Киіз
үйдің ішкі көрінісі.
Мақсат: 1. Киіз
үй құрылысымен таныстыру.
2.
Ұлттық баспанаға құрмет қабілетін дамыту, сөйлеу дағдыларын меңгеру.
3.
Отаншылдық, мақтаныш сезімдерін арттыру.
САБАҚ
ТҮРІ: аралас. САБАҚ ӘДІСІ: әңгімелеу.
КӨРНЕКІЛІКТЕРІ:
киіз үй суреттері, карточкалар.
САБАҚ
БАРЫСЫ.
І. Ұйымдастыру
кезені: 1. лексикалық сәті:
*
Бүгін ауа райы қандай?
* Ауа температурасы қандай?
. *Кеше ауа райы қандай болды?
*Ауа температурасы қанша болды?
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуы,
дайындығы тексеріліп, ОЖСБ-ға дайындық саласына қатысты сабақ мазмұнын ашар
түйін сөз оқушылардың таңдауына ұсынылады.
Ø Сәлемдесу.
Ø Оқушылардың
сабаққа әзірлігін және құрал-жабдықтарының түгел болуын қадағалау.
ІІ. Үй жұмысын
тексеру: 1. К. б. ж. (сөздік жұмысы)
2. Жаппай түрде:* Қазақ халқының ұлттық баспанасы?
*Оның пайдалығы неде?
* Нешінші ғасырға дейін киіз үйді қолданғанбыз?
*Киіз үй неше қанатты болатын?
3.Деңгейлік
тапсырмалар арқылы тексеріс.
ІІІ.
Жаңа тақырып: Сабақтың мақсаттарымен таныстыру.
1. Кіріспе
сөз: (суреттер немесе сызбалар арқылы.) Жалпы, киіз үй төрт бөлшектен тұрады:
шаңырақ, уық, кереге, есік. Қаңқасынан басқа ерекшелігі киізде.Қыстыгүні,
күздігүні киізді қабат-қабат жамылдырады. Қыста аязды өткізбейді, жазда ыстықты
білдірмейді.
МӘТІНМЕН ЖҰМЫС.
Балалар, киіз үй
туралы өздерің білетіңдеріңді әңгімелеп беріңдер. Киіз үйге кіріп, демалып
көрдіңдер ме ?
а) мәтінді өзім
оқимын, (балаларға мәселе: не туралы?). Қысқаша мәлімет (мәтін арқылы)
ә) оқушыоар өз бетімен
бір рет оқып шығады.
Топ арқылы
тексеріс-жұмыс 1 топ. 54-55 бет. 1-ші бөлікті оқып, аударады, құрм. сөйлемнің
түрлерін анықтайды.
І Топ. 54-55 бет,
2- ші бөлікті
ІІ Топ 55 бет,
3-ші бөлікті..
Жазбаша:
55 бет 2т. орындау
БЕКІТУ:
« киіз үй» сөзін септеу.
ҮЙ ГЕ:
сөздерді жатқа білу, 54-55 бет. 1 тапс. мазмұнын білу...