Инфоурок Классному руководителю КонспектыӘке - ер, ана - жігер.Бір үйде екі кемеңгер

Әке - ер, ана - жігер.Бір үйде екі кемеңгер

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:21.11.2015 

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Қыздарға – әсемдік жарасады (қыздарға арналған класс сағаты)

Сабақтың мақсаты

қыз балаларды әсемдікке баулу, мәдениетті болу ережелерін үйрету, жеке тұлға ретінде дамыту.

Күтілетін нәтиже

Әдептілік, мәдениет туралы түсініктері дамиды, әдемілікке, әсемдікке қызығушылықтары артады, қыздар өздерін әдептілікке  тәрбиелейді.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

 

 

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

 

 

Қайырлы күн, қыздар!

     Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,

     Бізге келсін қуаныш нұр іздеген,

     Шуақ толған жанымыз жүрегіміз,

     Үлгі алсын көрген жан мына бізден.

Қыздар, «адамгершілік амандасудан басталады» - дегендей ең алдымен күлімдеп бас иіп, бір-бірімізбен амандасып алайық. Рахмет. Енді әсем  әуен сазымен бір-бірімізге тілегімізді айтайық.

 

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе сөз:

«Қыз өссе-елдің көркі, гүл өссе-жердің көркі» демекші, біздің бабаларымыз әсемдіктің сұлу үлгісін ару қыздың тал бойынан көруді армандаған. Нәзіктік пен өжеттілік бір бойынан табылатын қазақтың аруларына тәнті болған ақын-жазушыларымыз «Мен қазақ қыздарына қайран қалам» деп әнге қосып, өлең шығарғаны жасырын емес. Ал жалпы қазақ қызының менталитетіне «қарапайымдылық, сыпайылық, инабаттылық, үлкенді сыйлау, кішіге ізет көрсету, ақылдылық, имандылық» сияқты қасиеттер кіретіні сөзсіз ғой. Қазақ халқы қыз баланы «қонақ» деп есептеп, төрге отырғызады. Меніңше, қыз баланың барынша ізетті, сыпайы, мейірімді де ісмер, қылықты болып бойжетуіне анасы үлкен роль атқарады. Қазақта «Ана көрген тон пішер» деген мақал осыдан қалса керек.

Тарихқа көз жүгіртсек Домалақ ана, Айша Бибі, Ұлжан, Зере сияқты аналарымызды нағыз қазақ әйелдерінің символы деп білеміз. Ал бүгінгі күні «қыз» дегенде, көз алдымызға талантымен, тәлім-тәрбиесімен халықтың құрметіне бөленіп жүрген Бибігүл, Майра, Роза, Фариза сияқты апайларымыз оралатыны сөзсіз. Осындай дара тұлғаларға қарап мақтанасың, қуанасың, шаттанасың! Осы апаларымызды үлгі тұтып, еліктеп өссе, артымыздан бойжетіп келе жатқан сіздер жаман болып өспейді деп ойлаймын.

 

ü  Сұрақ-жауап

 Қазақ қызының болмысы қандай болуы шарт?

             "Ана көрген тон пішер" деген мақалдың бүгіндегі  өзектілігі қай деңгейде деп ойлайсыңдар?"

            Қыздарымыздың киіну мәдениеті көңілден шыға ма?

           "Қызға қырық үйден, қала берсе күңнен тыйым" деген нақыл неге қолданыстан шығып қалды?

 

 

 

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

 

 

Венн диаграммасы.
•    Менің бойымдағы кемшіліктер
•    Менің бойымдағы өзіндік ерекшеліктерім
•    Өзіме ұсыныс
Менің бойымдағы кемшіліктер мен өзіндік ерекшеліктерім және қиылысу аймағына жақын арада өзіндік тәрбиелеу арқылы түзетуге тиіс деген ұсыныстарын жазады.

Сабақ соңында қыздардың мектеп формасының сақталуын қадағалау, шаш күтімдерін тексеру, класс тазалығы мен гүл күтімі туралы ескетулер жасау.

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:28.11.2015 

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Зиянды әдет – мың бір індет

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың салауатты өмір салты жайлы білімдерін тереңдету; зиянды заттар мен әдеттердің(ішімдік ішу, шылым шегу, дұрыс тамақтанбау) ағзаға тигізетін әсерін ұғындыру арқылы өз денсаулықтарына жауапкершілікпен қарау сезімдерін дамыту;  денсаулық сақтауға, тазалыққа, ұқыптылыққа, әдептілікке баулу, салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

 

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

 

 

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

 

 

Тренинг : «Қолшатыр»

(оқушылар қолшатырдың астына денсаулыққа зиянды әдеттер жазу керек)

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе сөз: Адамның өмірі тамаша, сәулетті көктем емес пе? Еліміздің әрбір адамы қалауынша өмір сүруге құқылы. Ал енді өмір туралы, денсаулық туралы ойланып көрейікші. Адам өмірі ғажайып нәрсе болғанымен, қас қағым сәтте үзіледі. Сол жіпті үзетін дерт - наша, темекі, арақ.Ал, енді сендерге мынадай сұрақтар қойғым келіп тұр:
Темекінің шығу тарихы – темекі Еуропа мен Азияға 15 ғасырда келген. Алғашқы кезде темекі тіс ауруына қарсы қолданылатын дәрі ретінде пайдаланылып жүрген. Ресейде темекі тарту дағдыға айналып, кең тек жайған мезгіл – Петр І патшалық еткен кез.
Дүниежүзілік «Денсаулық сақтау» ұйымының мәліметі бойынша 2007 жылы темекінің зардабынан қайтыс болатындар саны 10 миллионға жетеді деген болжам бар. Темекінің шоғы 300 градусқа жеткенде оны сорған адамның аузының температурасы 60 градусқа дейін барады. Бұл ауыз, өңеш, кеңірдек, тыныс жолдары мен асқазан қабығының нәзік жасушаларын күйдіреді.
Темекіден ауаға жылына 720 мың тонна күкірт қышқылы, 384 мың тонна аммиак, 180 мың тонна никотин, 660 мың тонна темекі майы, 550 мың тоннадай иісті газ шығады.
Ертеде Түркияда темекі тартушылардың құлағын, мұрнын кесіп, қолын шауып тастаған. Англияда темекі тартатындарды дарға асқан. Ал Швецияда 2000 жылдан бері жас ұрпақ шылым шегуді білмейді.
Қазіргі кезде республикамыздағы мектеп оқушылары арасында 13 - 15 жастағы оқушылардың 46 пайызы шылым шегеді.
Бұл – өте өкінішті жағдай.

1 топ Бүгінгі таңда елімізді толғандыратын адамның денсаулығына әсер ететін қандай зиянды заттарды білесіздер?
2 топ «Денсаулық» ассоциация

3 топ Салауатты өмір салтына сурет

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

 

 

Рефлексия.

-          Денің сау болсын десең,

-          Ұзақ өмір сүргің келсе

-          Жаңа достар тапқың келсе

-          Көңілің сергек болсын десең,

-          Зиянды әдеттен аулақ болғың келсе

-          Салауатты ғұмыр кешем десең,

-          -Таза болам десең

-          Арманыңа жетем десең

Өз еркіңе тоқтау салып, Спортпен шұғылдан

-          Балалар, бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

-          Денсаулық сақтау үшін немен шұғылдану керек?

-          Денсаулықты әлсірететін қандай жағдайлар?

Қатысымды талдау, күнделіктерін тексеру, бағаларын қарау, тәртіптері бойынша сөйлесу

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:5.12.2015 

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Имандылық жүрекке ұяласа

Сабақтың мақсаты

Діни білім беру арқылы келер ұрпақты адамгершілікке, мейірімділікке, мәдениеттілікке, кішіпейілділікке тәрбиелеу; Оқушылардың діни сауатын ашу

Күтілетін нәтиже

 

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Тренинг : «Қолшатыр»

 

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

1.      Бала өмірге келген соң, періште, пәк жасына дейін ата-анасының мейіріміне бөленіп өседі. Қыздың бой жетуіне, ұлдың азамат болуына көңіл бөлінеді. Табиғаттарына тән кәсіпті, мамандықты үйренуіне, игеруіне көмектеседі, өмірдің қиындығын білуге баулиды. Қыздың жанұя құруына, ұлдың ата-анасына, іні-қарындасына, туыстарына, еліне,, халқына қамқоршы болуға баулып, тәрбиелейді. Халық «Баланы бастан» деп бекер айтпаған, түрлі отырыстарда, бас қосуларда сіңірген еңбегін, мінез-құлқын өнеге етіп отырған. Әңгіме, сөздерінің арасында жаманнан жирендіріп, жақсыға жақындатып отырған.
1. «Ислам » сөзі араб тілінде «бейбітшілік», «тыныштық» сөзімен түбірлес.
2. Аллаһ бұл дінді адамдарға ақиқат, тыныштық, игілік, жарылқану жолын көрсету үшін жіберген.
3. Ислам - бейбітшілік пен береке-бірлік діні.
4. Аллаһ қасиетті Құранда мұсылмандарға адамдарға жақсылық жасауға, әділ болуға әмір етеді.
Ислам діні әлемдегі ең үлкен, ең мықты дамыған діндердің ең соңғысы. Ислам дінінен соң ешқандай дін өмірге келген емес.

2.      Топтық жұмыс:

3.      Мұсылман болу – ұлы игілік.
Мұсылманның бес парызы
Иман айту, Намаз, Зекет, Ораза, Қажылық

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

 

 

Нысана әдісі

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 


Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:15.12.2015 

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Азаттықтың ақ таңы

Сабақтың мақсаты

Тәуелсіздік ұғымын түсіндіру арқылы қазақ халқының ғасырлар бойы басынан өткен қиыншылықтарын айта келіп, осы қиын зұлмат жылдары елінің азаттығын,
Өз елін, жерін қорғайтын елжандылық рухқа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

 

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Мұғалімнің кіріспе сөзі: 
Көк туым көтерілді бағым жанып, 
Елтаңбам күллі әлемге танылды анық. 
Шырқадым әнұранды бар дауыспен, 
Арманым –Ата заңым қабылданып.

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

Тарихқа көз жүгіртсек, қазақ – нағыз батыр халық екенін мойындайсың. Жүгі нарда, қазаны теңде болып, көшіп, қонып өмір сүрген ата-бабаларымыз үш нәрсені бойтұмардай сақтап қадірлеген. Ол ел мен жер және ана тілі. Қандай халық болмасын осы үшеуінсіз егемен ел екенін дәлелдей алмайды. Ал енді біз халқымыздың сан ғасырлар күресіп армандап жеткен Тәуелсіздік жолын жырлайық. 

Қазақстан қасиетті ұғым бұл,
Ей, келешек, жан тәніңмен ұғын, біл.
Он бір әріп не мағына береді,
Ал толғайық жеткенінше қызыл тіл.
Т – білдіреді теңдікті,
Ә - әдептілік, әлдікті.
У – уайымсыз уақытты,
Е – егемендік елдікті
Л – дейді лағып лепірме
С – сенімділік секілді ең,
І – ілтипат пен ізет қой,
З – зиялылық тілек қой.
Д – шақырады достыққа,
К – дейді күн боп көктегі

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

 

 

Оқушыларды 3 топқа бөле отыра, әр топқа тапсырма беріледі:

1 топ:

2 топ:

3 топ:

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:09.1.2016 

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Адамның бір қасиеті –мінез деген...

 

Сабақтың мақсаты

Адамның бойындағы жақсы қасиеттер мен ерекшеліктерді тану, білу; Бір-біріне деген адамгершілік қасиеттерін дамытып, сүйіспеншілік сезімін ояту;                                       

Күтілетін нәтиже

 

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Адам өмірі – іс - әрекеттер тізбегінен, басқалардың әрекеттерін қабылдаудан және оларға деген түрлі көз - қарастардан тұрады. Кез келген әрекетті дұрыс түсініп, қабылдай білу әркімнің қолынан келмейді. Алайда адамның өзін осы қабілетке баулып, тәрбиелеуге мүмкіндігі мол. Оқулықтағы «Ойланайық, пікірлесейік» айдарымен берілген сұрақтар мінез - құлықтың адамның қарым - қатынас жасауында алатын орны, адамның өз мінезін өзгерте алатындығы, оның үнемі өзіне - өзі сын көзбен қарай отырып, өзін - өзі тәрбиелеуі жөніндегі тақырып айналасында жүргізіледі.
1. Мінез дегеніміз не?
2. Адамның мінезі қайда және қалай танылады?
3. Мінез - құлық адамдардың қарым - қатынасына әсер ете ме?
4. Адам өз мінезін өзгерте ала ма? Қалай?

Мінез –адам бойындағы қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы. Осы қасиеттер мен ерекшеліктер әр кезде әртүрлі қатынастарға байланысты байқалады. Мінез грекше-характер деген мағынаны білдіреді.Өзіне деген қатынас: өзімшіл, сыншыл,заттарға ұқыпты, қызметіне адал болуы мүмкін.

 

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

Тағам арқылы мінез-құлықты анықтау

  1. Тәттіні ұнататындар – стресті игере алатын іскер, мақсат-мүддесі айқын адамдар. Олардың милары ақаусыз жұмыс істейді.

    Алайда бұл семіздік пен сусамырға алып келеді.

    2. Ет жегіштер – резоноперлер, мейірімсіздер деп те есептеледі. Олар өз мақсаттарына жету үшін неден болса да тайынбайды. Отбасында мазасыз, күдікшіл.

    Қонышынан басып өмір сүремін деп арпалысып жүріп миокард, инфаркт, жүрек талмасына, инсультқа, бүйрек пен қуық тас байлануына ұрынады, олардың өмірлері қысқа.

    3. Ұн тағамдары мен ұннан дайындалған әшекейлі оны – мұныларды сүйсініп жейтіндер өзгеге жамандық жасамайды. Құлшынысы кем, болбырлау келеді. Жұрттың әрекеттерін талқылап отыруға бейім. Жұмыс орнын көп өзгертеді. Отбасында момақан, үйдегілердің айтып жатқан сын-ескертпелерін жүре тыңдайды.
    Жүйкелері ауырады, депрессияға ұшырайды, жыныс ақауларына бейім.

    4. Таптыра бермейтін экзотикалық тағамдар мен ащы тұздықтар, дәмдеуіштерге әуестер – ақылсыз, ұшқалақ, кірпияз, өтірікке бейім келеді. Сын көтермейді, өкпешіл, фантастикалық кітаптар оқиды, саяхатшыл. Достыққа өнімсіз. Жақсы басшы емес. Оған қаншама ақша құйылып жатқанымен сусып қолында тұрмайды.
    Мұндай кісілердің көбінесе сүйектері сынады.
    болар, болмаса қояр».
    5.  Картоп жегіштер – флегматиктер, жатыпішерлер, бірақ қолға алған істері өнімді. Бірден шешім қабылдамайды. Бір мәселені шешсе, ол тиянақты. Салиқалы мәнді кітаптар оқиды, философиялық ой айтудан да қашпайды. Ғылыми теледидарларды көреді. Картопшылардың басты аурулары: подагра, тас байлану науқастары, остеохондроз.
    6.  Бәрін де жей беретіндер жан-жақты келеді. Олар еңбекқор. Балаларын да солай тәрбиелейді. Ұзақ өмір сүреді, ауырса тез жазылып кетеді. Тек олардың арасында аяқ-асты өліп қалатындар көп кездеседі.

 

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

Жақсы мінез бітпес байлығың, жаман мінез-өмірлік азабың» оқушылар өз ойларын дәптерге жазады.«Мінезді өзгертуге болмайды деген адамның тілін кесер едім» деген Абай атамызмың сөзімен қорытындылаймыз

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 



 

 

 

Ақтөбе қаласы

Пән мұғалімі: Алтаева Л.Ж.

№30 орта мектебі

Сабақтың тақырыбы:  Адамның бір қасиеті –мінез деген...

Сабақтың мақсаты:  Адамның бойындағы жақсы қасиеттер мен ерекшеліктерді тану, білу; Бір-біріне деген адамгершілік қасиеттерін дамытып, сүйіспеншілік сезімін                                       ояту;                                       

Сабақтың түрі: әңгімелесу, сұрақ-жауап        

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта (адамның мінез-құлқын жылдар, тағам, айлар 

                                        арқылы салыстыру суреттері, геометриялық фигураларт.б. ).  


Адам өмірі – іс - әрекеттер тізбегінен, басқалардың әрекеттерін қабылдаудан және оларға деген түрлі көз - қарастардан тұрады. Кез келген әрекетті дұрыс түсініп, қабылдай білу әркімнің қолынан келмейді. Алайда адамның өзін осы қабілетке баулып, тәрбиелеуге мүмкіндігі мол. Оқулықтағы «Ойланайық, пікірлесейік» айдарымен берілген сұрақтар мінез - құлықтың адамның қарым - қатынас жасауында алатын орны, адамның өз мінезін өзгерте алатындығы, оның үнемі өзіне - өзі сын көзбен қарай отырып, өзін - өзі тәрбиелеуі жөніндегі тақырып айналасында жүргізіледі.
1. Мінез дегеніміз не?
2. Адамның мінезі қайда және қалай танылады?
3. Мінез - құлық адамдардың қарым - қатынасына әсер ете ме?
4. Адам өз мінезін өзгерте ала ма? Қалай?

Мінез –адам бойындағы қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы. Осы қасиеттер мен ерекшеліктер әр кезде әртүрлі қатынастарға байланысты байқалады. Мінез грекше-характер деген мағынаны білдіреді.Өзіне деген қатынас: өзімшіл, сыншыл,заттарға ұқыпты, қызметіне адал болуы мүмкін.

Туған жылың мен айың мінез-құлқыңа әсер етеді ме?

Жұлдызнамашылардың болжамы, мұ-сылмандық күнтізбе бойынша адамның мінез-құлқы өзінің туған жылы мен айына тұспа-тұс келеді. Мұны ғылыми тұрғыда зерттеушілер де қуаттап, әр жыл мен айдың адам ағзасы мен психологиясына, әлеуметтік жағдайына әсер ететінін айтады. Бұл қаншалықты шындық, оны әркімнің байқап, пайымдап көруіне болады.

Туған жылыңның әсері
Қазақша жыл қайыру бо-йынша адам жасының он екі жылы бір мүшел болып саналады. Алайда адам өзі-нің алғашқы мүшеліне 13 жасында толады да, келесі мүшелін оған он екі жыл-ды қосу арқылы анықтап, қалған мүшелдерін әрбір мүшел жасқа он екі жыл-дан қосу арқылы біліп отырады. Қазақша жыл қа-йыруға сәйкес 12 жыл 12 жануардың атымен аталған. Жұлдызнамашылардың айтуынша кім қай жылы ту-ды, оның мінез-құлқы сол жыл аталған жануардың мі-нез-құлқына ұқсайтын болады. Әлқисса, ендігі әңгіме адамның туған жылы-на тұспа-тұс келетін мінез- құлық нышандары хақын-да.
1. Тышқан жылы ту-ылғандар
Олар үсті-басын таза ұстап, сақ жүреді. Думан-той, ырду-дырдудан бойын аулақ салуға тырысады. Мінезі – тәкаппар, сәл нәр-сеге өкпелегіш.
2. Сиыр жылы туыл-ғандар
Ұстамды келеді. Туғантуыстарының, өзінің қай-ғысына қатты күйзеліп, кім-ге болсын көмегін аямай- ды. Кейде бұл қылығы өзіне зиянын тигізеді. Адамдар бұлардың жақсылығын тез ұмытады, алайда қиыс басса, оған түсіністікпен қа-райды.
3. Барыс жылы туыл-ғандар
Қызба мінезді, ашулан-шақ, басқаға билік жүр-гізгенді ұнатады, ешнәр-сеге көңілі толмайды, бір істі қолға алса, бөгет болған адамдарды ұнатпайды, оларды беттен алып, рен-жітіп тастайды.
4. Қоян жылы туыл-ғандар
Қорқақ. Кез-келген нәр-седен үрейленеді, сыр сақ-тауға олақ. Маңызды істе өз бетінше шешім қабылдай алмайды. Қашанда көңіл-күйіне қарай әрекет ететін жан.
5. Ұлу жылы туылғандар
Тұйық мінезді, барынша қарапайым көрінуге тыры-сатын, байсалды, құпияны сақтай білетін, көбінесе үн-сіз жүруді ұнататын адам. Оның қолынан үлкен істерді атқару келеді, қай істі де өз ақылымен, оңаша шешуге ұмтылады.
6. Жылан жылы туыл-ғандар
Сырт көзге ұяң, маңыз-ды істерден қашқақтап жүреді. Қойылған сауалға нақты жауап қайтармайды. Тайсақтап жауап береді. Басына пәле болып жабы-сатын нәрсе – тілі. Шамы-на тисе, ұяңдығын қойып, шынайы мінез-құлқын көрсетеді. Жаныңды жаралап алғың келмесе жыландар-дан аулақ жүр.
7. Жылқы жылы туылғандар
Олар – «жұмыс аты» сияқты. Жұмыстан ешқашан да жалықпай, таңертеңнен кешке дейін бір тыным тап-пайды. Әйтеуір, күні бойы ты-пырлап, мазасыз күй кешеді.
8. Қой жылы туылған-дар
Сәл нәрсеге ашуланады, қисайған бетінен қайтпайды. Сондай сәттерде өзіне де, жанында жүргендерге де қа-уіпті. Өзін жарға жығатын мінезі – шешімді тым асығыс қабылдайтындығы.
9. Мешін жылы туыл-ғандар
Олар - өзіне-өзі ғашық жан-дар. Сәнқой, ырду-дырдуы көп көңілді бас қосуларды ұнатады. Өзін өзгелерден ар-тық санайды.
10. Тауық жылы туыл-ғандар
«Үйкүшік». Үй-үйелменіне қамқор болып, кез-келген адаммен тез тіл табысады, отбасында адал. Ақыл-ойы бір басына жетерлік.
11. Ит жылы туылған-дар
Мінезі сөзшең, талас-тартыс, дау-дамайға лезде араласып кетеді. Оны өзі де білмей қалады. Алайда еш-кімге зияны жоқ.
12. Доңыз жылы туыл-ғандар
Оңаша, табиғат аясында, бау-бақшада еңбек еткенді, көңілді кештерге қатысқан-ды ұнатады. Көп нәрсеге ба-сын қатырмайды, ол жөнінде көп ойланбайды. Отбасында бала-шағасы көп болады.

Туған айыңның әсері

Бір жылда он екі ай бар болса, олардың әрқайсы көк-тем, жаз, күз, қыс мезгілін білдіреді. Соған сәйкес ол кездегі ауа-райы қалай әр-түрлі болса, сол айларда туылғандардың да мінез-құлқы әрқилы. Біз енді сол жөніндегі болжамдарға назар аударалық.
Қаңтар айында туыл-ғандар Олар – шыдамды да жігерлі. Тағдырдың қандай тауқыметін тартса да туған- туыстарына салмақ түсірмейді, барлық ауыртпалықты өзі көтеріп, қайсарлық танытады.
Бұл айда туылған әйел-дердің мінезіне тән қасиет: ұяңдық. Алайда олар «еркек мінезді» болып келеді, тә-каппар, еркіндікті сүйетін жандар болғандықтан, мақ-саты қай істе де биіктен көріну. Күйеулеріне өлердей ғашық болады, олар қандай жағдайға тап болса да кө-мегін аямайды, тек мінездері отбасына жайсыздық әкеліп тұрады. Бұл айда туылған әйелдердің ұнататын ісі тәтті тағамдар әзірлеу.
Қаңтарда өмірге келген ерлер әділ де жігерлі. Олар – қиындықта арқа сүйеуге лайықты жандар. Өйткені, тәуекелшіл, шешімді тез қа-былдайды, әлсіздерге қам- қор, әйелдерді үнемі құрмет-теп сыйлайды. Ерік-жігері мық- ты, отбасына жайлы болға-нымен, мінезінде тәкаппар-лық та бар.
Ақпан айында туылған-дар Олар – тік мінезді, ұстам- сыздық танытатын кездері көп. Мінезі көңіл күйіне бай-ланысты өзгеріп отырады. Жан-дүниесіне тән қасиет: қиындықтардан қорқуды біл-меу, тез шешім қабылдау, қандай шығынға батса да, оны өтеген соң қынжылмай ұмы-тып кету. Бұл айда туылғандар кекшіл, өзін жәбірлегендерді кешіре бермейді, әлсіздерді менсінбейді, үнемі ақкөңілді- лік, мейірімділік таныта қой-майды. Біреудің арамдығын іштей сезіп тұрса да, білме-ген сыңай танытады. Өзі сый- ластық танытқан адамы сый-ластықпен жауап қайтарма-са, ол туысы ма, досы ма, бә- рі бір, кейде онымен қарым-қатынасы «қатып» қалады. Негізінен, мұның бәрі осы айда туылған ер адамдарға тән. Олар сұлулықты, таза-лықты, әсем әуен, суреттерді, табиғатты сүйеді.
Ақпан айында туылған әй-елдер мейірімді де сабыр- лы, балажан, отбасына жай-лы, инабатты. Өзін алдағанды ауыр қабылдап, кешіре алмай-ды. Басты арманы ұл-қызын жақсы тәрбиелеп өсіру.
Наурыз айында туыл-ғандар Олар - өте сезімтал және әсершіл. Тек сәтсіздіктерге мо- йығыш, бұл қызметтегі өсуі-не басты кедергі. Егерде мо- йығыш, уайымшылдығын қо- йып, бірбеткейлік, табанды-лық танытатын болса, ал-майтын асуы аз.
Наурызда дүние есігін аш-қан ерлер ақкөңіл, сезімтал болғандықтан не болса сол жандарын жаралай береді. Олар тәуекелшіл емес. Соған қарамастан, қандай қиындық көрсе де, үнемі алға қарай ұмтылады. Атақ пен даңққа ие болса, оны уысында көп ұстап тұра алмайды. Себебі оған мастанып кетеді де беделін әп-сәтте жоғалтып алады. Өз- гелердің жоғарылауын, жақсы жағдайларға ие болуын өзінің жеңілісіндей сезініп, іштарлық танытады. Оның бақытсыз-дығына осы басты себеп. Бұл айда туылған әйелдер болашағына бал ашқызғанды, құмалақ салғызғанды ұната- ды, көріпкелдерге қатты сеніп, оларға баруға құштар. Олар үшін өзінің сыртқы сұлулығы бірінші орында, үй шаруасы екінші орында. Тез ашулана-ды, көп шығын шығармайды, тәттіні ұнатады.
Сәуірде туылғандар Көкек (сәуір) айында жа- рық дүние есігін ашқандар-дың мінезі – қатал. Олар өз мақсатына жету үшін батылдық, табандылық таны- тады, шешімді тез қабыл-дайды, өзіне-өзі есеп беріп, қателігін, кемшілігін, жетістігін саралап, салмақтап отырады. Өздерінің тұрмыс жағдайы оларды қатты толғандыра-ды. Бірқалыпты өмір сүргенді қалайды. Ерлер үйленерде сезімнен гөрі есепке көңіл бөліп, үйленгенде жағдайы қалай болады, ол әйелдің басқа әйелдерден артықшы-лығы қандай, ата-аналары кімдер, әлеуметтік дәрежесі қандай, соның бәрін ой та-разысына салады. Сәуірде туылған әйелдер үшін керісінше, оларға тұр- мыс жағдайы басты мәсе-ле болып саналмайды. Олар адамгершілік пен сыйластық-ты ең бірінші орынға қояды. Күйеуіне, отбасына құрмет-пен, сыйластықпен қарайды. Ақылдылығы, мінезінің ашық жарқындылығымен көпшілік-ті үйіріп әкетіп, ұйытқы бола біледі. Мамыр айында туыл-ғандар Олар – принципшіл, бір-беткей, билікқұмар. Бұл ай-да туылған ерлер отбасына жайлы, үй ішін толық асырай алады. Қатал мінезді болса да әйелінің шағымын, көз жасын жүрегіне жақын қабылдап, оларды жұбатып, әлсіздерге көмектескіш.
Мамырда дүниеге келген әйелдер кекшіл, өзіне жа-мандық жасағандарды оңай- лықпен кешіре алмайды. Күйеуімен тез ажырасқаны-мен кейін оған қатты өкінеді. Бұл әйелдерді тұрмыс жағ-дайы қатты алаңдатады. Жұ- байы содан кейін ғана қы-зықтырады. Сол себепті күйе-уі асырай алмаса, тұрмыс жағдайын нәшарлатып жі-берсе, оны көп көтере алмай, ажырасып тынады.
Маусым айында туыл-ғандар Олар – уайымшыл, жаны тез жараланғыш, өз істеріне байыппен, сергектікпен қа-рай-тындар. Дарындылық пен алғырлық, мейірімділік мінез- құлқына, бойына тән қа-сиеттер. Жақындары мінез-құлқын көп тани бермеуі, оларды тұйық санауы мүм-кін. Олар туыстарының олай ойлауына жол бергенімен, сырт адамдармен ашық-жар- қын қарым-қатынаста бола-ды, шешіліп сөйлеседі. Дау-дамайды ұнатпайды, одан бойын аулақ ұстайды. Маусымда туылған ерлер-дің қызмет пен махабатта жолының болғыштығы – маң-дайына жазылған нәсібі. Алайда олар көрсеқұмар, не болса соған қызыққыш. Со-дан құмартқан, қызыққаны-нан тез жалығып шыға келе-ді. Тазалықты жақсы көреді.
Маусымда туылған әйел-дер үй тазалығын сүйеді. Көп уақыты соған кетеді. Әдемі әрі қымбат ыдыс-аяқтарды қа- лайды. Мереке сайын болма-шы бір сыйлық ұсынса да сол адамды көпке дейін мақтап жүреді. Шілде айында туылған-дар Олар - өзімшіл, ұстамсыз, шыдамсыз болып келеді. Тә-каппар, өзін өзгелерге тәуелді етпейді. Алайда дос, жолдас, құрбыларының айтқанынан шыға алмайтын көнбіс. Бұл айда туылған әйелдер күйеулерін билеп-төстеуге құштар. Қашанда бір нәрсеге көңілі толмай, сол үшін ұрыс шығарып, сүттей ұйып отыр-ған татулықтың, тыныштық- тың шырқын бұзады.
Шілдеде өмірге келген ер-лер – сенгіш. Кім көрінгенге, не болса соған сенемін деп, өмірде жиі қателеседі. Егер-де алғашқы махаббатында жолы болмай қалса, көпке дейін сүрбойдақ болып тірлік кешуі мүмкін. Бірақта олар-барлық сәтсіздіктерге төтеп бере алатын, өз тағдырына өкінбейтін, отбасында анасы-на қатты жақын жандар. Олардың бойындағы басты ерекшелігі осы. Сондықтанда мұндай шілде айында туыл-ған ер адамға күйеуге тиген әйелдер оның анасын, өзінің енесін ұнатсын, ұнатпасын, оған құрмет көрсету арқылы ерінің көңілін таба алады. Тамыз айында туылған-дар Олар – бірбеткей, қуатты, әсершіл. Жемісті еңбек етеді, кейде аңғал. Бұл айда дүние есігін ашқан ерлер – сезімтал, ай-наласындағылардан мақтау күтетін, өзін сынағандарды жек көретін, көбінесе алғаш-қы отбасысы ұзаққа бармай-тын жандар. Тұрақсыз болса да әйелін қатты қызғанатын мінезі бар.
Тамызда туылған әйелдер өзіне сенімді, қайратты, тек уайымшыл, үй шаруасына пы-сық, кек сақтай бермейді. Қыркүйек айында туыл-ғандар Олар – қызуқанды, әсершіл, мақсат қойғыш, жанжалқой, ақшаны үнемдеп жұмсайтын, өзін-өзі жақсы көретін, есеп-ке өте жүйрік жандар. Үнемі алдына белгілі бір мақсат қойып, соған жетудің жолын іздестіріп жүреді. Қыркүйекте туылған әйел-дер жұбайынан гөрі өзінің жағ- дайын көп ойлап, сол үшін қам жейді. Еркіндікті қалай-ды, шыдамсыздық танытатын кездері көп. Ұйқышыл, сол себепті жұмысқа жиі кеші-гіп барады. Үйін таза ұстап, тағамды дәмді әзірлеп, үй шаруасын тап-тұйнақтай тындырып тастайды.
Қыркүйекте жарық дүние есігін ашқан ерлер қыз- ғаншақтарды жек көргені-мен, өздері қызғаншақ, көр- сеқұмар. Жар таңдауда өте сақтық танытады. Көп ақ- шаны құмар ойынына жұм- сап, ұтылып қалса да өкін- бейді. Алайда, өзінің рұх-сатынсыз әйелі ақша жұм-саса оған ренжіп қалады. Сараң, қарызға ақша сұрап алуың қиын. Тұрмысының жақсы болғанын қалайды.

Қазан айында туыл-ғандар Олар – қарапайым. Бұл олардың басты ерекшелігі. Қазанда туылған ерлер өтірікке жақын, оның сөзі- нің қайсы шын, қайсы жал- ған, сезу қиын. Ақылды да достықты жоғары бағалай-тын, қаржымен байыпты жұмыс істейтін, шешімді көп ойланып қабылдайтын, оның алдында ақылды адамдар-мен сөйлесіп алатын, алай-да көбінесе өз көзқарасын дұрыс санайтын адамдар. Қазанда туылған әйел- дер – принципшіл. Сатқын-дық пен екіжүзділікті ке-шірмейтін, есте сақтау қа-білеті жоғары, өмір бойы шаңырағының шайқалмауы үшін күресетін жандар. Үй шаруасына пысық. Өзін сынағандарды жек көреді.

Қараша айында туыл-ғандар Бұлар – есепке жүйрік, өз тұрмыс жағдайы үшін ұнамсыз істерге де бара-тын, қасындағыларға сараң болғанымен, соңғы ақша-сына қыдыруға әзір адам- дар. Содан қаржы тапшы- лығын жиі көреді, бірақта одан қорытынды шығар-майды. Қарашада туылған ер-кектердің жүйкесі жұқа болады, тез ашуланғыш, не болса соған шамданады. Тек аңқау, тез алданғыш, соңғы тиынына дейін бе-ре салатын қолы ашық, достыққа адал.
Алайда тез достасып, тез ұрысып қа-лады.
Қарашада туылған әйел- дер – тәкәппар, өзін-өзі сүйетін, отбасында өзде-рін жетекші санайтын, кү- йеулерімен көп санаса бер- мейтін жандар. Жар таң-дауда ынжық, момын ер-кектерге күйеуге тиеді. Ба- ла тәрбиесінде қатал, көп-шілік арасында көзге түсуді жақсы көреді.
Желтоқсан айында ту-ылғандар Олар – сезімтал және кө-ңілшек. Желтоқсанда кіндік қаны тамған ерлер ашуланғанда өзін-өзі ұстап тұра ал-майды. Содан сәл нәрсеге қабақ шытып, айқай-шу шығаруы мүмкін. Мінезінде ұрыншақтық бар. Жағым-сыз жайларға жиі себеп-кер болады. Бірқалыпты өмірден тез жалығады, қы-зуқанды, өте нәпсіқұмар, дос-жолдастарының көп болғанын қалайды. Желтоқсанда туылған әйелдер – ашық мінезді, үйден гөрі түздің шаруа-сын жақсы көреді. Бала тәрбиесін басты мәселе санайды. Және де олар- сезімтал, қызуқанды, өкпе-ні кешіре бермейді

 

Тағам арқылы мінез-құлықты анықтау

  1. Тәттіні ұнататындар – стресті игере алатын іскер, мақсат-мүддесі айқын адамдар. Олардың милары ақаусыз жұмыс істейді.

    Алайда бұл семіздік пен сусамырға алып келеді.

    2. Ет жегіштер – резоноперлер, мейірімсіздер деп те есептеледі. Олар өз мақсаттарына жету үшін неден болса да тайынбайды. Отбасында мазасыз, күдікшіл.

    Қонышынан басып өмір сүремін деп арпалысып жүріп миокард, инфаркт, жүрек талмасына, инсультқа, бүйрек пен қуық тас байлануына ұрынады, олардың өмірлері қысқа.

    3. Ұн тағамдары мен ұннан дайындалған әшекейлі оны – мұныларды сүйсініп жейтіндер өзгеге жамандық жасамайды. Құлшынысы кем, болбырлау келеді. Жұрттың әрекеттерін талқылап отыруға бейім. Жұмыс орнын көп өзгертеді. Отбасында момақан, үйдегілердің айтып жатқан сын-ескертпелерін жүре тыңдайды.
    Жүйкелері ауырады, депрессияға ұшырайды, жыныс ақауларына бейім.

    4. Таптыра бермейтін экзотикалық тағамдар мен ащы тұздықтар, дәмдеуіштерге әуестер – ақылсыз, ұшқалақ, кірпияз, өтірікке бейім келеді. Сын көтермейді, өкпешіл, фантастикалық кітаптар оқиды, саяхатшыл. Достыққа өнімсіз. Жақсы басшы емес. Оған қаншама ақша құйылып жатқанымен сусып қолында тұрмайды.
    Мұндай кісілердің көбінесе сүйектері сынады.
    болар, болмаса қояр».
    5.  Картоп жегіштер – флегматиктер, жатыпішерлер, бірақ қолға алған істері өнімді. Бірден шешім қабылдамайды. Бір мәселені шешсе, ол тиянақты. Салиқалы мәнді кітаптар оқиды, философиялық ой айтудан да қашпайды. Ғылыми теледидарларды көреді. Картопшылардың басты аурулары: подагра, тас байлану науқастары, остеохондроз.
    6.  Бәрін де жей беретіндер жан-жақты келеді. Олар еңбекқор. Балаларын да солай тәрбиелейді. Ұзақ өмір сүреді, ауырса тез жазылып кетеді. Тек олардың арасында аяқ-асты өліп қалатындар көп кездеседі.

Геометриялық  фигуралар арқылы мінез- құлықты анықтау

 

 

 

 

 

 

 


Ой толғау  «Жақсы мінез бітпес байлығың, жаман мінез-өмірлік азабың» оқушылар өз ойларын дәптерге жазады.«Мінезді өзгертуге болмайды деген адамның тілін кесер едім» деген Абай атамызмың сөзімен қорытындылаймыз

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:14.11.2015

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Жақсылық – жан шуағы

Сабақтың мақсаты

балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту;дамытушылық: оқушылардың психологиялық ой-өрісін, ойлау қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету;тәрбиелік: оқушыларды мейірімділікке,қайырымдылыққа,кішіпейілдікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту, мейірбандылыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Қуанамын мен де, (өзін көрсетеді)

Қуанасың сен де, (көршісін көрсетеді)

Қуанайық достарым, (қолдарынан ұстайды)

Арайлап атқан күнге. (қолдарын көтереді)

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

«Жақсы адам» бойындағы қасиеттерді атар өтсек: жақсы адам, ақкөңіл, жаны таза, шыдамды, рақымшыл, жылы жүректі. Енді осындай адам деп кімді айтар едіңдер?

— Әрине мейірімді жандардың қатарында ең бірінші біздің аналарымыз тұрады екен.

— Адамзат ненің,кімнің  мейіріміне бөленген?

— Күн, табиғат, ана, ұстаз, дәрігер және тағы басқалардың мейіріміне бөленеді. Ендеше мына сұрақтарға жауап беріп көрейікші:

«Мейірімді адам» дегенді қалай түсінесіңдер?  Қандай адамды мейірімді адам деп айтасыңдар? Балалардың жауаптары тыңдалады.

«Мейірімділік шуағы» сөзін топтастыру(Тақтаға оқушылар осы сөздің мағынасын ашатын сөздерді қойып шығады)

жақсы адам           ақкөңіл           жаны таза          бірлік

жарастық                                                                           махаббат

 

шыдамды                   Жақсылық шуағы                           рақымшыл

 

 

ынтымақ                                                   бауырмалдық

 

жылы жүректі        сүйіспеншілік            қамқорлық         достық.

 

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

1-жағдаят: Сен аулада ролик теуіп жүрдің, ал сенің досыңның ролигі жоқ, сенің әрекетің?

2-жағдаят: Сенің алдыңнан бір құшақ газет-журнал көтерген хат тасушы апай  шықты , сен не істер едің?

3-жағдаят: Сенің  анаң ас дайындап жатыр, ал інің мазасызданып кетті,сенің әрекетің?

4-жағдаят: Сенің алдыңнан ауыр сөмкелерін көтерген әже шықты, сен абайсызда ол әжені қағып кеттің, оның сөмкесіндегі заттары шашылып қалды, сен не істер едің?

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:16.01.2016

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Шымыр болсын денеміз

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға денсаулықтың қымбаттылығын, өмір сүру қажеттілігінің бағалы байлық екенін түсіндіру. Денесін шыңдауға, шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы, талғампаз да қанағатшыл, таза да әдемі болуға тәрбиелей отырып, білім беру, шығармашылық қабілетін дамыту, сөйлеу шеберліктерін жетілдіру.

 

Күтілетін нәтиже

Денсаулықты сақтау және нығайту туралы білім алады.

Өзін-өзі тәрбиелей білу, жағымсыз іс-әрекеттерден аулақ болуға үйренеді.

Салауатты өмір салтына тәрбиеленеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналдық. Енді бір-бірімізге денсаулық туралы жақсы тілектер айтайық.

 

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

ü  Сұрақ-жауап

Байлық деген не? Денсаулық деген не? (Оқушылар ойларын жинақтап, дәптерге топтастырады.)

ü  Денсаулықтың шайқап алсаң кесесін,

           Енді қайтіп толтыра алмассың есесін.     Халық даналығы.

(Оқушылар дәйексөзді оқып, түсінген ойларын мысалдар келтіре отырып айтады.)

ü  Ойланайық, пікірлесейік.

    1 топ -“Салауаттылық-саулық негізі” деудің мәні неде?

2 топ “Денсаулығың өз қолыңда” дегенді қалай түсінесіңдер?

3 топ   Салауатты өмір салты не үшін керек?

4 топ  “Сатып алған ауруға дауа жоқ” дегенді мысалдармен түсіндіріңдер.

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

Дағдарыс жайында түсінік бере отыры, оқушылырдың ой пікірлерн тыңдау;

Оқушылырдың күнделіктерін тексеру;

Жол ережесі, көшеде жүру ережелері туралы еске түсіру

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Мамандықтың бәрі жақсы.

Сабақтың мақсаты

оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, болашақ мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп, қызығушылықтарын арттыру. Жұмыстың мазмұнымен, мағынасымен айрықшаланатын мамандық әлемінің түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже

Мамандықтарға сипаттама беру, қыр - сырын ашу. Оқушылардың бойына жақсы қасиеттерді сіңіру, мамандық таңда білуге еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Бұл күндері өмір жолы сан тарау болып басталатын мектеп түлектері қандай мамандықты таңдасам екен деген сұрақтың алдында біраз тосылады. Ол, тіптен, жылдар, айлар бойы бұл төңіректе толғануы мүмкін, өйткені, бұл оңай сұрақ емес. Бұл жерде ата-ананың, туған-туыстың, іні-қарындастың, жора-жолдастардың кеңесіне құлақ қойған да жөн.

Бірақ, шешімді сөз, ақтық таңдау өзіңде! Жүрегіңнің түкпірінде жатқан асқақ арманың бар.

«Кім болам?»деген сөз бар оған да құлақ сал.

Алуан-алуан сыры бар

Бейімді ескер де

Таңдап соның бірін ал

 

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім: Миға шабуыл

Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500 - ге тарта жаңа
түрі қосылып отырады екен.

Жалпы мамандық дегенімізді сіздер қалай түсінесіздер? (оқушылардың пікірі)

Ең алдымен мамандық сөзіне назар аударайық. Мамандық орыс тілінде профессия, профессия - латын сөзінен шыққан, “professio”- анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді.
«Укипедия» ашық энциклопедиясында «Мамандық - адамнан арнаулы білім, еңбек
дағдылары мен іскерлікті талап ететін еңбек іс - әрекетінің түрі» деп көрсетілген екен.Мамандық - қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі.Еңбек – адамның қызметі материалдық және рухани жағдайын құруға бағытталған. Еңбек әрқашан мақсатты, яғни әрдайым нәтижелі болу керек.Ал мамандық – еңбек қызметнң түрі, ол арнайы біліктілік пен білімділкті талап етеді.

ІІ. Тапсырма
Төмендегі қасиеттер қай мамандыққа сәйкес келеді, дұрыс жауапты бағыт сызығымен байланыстыр
Тренер---------------------------------------- тапқыр
Дәрігер---------- ------------------------------әділ
Мұғалім--------- -----------------------------өте ақылды
Журналист----------------------------------- шыдамдылық
Механизатор---------------------------------өз мамандығын жетік білу
Құрылысшы---------------------------------ой - өрісі жоғары
Заң қызметкері------------------------------мейірімді
Өнер иесі-------------------------------------мәдениетті

ІІІ тапсырма « Кім жылдам?» ойыны

1. Оқу білім-бағдары

Заманының бағбаны ( Ұстаз)

2.Ара тұрар өлімге

Қай маман бұл өмірде ( Дәрігер)

3.Станогы жанды адам

Сансыз өрмек жалғаған

Тірлігі бар тынымсыз

Өрмекшіден аумаған ( Тоқымашы)

4 Жаңалықтың жаршысы

Қаламының жалшысы( Журналист)

5, Теңіз түбі тірлігін

Зерттеп, барлап,білді кім? ( Ихтиолог)

6.Тау мен тасын, өзенін

туған жерді кезетін

Тамыршыдай дөп басып

Таба білер қажетін

Қай мамандық ол қане

Айтып жібер өз атын ( Геолог)

7. Еңбек орны-танабы

Сүйікті әні-дала әні

Егін жайын мәпелеп

Асырайды қаланы( Диқан-агроном)Бүгінгі өтіп отырған « Мамандықтың бәрі жақсы» қалауыңша таңдап ал деп аталатын кешті қорытындылап айтатын болсақ, кешке қатысып отырған Арман қуған түлектер заман ағымына ілесе алатын майталман азаматтар және өз ісіне берік мамандар болатынына сеніміміз мол.

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

IV тапсырма     Ең ақшасы көп мамандық қандай?
• а/еден жуушы; ә/мал дәрігері, орманшы; б/ бухгалтер, экономист
• Ең “жасыл” мамандық қандай?
• а/ мұғалім, дәрігер; ә/ эколог, бағбан; б/ мұнайшы, ұшқыш
• Ең “тәтті” мамандық қандай?
• а/ аспаз, кондитер; ә/ сот, заңгер; б/ шахтер, ғарышкер
• Ең “күлкілі” мамандық қандай?
• а/ журналист, зергер; ә/ клоун, крикатурашы; б/ ғарышкер, ұшқыш
• Ең жауапты мамандық қандай?
• а/ сот, бухгалтер; ә/ әнші, биші; б/ ұста, шебер
• Ең салмақты мамандық қандай?
• Клоун, әзілкеш; ә/мұғалім, заңгер; б/ аспаз, кондитер
• Ең қарым - қатынасы күшті мамандық қандай?
• а/ мұнайшы, орманшы; ә/ бағбан, дихан; б/ бизнесмен, кәсіпкер

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Күні:

 

Класс сағаты

     Мұғалімі : Табанова  Молдир Ерболатовна

Класс

8

Сабақтың тақырыбы

Әке – ер, ана- жігер,бір үйде екі кемеңгер...

Сабақтың мақсаты

Баланың ата- анаға деген сүйіспеншілігін байқау; өзінің және өзгенің даралығын бағалау, өзін құрметтеу; көңіл - күйді көтеру, сезім мен эмоцияны реттеу;

 

Күтілетін нәтиже

Баланың ата- анаға деген сүйіспеншілігін арттыру, үлкенді сыйлауға тәрбиеленеді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг, топқа бөлу, топтық жұмыс

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың  мазмұны

бағалау

ресурстар

               І

Қызығушылықты ояту

Күлімдеп күн бүгін (Қолдарын көтереді)

Қарайды маған да (Кеуделеріне қояды)

Күлімдеп күн бүгін ( бір-біріне қарайды)

Қарайды саған да

Ақша,  Денсаулық, Білім,  Махаббат

деген сөздерді таңдап,топқа бөлінеді.

  (Осы сөздерден топ атын шығару)

 

 

              ІІ

Мағынаны  ашу

 

 

 

 

 

 

 

1. «Махаббат!  Мен оны айнытпай білемін,

     Әрдайым бала ,-деп соғады жүрегің»  (постер қорғау)

Осы сөздердің мағынасын ашу

Ойлан, бірік бөліс әдісі, әр топ өз тақырыптарын ашып, постерлерін қорғайды.

Өз әсерлерін айтады

2. Ана жүрегі. Бақытжан Мұстафаев    (Клип) слайд-2

    Серпілген сауал. Мына бейнеклиптен қандай ой түйгендерін ортаға салады

3.Ата-анаға қамқорлық

Ашық айтсам....

 

 

 

          ІІІ

Ой толғаныс

 

 

 

Оқушылар бүгінгі тәрбие сағатынан қандай әсер алды, өз ойларын ашық жазады

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

Не  сәтті өтті ?

 

 

 

 

Не  сәтсіз  өтті ?

 

 

 

 



 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Әке - ер, ана - жігер.Бір үйде екі кемеңгер"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Экономист по планированию

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
