прут пен Днестр)

2. Молдованың ауыл шаруашылығының маманданған негізгі саласы?

(Өсімдік шауашылығы)

3. Жеміс - жидек жинаудан ТМД- да үшінші орынды қай елдерден

кейін алады? (Украина, Ресейден)

4. Молдованың этникалық құрылымы?

(молдовандар, орыстар, украиндар)

5. Ең ірі шарап пен коньяк комбинаттары орналасқан қалалар?

(Кишинев, Тирасполь)

6. Молдовада Днестр өзенінде қандай СЭС-і бар?

(Дубоссары СЭС-і)

7. Жүзім жинаудан Молдова ТМД-да қай елден кейінгі екінші орынды алады (Әзірбайжаннан)

8. Молдованың ең ірі қант шығаратын зауттары

(Бельцы, Рыбница; Дондюшан)

9. Молдова қай елдермен шектеседі?

(Украина, Румыния;)

II. Карта және кескін картамен жұмыс


  1. ТМД-ның құрамына кіретін Орта Азия елдерінің шекарасын, астанасын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.

  2. ТМД-ның құрамына кіретін Украина, Беларусия және Молдова елдерінің шекарасын, астанасын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.

  3. ТМД-ның құрамына кіретін Кавказ елдерінің шекарасын, астанасын кескін картаға белгілеп, картадан көрсет.

III. Сергіту сәті


ІV. Постер қоғау

«Кавказ елдері» (Әзірбайжан, Грузия, Армения)

Мұғалім жаңа тақырыппен толық таныстырып, әр топқа берілген тақырып бойынша постер жасап қорғауға тапсырма береді.

І. «Әзірбайжан» тобы;

Әзірбайжанның тарихы, геосаяси, экономикалық- географиялық жағдайы және табиғат жағдайлары

ІІ. «Армения» тобы.

Арменияның тарихы, геосаяси, экономикалық- географиялық жағдайы және табиғат жағдайлары

ІІІ. «Грузия» тобы;

Грузияның тарихы, геосаяси, экономикалық- географиялық жағдайы және табиғат жағдайлары


V. Тест жұмысы

І нұсқа

1. Ресеймен құрлықта шекараласпайтын ел:

A) Польша

B) Литва

C) Словакия

D) Қазақстан

E) Беларусь

2. Ресейдің мұнай-газ өндіретін экономикалық ауданы:

A) Солтүстік

B) Солтүстік Батыс

C) Орталық

D) Волга-Вятка

E) Батыс Сібір

3. Ресейдің астық жинайтын комбайндарын өндіретін аудан:

A) Солтүстік Батыс

B) Волга-Вятка

C) Солтүстік

D) Солтүстік Кавказ

E) Орталық

4. Әзербайжан ауыл шаруашылығының негізгі саласы:

A) Өсімдік

B) Қой өсіру

C) Ірі қара өсіру

D) Түйе өсіру

E) Жылқы өсіру

5. Беларусь Республикасының өнеркәсіп саласының мамандануы:

A) Құрылыс материалдары

B) Машина жасау, химия өндірісі

C) Мал шаруашылығы

D) Жүзім шаруашылығы

E) Қой шаруашылығы

6. Беларусь жері арқылы өтетін мұнай құбыры:

A) Березовск

B) Лукомольск

C) Достық

D) Беловеж

E) Жлобин

7. Украина өнеркәсібінің басты саласы:

A) Машина жасау

B) Химия өнеркәсібі

C) Отын-энергетика

D) Тамақ өнеркәсібі

E) Құрылыс өнеркәсібі

8. Украина астанасы:

A) Брест

B) Киев

C) Харьков

D) Никополь

E) Лисиганск

9. Украинаның көмір кен орны:

A) Днепр

B) Керчь

C) Запорожье

D) Харьков

E) Донецк

10. Украинаның көлік жүйесінің ең басты түрі:

A) Өзен

B) Тас жол

C) Теңіз

D) Темір жол

E) Әуе


ІІ нұсқа

1. Молдова төмендегі өзендер аралығында орналасқан:

A) Прут, Днестр

B) Днепр, Дунай

C) Дунай, Волга

D) Волга, Неман

E) Ока, Неман

2. Молдованың астанасы:

A) Москва

B) Кишинев

C) Минск

D) Рига

E) Киев

3. Молдовада қант шығаратын зауыт бар қала:

A) Кишинев

B) Рыбницы

C) Тирасполь

D) Кагул

E) Бендеры

4.Беларусь Республикасының машина жасау өнеркәсібі маманданған

А) Радиоэлектроникаға

В) Ауыл шаруашылығы машиналары және трактор жасауға

С) Автомобиль жасауға

D) Электрондық есептеу машиналарын жасауға

Е) Тұрмыстық техника жасауға

5. Украинадағы ең ірі қара металлургия орталығы

А) Киев, Львов, Харьков

В) Донецк, Кривой Рог, Запорожье

С) Днепродзержинск, Одесса, Николаев

D) Полтава, Херсон, Ужгород

Е) Мариуполь, Углегор, Керчь

6. Грузиядағы аса ірі СЭС:

A) Ткварчели

B) Ткбули

C) Зестафони

D) Ингури

E) Рустави

7. Грузия өнеркәсібінің дәстүрлі саласы:

A) Химия өндірісі

B) Қара металлургия

C) Түсті металлургия

D) Машина жасау

E) Тамақ өнеркәсібі

8. Армениядағы СЭС:

A) Слеан

B) Ереван

C) Раздан

D) Арарат

E) Арпа

9. Арменияның маманданған саласының бірі:

A) Түсті металлургия, машина жасау

B) Қара металлургия

C) Металл өңдеуhello_html_m4d791a01.jpg

D) Химия, тамақ өнеркәсібі

E) Ауыл шаруашылығы

10. Әзербайжан ауыл шаруашылығының негізгі саласы:

A) Өсімдік

B) Қой өсіру

C) Ірі қара өсіру

D) Түйе өсіру

E) Жылқы өсіру


ІІІ нұсқа

1. Беларусь Республикасының өнеркәсіп саласының мамандануы:

A) Құрылыс материалдары

B) Машина жасау, химия өндірісі

C) Мал шаруашылығы

D) Жүзім шаруашылығы

E) Қой шаруашылығы

2. Әзербайжан ауыл шаруашылығының негізгі саласы:

A) Өсімдік

B) Қой өсіру

C) Ірі қара өсіру

D) Түйе өсіру

E) Жылқы өсіру

3. Ресейдің мұнай-газ өндіретін экономикалық ауданы:

A) Солтүстік

B) Солтүстік Батыс

C) Орталық

D) Волга-Вятка

E) Батыс Сібір

4. Арменияның маманданған саласының бірі:

A) Түсті металлургия, машина жасау

B) Қара металлургия

C) Металл өңдеу

D) Химия, тамақ өнеркәсібі

E) Ауыл шаруашылығы

5. Украина өнеркәсібінің басты саласы:

A) Машина жасау

B) Химия өнеркәсібі

C) Отын-энергетика

D) Тамақ өнеркәсібі

E) Құрылыс өнеркәсібі

6. Арменияның астанасы:

A) Ереван

B) Киев

C) Баку

D) Кишинев

E) Минск

7. Молдовандар қай тілдік топқа жатады?

А) роман тобы;

В) славян тобы;

С) герман тобы;

Д) финн- угор тобы.

Е) угор тобы.

8. Молдовада көліктің қай түрі дамымаған?

А) темір жол;

В) автомобиль;

С) теңіз көлігі;

Д) әуе көлігі.

Е) құбыр көлігі.

9. Молдованың қант қызылшасын өсіретін негізгі экономикалық аудан.

А) орталық;

В) оңтүстік;

С) батыс.

Д) солтүстік;

Е) Днестр бойы.

10. Теңіз жолының ежелден дамыған ауданы

А) Тынық мұхиты

В) Үнді мұхиты

С) Атлант мұхиты

D) Солтүстік Мұзды мұхиты

Е) Балтық теңізі








АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар,

стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта













hello_html_2c318ffe.png














































АКТ, оқулық, маркерлер, плакаттар,

стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта,















hello_html_m2dca375c.png




































Аяқталуы

2 мин

Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау.

Топтық жиынтық бағалау.


Үйге тапсырма: Кавказ елдері. Тарихы, геосаяси, экономикалық жағдайы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары

Бағалау.

«Бағалау ағашы» әдісі арқылы кері байланыс орнату.


Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар


Қосымша ақпарат

Интернет, электронды оқулық, дерек көздері.

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

құндылықтардағы байланыс

Көпірше орнату үлгерімі жоғары және төмен оқушыларды жұптастыру, тапсырманы күрделендіру.

Оқушылар тотың жауабын тыңдай отырып екі жетістік бір ұсыныс айту, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, топтың жұмысын бағалау

Биология, тарих,

Интерактивті тақта.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақ туралы пікір:

.........................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1. Топтық жұмыс

2. Постер қорғау.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

  1. Бағалау

  2. Деңгейлік тапсырмалар

Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




























hello_html_154c9da3.jpg





























hello_html_m64d72834.jpg





























hello_html_m65e2b8cd.jpg













hello_html_m26cfa58f.jpg

Курс профессиональной переподготовки
Учитель географии