Инфоурок / Математика / Конспекты / Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.

библиотека
материалов

9 сынып


Сабақтың тақырыбы: Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.

Сабақтың мақсаттары:

а) білімділік: тригонометриялық функцияларға анықтама беру,

олардың мәнін түсіндіру. Геометрияда берілген анықтамамен салыстыру.Бірлік дөңгелекте тригонометриялық функциялардың мәндерін таба білуге үйрету.

ә) дамытушылық: оқушының білім –білігін дамыту, салыстыра білу, таңдай білу есте сақтау қабілетін дамытуды ұйымдастыру.

б) тәрбиелік: Оқушылар санасында халқымыздың ұлттық салт – дәстүрлерін, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақтың типі: пысықтау сабағы

Сабақтың түрі: жарыс сабақ

Сабақтың әдісі: ойын әдісі, Деңгейлеп оқыту әдісі, сұрақ -жауап

Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақтада ойындар суреттері, тапсырмалар жазылған слайдтар.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабақтың өту барысын түсіндіру)

ІІ.Негізгі бөлім. (Сабақты ұлттық ойын арқылы ұйымдастыру)

І. Орамал тастау. (Үй тапсырмасын тексеру) Сұрақ жазылған орамал –конвертті ойын бастаушы кез –келген бір оқушыға береді. Ол оқушы конверттен сұрақты алып, өз жақсы бергесін келесі өзі қалаған бір оқушыға жалғайды. Ойын осылай жалғаса береді:

Орамал конверттің сұрақтары:

  1. hello_html_34421204.gif бұрышының синусы дегеніміз не?

  2. hello_html_34421204.gif бұрышының косинусы дегеніміз не?

  3. hello_html_34421204.gif бұрышының тангенсі дегеніміз не?

  4. hello_html_34421204.gif бұрышының котангенсі дегеніміз не?

  5. 60hello_html_m2f9f2326.gif қай ширекке тиісті

  6. 280hello_html_m16a9e17b.gif бұрыш қай ширекке тиісті

  7. hello_html_5fbae893.gif

  8. hello_html_5fbae893.gif

ІІ. Хан. (қайталау сұрақтары)

Ойынға 5 оқушы қатысады. Алдымен жеке –жеке асық иіреді, кімнің асығы бірінші алшы түссе сол хан, кімнің асығы бірінші тәйкесімен түссе сол оқушы бас үззіп, кімнің асығы екінші түссе сол көмекші уәзір болады, қалған екі оқушы орындарына отырады.

Уәзірлер сыныптағы оқушыларға сұрақтар қояды. Хан олардың сұрақтарын бағалайды.

ІІІ. Теңге алу ойыны. (Деңгейлік тапсырмалар)

Жай теңгенің есептері. (А деңгейі)

І-топ ІІ-топ

Өрнектің мәнін табыңдар

2sin 270hello_html_m16a9e17b.gif +2 cos 180hello_html_m16a9e17b.gif 5tg 180hello_html_m16a9e17b.gif + 2 ctg 90hello_html_m16a9e17b.gif

cos 90hello_html_m16a9e17b.gif + 3sin 90hello_html_m16a9e17b.gif sin60hello_html_m16a9e17b.gif+ cos30hello_html_m16a9e17b.gif

tg 60hello_html_m468712f7.gif 270hello_html_m16a9e17b.gif + 4 1+ctg 270hello_html_m16a9e17b.gif - 5tg 360hello_html_m16a9e17b.gif


Күміс теңгенің есептері (В-деңгейі)


1)Өрнектің мәнін есептеңдер

tghello_html_m2d9bdc62.gif sinhello_html_51e2d6e.gif + 3 ctghello_html_6e003154.gif – 2 coshello_html_m66f523d6.gif; 2 sinhello_html_m66f523d6.gifcoshello_html_m66f523d6.gif + 3 coshello_html_6e003154.gif · tghello_html_m643e9a9a.gif

2)Өрнекті ықшамдаңдар.

a sin0hello_html_m16a9e17b.gif+ в cos90hello_html_m16a9e17b.gif+c tg 180hello_html_m16a9e17b.gif a cos0hello_html_m16a9e17b.gif+ в cos180hello_html_m16a9e17b.gif+c sin360hello_html_m16a9e17b.gif


Алтын теңгенің есептері (С деңгейі)


Егерhello_html_7afb8f1.gif=hello_html_m2d9bdc62.gifболса онда cos2hello_html_67984e7f.gif sin3hello_html_7afb8f1.gifЕгер hello_html_7afb8f1.gif=hello_html_m484d31cf.gifболса онда cos3hello_html_m167df539.gifsin2hello_html_7afb8f1.gif

Өрнектерінің мәндерін табыңдар өрнектерінің мәндерін табыңдар


ІV. Аламан бәйге §

Екі топтан екі оқушы шығып

Кейбір бұрыштардың тригонометриялық функцияларының мәндерінің кестесін толтырады. Команда оқушылары көмектесіп, қай команда дұрыс және тез орындаса сол команда жеңіске жетеді.


V.Сабақты қорытындылау

VI.Бағалау

VII.Үйге тапсырма §17 №278,289



