Апта:1
Күні:
|
Пәні
Информатика
|
Мұғалім аты-жөні
|
11А
|
11Ә
|
03.09.16
|
02.09.16
|
Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. Техника қауіпсіздігі
ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру.
|
Сілтеме:
|
·
10-сынып
оқулығы;
·
Стендтер.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Білімділік
мәні:
|
Информатика
кабинетіндегі қойылатын талаптар, міндеттер, шаршаған жағдайда қолданылатын
жаттығулар және техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін үйрету.
|
Дамытушылық
мәні:
|
Практикалық
дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге,
пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
|
Тәрбиелік
мәні:
|
Ұқыптылыққа,
ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу
|
Нәтиже:
|
·
Жұмыс
істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі
·
Компьютермен
жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
·
Компьютерде
жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
·
Ұжыммен
бірігіп жұмыс істеу ережесін біледі.
·
Аппаттық
жағдайлардағы қауіпсіздік ережелерін үйренеді.
·
Арнайы
көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.
|
Түйінді
идеялар:
|
·
Жұмыс
істеу алдындағы қауіпсіздік ережелері
·
Компьютермен
жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
·
Компьютерде
жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелері
·
Ұжыммен
бірігіп жұмыс істеу ережесі
·
Аппаттық
жағдайлардағы қауіпсіздік ережелері
·
Арнайы
көзге жаттығу ережелері
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңа
сабақ
|
Әдіс-тәсілдері:
|
АКТ,
ЖИГСО-1, диалогтық оқыту
|
Пәнаралық
байланыс:
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
1. Сәлемдесу.
2. Ұйымдастыру.
3. Топқа
бөлу.
4. Сабақ
барысымен таныстыру.
5. Бағалау
парағын таныстыру.
6. Балалардың
назарын сабаққа шоғырландыру
|
·
Сәлемдесу
·
Өздерін
ретке келтіру
·
Топқа
бөліну
·
Кітап
құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және
қайта бағыттау тәсілі)
|
·
Өткенді
қайталау
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
|
7-сыныпқа
арналған электронды оқулықтан «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және
жұмыс орнын ұйымдастыру» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол
материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру
қамтылған.
|
Оқушылар
зейін қойып тыңдайды
|
Мағынаны тану
(Мұғалім
жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
|
ББҮ (2 мин.)
|
ББҮ-ны
толтыру
|
ББ
бойынша флипчартта жазу
|
Білемін?
|
Білгім келеді?
|
Үйрендім?
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сыныпты
Пирамида, Бәйтерек және «Мәңгілік ел» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу,
топ басшыларын сайлау.
Топтағы
әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын
түсіндіру.
7-сынып
оқулығында «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын
ұйымдастыру» тақырыбын оқыту.
|
Оқушылар
белсене қатысады. Суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлініп отырады.
Оқушылар
үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының
қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар
бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы
әрбір оқушы «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын
ұйымдастыру»тақырыбын бөліп алып оқиды.
Оқушылар
өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.
|
Ой толғаныс (4 мин.)
|
Техника қауіпсіздігі
ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Техника
қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Кері
байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
|
Сұрақтарға
жауап береді.
|
Бағалау (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бақылайды,
бағалайды.
Оқушылардың
формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар
өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды
анықтайды.
|
Үйге тапсырма (1 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Үйге 5-9
беттердегі §1. «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын
ұйымдастыру» тақырыбын оқып келу.
|
Тапсырманы
күнделіктеріне белгілеп алады.
|
Рефлексия (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтан
алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір
тілек әдісін ұсыну.
|
Сабақтан
алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек
әдісімен толтырады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|