ПӘНІ: Әдебиеттік
оқу
САБАҚ: 6
|
Мектеп: Азат
негізгі мектебі КММ
|
Күні: 13.09.17ж
|
Мұғалімнің
есімі: Жетписова Ф.А.
|
СЫНЫП: 4
«а»
|
Қатысқандар
саны: 6
|
Қатыспағандар
саны:2
|
Тақырыбы: Әке
тәлімі А. Аманжолов
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Мәтінді
оқып, мазмұның түсіну; шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекетіне баға беру; өздігінен
мәтіннен түйін сөздерді айырып көрсету;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
·
Мәтінді
оқып, мазмұның түсіну
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
|
·
Шығарма
кейіпкерлерінің іс-әрекетіне баға беру;
|
Кейбір
оқушылар:
|
- Өздігінен
мәтіннен түйін сөздерді айырып көрсету;
|
Бағалау критерий
|
Үй
жұмысы бойынша критерий:
-Асанның рөліне
еніп, Үсенге хат жазады;
- Сұрақтарға
жауап жазды;
- Сұрақтар
бойынша дайын жауаптар арқылы жұбын табады.
Жаңа тақырып
бойынша критерий:
- Мәтін
бойынша үзіндіні оқып, жұпта талқылайды;
-Топ мүшелеріне
түсіндіреді;
-«Халықаралық
тіл» сөзіне топтастыру жасайды;
-
Кейіпкердің өз ана тілін білмеу себептерін зерттеп, сұхбатқа қатысады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
- Кейіпкерлердің
сөйлеген сөздеріне, іс-әрекетіне, автордың көзқарасына сүйеніп және
бүгінгі күн талабына сай өз көзқарасын білдіре алу
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер:
|
Шекара,
халықаралық тіл.
Тәлім-
үлгі-өнеге
Өзім құралпы-өзіммен жасты
Жамбасы
жерге тимеу-күрескенде
ешкімнен жеңілмеу
Ізім-қайым-
із-түзсіз жоқ болу
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
·
Discuss
the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we
know?
·
Has
every learner’s choice been recorded? How can we check?
·
Ask
learners if they can think of other questions that we might have investigated.
If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else
could we have put in the basket? What other things could we try, to see if
people have favourites? What other questions could we have asked about our
fruit basket?
·
Take
ideas and ask – What do you think the result might be? What would the
pictogram look like?
|
Талқылауға
арналған тармақтар:
|
Жазықсыз
кінәлі болған баланың сезімін сипатта.
Алтайды
әкесі тағы қандай жақсы қасиеттерге тәрбиеледі?
|
Сіз
неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Кейіпкердің
өз ана тілін білмеу себептерін зерттеп, сұхбат алу.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Мәтіндегі
«Халықаралық тіл» сөзіне топтастыру жасау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
5 минут
2 минут
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
1.Шаттық
шеңбері
«Өзімнің жақсы қасиетімді, көршіме жолдаймын» атты тренинг
арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.
2.Күлдіргіштер
арқылы топқа бөлу
Үй жұмысын тексеру
1.Топ ішінде балалар Асанның рөліне
еніп, Үсенге арнап жазған хатты оқып шығады. Ең үздік деп таңылған хатты «
Автор орындығына» отырып оқиды.
Топ мүшелерінің бағалау парақшасында
бірінші пункт бойынша өзара бағалайды.
2.«Жұбын тап» әдісі арқылы мәтін
бойынша берілген сұрақтарға жауап жазады. Кейбіреулері дайын жауаптарды
сәйкестендіріп орналастырады.
Сұрақтар
|
Жауаптар
|
Мәтіндегі дәрменсіз бала кім?
|
Асан
|
Кімнің әкесінің ақылы пайдалы болғанын көрсет
|
Үсен
|
Көшкен елдің отырған орнын жазушы қалай атаған?
|
Жұрт
|
Көш жүріп өткен жолды қалай атаған?
|
Сүрлеу
|
Сәске деген қай мезгіл?
|
Түске жақындаған мезгіл
|
Бесін деген қай мезгіл?
|
Кешкі таман
|
Үйрек ұстауға қолданылған құрал қалай аталады?
|
Қылдан жасалған есіп тұзақ
|
Асанның бір жақсы қылығы?
|
Тілалғыш ( қу тал жинады, шегіртке терді)
|
Үсеннің қай іскерлігі таңдандырды?
|
Тапқырлық, (инеден қармақ жасап балық аулады,
үйректі тұзаққа түсірді, от жақты)
|
Неліктен Үсен түнде от жақты?
|
Қасқырдан қорғану үшін.
|
3.Интербелсінді тақтаға дұрыс жауабы бар
нұсқа беріледі. Оқушылар өздерін тексереді.
Топ мүшелерінің бағалау парақшасында
екінші және үшінші пункт бойынша оқушы өзін бағалайды.
|
Слайд
Топ
мүшелерін бағалау парақшасы.
Кесте
|
Ортасы
7
минут
6
минут
5
минут
8
минут
|
Жаңа
тақырыпты меңгеру «Джигсо-1» әдісі арқылы өтіледі
-Топтағы
оқушыларды 1,2,3, деп номерлеу.
-Әрбір
баланы номері бойынша жұппен отырғызу.
-Мәтін
бөліктерін тарату.( оқиды, жұппен талқылайды.
Топ мүшелерінің бағалау парақшасында
төртінші пункт бойынша оқушы өзін және жұбын бағалайды.
-
Топқа қайта оралу ( әр қайсысы, өз бөлімін айтып шығады)
Ой
қозғау
1-топ:
Жазықсыз кінәлі болған баланың сезімін сипатта
2-топ:
Алтайды әкесі тағы қандай жақсы қасиеттерге тәрбиеледі.
«Топтастыру»
Мәтіндегі «Халықаралық тіл» сөзіне
топтастыру жасайды. Ортаға шығып әр топ қорғайды.
«Микрофон айдары»
Кейіпкердің өз ана тілін білмеу
себептерін зерттеп, сұхбат алу.
1 топ: Мәтіннің негізінде сұрақтар
дайындайды.
2 топ: Алдынала сұрақтарды болжау арқылы
жауап дайындайды.
Ортаға шығып сұхбат алады.
|
Флипчарт,
маркер
Слайд
|
Аяқталуы
2
минут
2
минут
|
Рефлексия
Тазалық ойыны бүгінгі тақырып бойынша
алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар(жазыңыздар), бүгінгі
сабақтағы керек емес болған артық дүниені қоқыс жәшігіне
салыңыздар(жазыңыздар). Ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек,
толықтыруым керек дегендері болса еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)
Үй жұмысы:
Мәтінді оқу. Мәтін бойынша 5 сұрақ дайындау.
Бағалау:
Топты бағалау парақшасындағы бағаларды қорыту.
|
Слайд
Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігінің
суреті бар кеспе қағаз және слайд
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
–Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Мәтіннің
негізінде сұрақтар дайындайды.
Алдынала
сұрақтарды болжау арқылы жауап дайындайды.
Ортаға
шығып сұхбат алады.
|
·
Топты
бағалау парақшасы
·
Мұғалімнің
«5» балдық жүйе бойынша бағалауы
|
Қазақ тілі пәнімен байланысы: өз еңбегінің
нәтижесін ауызекі тілде толық, нақты, жүйелі жеткізе білу;
Әке тәлімі өмірлік тәжірибесі мен теорияны ұштастыра
білу қолайсыз жағдайдың, қателіктің алдын алуға, болдырмауға жол аша білетін
тәрбиенің бірден-бір көзі екенін ұғына отырып, әңгіменің негізін түсіне білуге.
Слайдта көрсетілген суреттер арқылы орындап жатқан
тапсырманың мағынасын ашу және безендірі ретінде қолданады. «Микрофон айдары»
|
Рефлексия
Сабақ
/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін
оқушылар не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім
және неліктен?
|
Төмендегі
бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол
ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|