Инфоурок Начальные классы Рабочие программыКөңілді математикалық сайыс 4-класс

Көңілді математикалық сайыс 4-класс

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Көңілді математикалық жарыс.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: оқушыларға математика әлемі туралы  ұғындыру. Белгілі бір мақсатқа жету үшін аялдамаларға  тоқтап көздеген  жерге серуендеп бару негізінен құрылған сабақ.

Дамытушылығы: оқушылардың ақыл –ойын, ой –өрісін дамыту, танымдылыққа, іздемпааздыққа баулу, пәнге қызығушылығын,белсенділігін артыру.

Тәрбиелігі: Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық сезімдерін ояту, өз ұлтына деген мақтаныш сезімдерін тәрбиелеу.

Типі:Саяхат сабақ.

Түрі: аралас  білімдерін тиянақтау, бекіте түсу.

Әдістері: сұрақ –жауап, түсіндіру.

Көрнекі құралдары: үнтаспа, плакаттар,кеспелер, ертегі кейіпкерлерінің суреттері т.б

 

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру  психологиялық  дайындық

–Оқушылар біз  «Ертегілер еліне» сол  хатқа шығамыз. Сабағымыз  жақсы өту үшін бір–бірімізге  сәттілік тілейік.

Мен саған  сен маған

Ашық  аспан  тілеймін

Күнің шуақты болсын!

 

Қара достар  жан–жақа

Дайынсыңба  сабаққа

Орындама қараңдар

Кітап, дәптер ,қалам, карандаш, сызғыш өшіргіш.

 

–Ұранымызды айтайық

Біз  бақытты балдырған

Достығымыз  жарасқан

Ертегілер еліне

Батыл қадам  жасаған.

 

Ертегі  дегеніміз не?

–Қиял  мен  арманға  негізделеген  шығарма, онда  халықтың  арманы, әдет –ғұрыпы  мұңы  баяндалады.

–Бүгін  ертегілердің  есіктері  ашылатын–бейсенбі  күні

–Балалар   бізге  Таша  бала  қонаққа келіпті.

–Таша бала  қолындағы  не?

–Хат  (Гауһар)

–Балалар  сендерге  жаңа жылды  алып  келе  жатқан  Аяз  атаны, Дәу  ұстап  алды.  Мен одан  Аз атаны  жіберуін сұрадым. Ол маған  бір  неше  тапсырма  береді.  Сендер  маған   көмек   бересіңдер  ме?

–Көмек  береміз.

–Қыста  қандай  мереке бар?

–Жаңа жылда қонаққа кімдер келеді?

№1 хаттың  тапсырмасы  сұрақтарға  жауап  беру. Сұрақ–жауап.

1  класс оқушылары.

1Ұзындық  өлшейтін  құрал..  (сызғыш)

2.Жоқты білдіретін  сан? (0)

3.   3 пен 1 дің айырмасы  ( 2)

4. 2 мен   2-  нің  қосындысы  (4)

5.  5-санының  көршілерін  ата?

6.Бір таңбалы   сандарды ата?

7.8  санының  көршілерін  ата?

2-класс оқушылары

 

1  Бір  жылда  неше  күн   бар? (365 . 366 км)

2. 1 см  неше  милеметр  бар?  (10)

3. 1 см  артықпа  әлде  1 дм артықпа?

4.Үш бұрышта неше кесінді бар?

 5. Ұзындық  өлшем бірліктерін  ата?

6. Бір тәулікте  неше  сағат  бар?

7. 6 мен  2  сандарының   айырмасына   1-ді  қос  ( 5)

 

3-класс оқушылары

1.  1дм  жартысы  неше  см-ге тең?

2.  Жартысы 9 см  болатын сымның  ұзындығы  қалай?

3.  1 сағат  40  мин неше  минутқа  тең.

4.  Кітап   20 теңге  тұрады. Сәуле кітапты  сатып  сатып  алатын десе  2-теңге жетпейді. Сәуледе  неше теңге бар. ( 18)

5.    15 санында  неше  ондық, неше  бірлік  бар?   1онд. 5 бір

6. Қандай  геометриялық  фигуралардың   қабырғалары  тең екен. (шаршы)

7. Бес  бұрыш  неше кесіндіден   тұрады?

 

 

 

4-класс оқушылары.

1. Геометриялық  фигураларды  қай  алфавит   әріптерімен   белгілейді. (латын алф)

2.  1 дм2= неше см  квадратқа  (100 см)

3.  Кітапта   63  бет  бар. Әлімбек  күніне    9 беттен  оқиды. Ол кітапты  неше  күнде  оқып  бітірді?

4.Қай  амалды  көбейту   амалымен алмастыруға  болады? (қосу)

5.Жылдамдықты  табу үшін  не  істейміз? (қаш. Уақ.көб)

6. Бір  сабақта  6 дән бар.  9  сабақ  неше  дән  бар? ( 54)

7.Шаршының  периметірі  28 см .Оның  қабырғасының ұзындығы қанша? (  7 см)

 

2.   хатта  қандай  тапсырма  бар екен?

Бұл геометриялар  ауылы.Сиқырлы үшбұрыштар  мен  шаршылардың  орнында  жоқ  сандардың орнына қойып, тек бір  таңбалы  сандар  болсын  қайталанып  жазуға  болмайды.

Бұл жолы шеше  алмасаңдар  келген  жолдарыңмен  кері  кете   бересіңдер?

1       класс оқушылары.

6-шығуы  керек

              5

 


                        

 3

 

 


                           1

 

 

2-класс оқушылары

8 –шығуы крек.

 

              9

 


                        

 8

                            2

 


  6                      

                       9

3-класс оқушылары.

Бос   торкөзге  4  5 6 7 8 9 сандарын  қойып  баған  бойынша, қатар  бойынша  қосқанда  15 шығатын болсын.

 

 

 

6

 

5

 

4

 

 

 

4-класс оқушылары.

Дөңгелектің қай  жағынан  санасақта  жиырма  болатындай  етіп  сандарды қой.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                     

 

№3.   хатта  «Мақалдың жалғасын табу.Жұмбақтарды шешуді  тапсырыпты.

 

1-класс  оқушылар.

 1.Ұшып  кетті 6 қаз  қайтып  қонды  2 қаз. Қонбалы оның нешеуі. (2)

2.Табақта  5 алма

Қолымда  3  алма

Қосқанда барлығы

Болады неше алма? (8)

 

3.Алма  ағашта 5 алма

Қандай тәтті жесе алма

     Бесеуінде   жеп қойсам

     Қалады  онда неше алма? (0)

 

    4.Ауылда 10  үйрек

    Қорада 7-үйрек

    4-еуі тығылды.

    3-еуі жығылды.

     Қалғаны неше үйрек (10)

                                            

 

2       класс оқушылары.

1.Білекті  бірді жығады-(білімді мыңды жығады)

2. Жеті жұрттың білін біл , ( жеті түрлі білім біл.)

3.Екі жақсы қас болмас ( екі жаман дос болмас)

4  Жеті рет өлшеп  (бір ақ кес).

   

 

 

3       класс оқушылары.

1. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді. (Төртеу түгел болса төбедегі келеді).

2.Ер  бір  рет өледі, (қорқақ мың  рет  өледі.

3. Қырық  кісі  бір  жақ, қыңыр кісі  бір жақ

4. Жүз төрт түйме Он бир ине. (Есепшот)

 

 

 

 

4       класс оқушылары.

 

1 Елу  тісі, екі қолда (ара)

2 Жаздың  бір күні қыстың мың күніне асырайды.

3 Жаңбыр  бір жауса, (терек  екі жауады).

4100 – дің  түсін  білгенше  1-дің атын біл

 

 

 4.   хатта  Балалар жолдарымызды  әрі қарай жалғастырайық.Бұл жолы  Дәу бізге есептерді шығаруды тапсырыпты.

1-класс  оқушылар.

1   

3+1=                               2+2=

4-1=                                4-2=

 

№ 2  Салыстыру. ˂    =   ˂

 

2 см         1см                               3см        3см

4см          3см                              5см         4см                 

 

2-класс  оқушылар.

Теңдеу шешу.

2+а=10                                     х-3=8

14-6=                                        6+8=

15-6=                                        6+9=

 

 

 

3-класс  оқушылар.

№  1

Әжей  8  таба  нан  және  12 тоқаш  пісірді.Ол таба  нанға  қарағанда  неше  тоқаш  артық  бісірді.

№  2

Сандарды  кему ретімен  орналастыр және  үш  таңбалы  сандарды  разрядтық  қосылғыштарға  жікте.

19 ,564, 26,  751,  1000

 

 

4-класс  оқушылар.

1  Теңдеуді шешу.

Х+495=183*3                                  600-х=273*2

 №  2

540 кг картоп  9  қапқа  бөлініп  салынады.Бір қапқа  неше  килограмм  картоп  салынады?

 

№5   хат Топ  басшыларына  Дәу  амала  таусылып  менің  жасымды  айтыңдар депті.

Ең  үлкен  бір  таңбалы  санды толық  ондық  деп  алып, оған  ең  кіші  бір  таңбалы  санды  қоссаң  менің  жасым  шығады  дейді.

9-90                      90+1=91

Жауабы: Дәудің  жасы   91  де

Рахмет, балалар, сендер  Аяз  Ата  сендерге  көптеген  сыйлықтар  алып  келеді. Енді  сендер  Жаңа  Жылды  Аяз   Атамен  қарсы  алатын  болдыңдар. Барша  балаларға көмек беріңдер.

«3  санына байланысты  сұрақтар.

1.Үш биді атаңдар: (Төле би,Әйтеке би, Қазыбек би)

2.Үш жүзді атаңдар: (Ұлы жүз, Орта жүз, Кіші жүз)

3.Үш  дананы атаңдар: (Абай, Шоқан, Ыбырай)

 

Ән: Көңілді күн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тексерілді:     

Оқу ісінің меңгерушісі:             Ж.И.Утегенова

 

 

 

 

Кеңсахара орта мектебі

 

 

 

 

 

Математикадан  ашық    сабақ:

 

Көңілді математикалық жарыс

 

 

 

 

 

(1-4-класс)

 

 

 

                                     

                                                             

 

 

 

 

Дайындаған және өткізген: Р.Ш.Елубаева

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014-2015-оқу жылы

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Көңілді математикалық сайыс 4-класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
