The
plan of the lesson / Сабақтың жоспар / План
урока
Date/ Күні/ Дата: 05.05.2015.
Class/ Сынып / Класс: 1
«Г».
Subject/ Пән/ Предмет: English.
Theme/ Сабақтың тақырыбы / Тема урока: «King
Cat’s fun page».
Type of the lesson/
Сабақтың үлгісі / Тип занятия: introduction new material.
Kind of the lesson/ Сабақтың түрі / Вид занятия: traditional.
Objectives/ Мақсаты / Цель:
- educational/ білімдік / образовательная: to
introduce new words on theme «Face».
- developing/ дамытушылық / развивающая: to
continue developing pupils’ speaking, reading, listening and writing skills, to
enhance the motivation to the subject.
- bringing-up/ тәрбиелік / воспитательная: to
educate politeness to each other.
Equipment/ Көрнекілік / Оборудование: cards,
computer.
The
lesson’s plan/ Сабақтың
жоспары / План занятия
1. Greeting.
2. Warm-up.
3. Revision
of the previous material.
4. Checking
home task.
4. Introduction
of new material.
5. Physical
training.
6. Fixing
of knowledge.
7. Summary.
Әдебиет / Литература
/ Literature:
1) Учебное
пособие “Primary
colours”. Pupil’s book 1. Cambridge.
2) www.festival.1september.ru
The lesson’s going/Сабақтың
барысы/Ход урока
|
Contents
|
Time limit
|
Instructional
settings
|
I.
|
Greeting
-Good morning, dear children! (Good morning
teacher.) I am glad to see you!
- Sit down, please.
- Today we will check your homework,
and get acquainted with new words. (Сегодня мы с вами
проверим домашнее задание, познакомимся с новой темой и словами.)
-Ok, Let’s start our lesson.
|
1-2 min.
|
Children's
responses
|
II.
|
Warm –up
Big, small, short, long, ears, a nose.
|
5
min.
|
T-
Class
|
III.
|
Revision of the previous material
-So, at the previous lesson you learned verb “To
have got”. Who can translate the verb “To have got”? (Итак,
на прошлом уроке, вы изучали глагол “To
have
got”.
Кто может перевести глагол “To have”?).
С какими местоимениями используем
глагол? (I, they).
I have got. They have got.
Приведите
примеры: They have got a
ruler. …
Как правильно сокращаются
глаголы с местоимениями I have
got
and
they
have
got.
I’ve got / they’ve got.
Приведите
примеры. I’ve got a dog.
|
4-5
min.
|
T-
Class
|
IV.
|
Checking
home task.
Ok! А теперь проверим ваше домашнее задание. Open your books.
Page 66, ex. 2.
Что нужно
было сделать в домашнем задании?
Какие цвета
вы написали?
|
5-7
min.
|
T-Class
|
V.
|
Introduction of new material
-Look at the blackboard!
You learned verb “To have got” with the pronouns I
and They . Today we will get acquainted with a verb “To have got” with
pronouns She and He, It.
“To
has
got”
используется только с местоимениями 3 лица единственного числа ''He.
She.
It.''
Who can translate the pronouns?
Например: She has got a
pig. He has got a car.
А сейчас мы познакомимся с новыми
словами.
Look at the blackboard! Firstly, listen to me, now
repeat after me.
A mouth – рот.
Hair – волосы.
Eyes – глаза.
A head – голова.
|
9-10
min.
|
T-Class
|
VI
|
Physical drill
- Stand up! Let’s make a physical drill.
Two little feet go tap
tap tap
Two little hands go clap clap clap
Two little feet go jump jump jump
Two little hands go thump thump
thump.
- Ok!
- Sit down!
|
3
min.
|
T-Class
|
VII.
|
Fixing of knowledge
-Open your work-books on
page 67, ех. 5. (Открываем
свои учебники на странице 67, упр. 5)
Попробуем соотнести описание мальчика и
девочки с нужным предложением.
Take you pencils and write down.
Ok! Very
well!
А теперь мы с Вами выполним упражнение
ниже.
Page 67, ex.
6.
Опишем наших друзей, которые изображены
на картинке. Do this task in pairs.
Давайте попробуем все вместе. Sam
под номером 1. He’s got long hair.
- Open your diaries. Write down homework.
(Откройте дневники. Запишите домашнее задание.)
P/P
page
68 ex.
2.
|
15
min.
|
T-Class
|
VIII.
|
Summary
-Ok! Today
you
have
worked very well! ( Вы сегодня хорошо
поработали!)
Your marks for the lesson …
-The lesson is over. You may be free!
Good-bye! ( Урок
закончен. Вы свободны! До свидания!)
|
1
min.
|
T-Class
|
Teacher:
Kadyrbaeva
N. Zh. _____________
Methodist:
Bertazina K. M. _______