Пәні:
Информатика Пән мұғалімі: Нурымбаев Е.
Күні: 12.10.2015ж
Сыныбы: 11 «ә»
Сабақтың
тақырыбы: Компьютерлік вирустар. Вирустар түрлері. Вирустардың дербес
компьютерге ену жолдары.
Мақсаты: вирустардың
компьютерге түсуін және оларға қарсы бағдарламаларды атап өту, файлдарды қысуды
түсіндіру.
Міндеті:
Білімділігі: 1.
Компьютерге түскен вирустарды тазарту, файлдардың көлемін кішірейтуді
үйрету;
Дамытушылығы:
2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту;
Тәрбиелігі: 3.
Оқушылардың эстетикалық талғамын қалыптастыра отырып, жан-жақты
болуға, техникалық құрылғыларды пайдалану
барысында ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: жаңа
білімді меңгерту
Сабақтың
түрі: аралас
сабақ
Күтілетін
нәтиже:
-
Антивирустық
бағдарламаларды қоса алады, вирус түсінігін біледі, түрлерін ажыратады.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: кестемен жұмыс, жигсо
Көрнекі
құралдар: интерактивті
тақта, электронды оқулық.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
бағалау
|
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
«Сіздің
көңіл-күйіңіз қандай?» тренингін өткізу.
Жеміс-жидек
таңдауы бойынша топқа бөлу.
|
Тақтада жеміс-жидектер суреттері
көрсетіледі, сол суреттер бойынша сипаттама беріледі.
Кім қай жемісті таңдады, солай топқа
бөлінеді.
|
|
Білу
|
Кестемен жұмыс
|
Тақтада сұрақтар
жазылады. Әр топтан оқушылар шығып, жауабын жазады.
1. Windows операциялық
жүйесінде мәліметтерді қорғаудың амалдары.
2. Егер
компьютер ұйқы режимінде тұрса, файлды немесе буманы қолдануға бола ма?
3. Файлдар
мен бумаларды қорғау. Құпия сөз орнату.
4. Буманы
жасырып қою.
|
Өткен тақырыпты еске түсіре отырып, кестені
толтырады.
Әр топтан бір оқушыдан шығып жазып, түсіндіріп
береді.
|
Критерийлер.
Тапсырма
қатесіз нақты жазылса-3
Топтан
көмек алу арқылы-3
Оқулықтан
көшірсе-1
|
түсіну
|
Жаңа
сабақ
|
Адамдар ауырады, жеміс-жидектерге құрт
түседі, сол сияқты компьютерде қандай кемшіліктер бар? Проб. сұрақ.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа
тақырыпқа түсініктері қалыптаса бастайды.
|
Пікір білдірген
топқа - 5
|
қолдану
|
Сызбаларды толтыру
|
Тақтаға сұрақтар жазамын
1. вирустың белгілері
2. оларға қарсы бағдарламалар.
3. түрлері
4. қалай түседі.
|
Оқушылар
шығып өз жауаптарын жазады.
|
Критерийлер.
Тапсырма
қатесіз нақты жазылса-3
Топтан
көмек алу арқылы-3
Оқулықтан
көшірсе-1
|
талдау
|
ЖИГСО
|
3 топқа тапсырма
беремін.
1 топ. Компьютерлік вирус
түсінігі.
2 топ. Жіктелуі, таралуы.
3 топ. Зақымдаудың алдын алу
ережелері.
|
Рольдерге бөлінеді.
Бақылаушы, бағалаушы,баяндамашы,таймпикер,хатшы.
Тақырыпты оқып шығып, әр топ баяндамашылары басқа
топтарға түсіндіріп береді.
|
Тақырып
толық қамтылып, постер тақырыпқа сай келсе-3
Тақырып
толық қамтылса-2
Әйтпесе
- 1
|
жинақтау
|
Электронды оқулықпен жұмыс
|
Алған білімдерін
эл.оқулықтағы тапсырмамен жалғастырамын.
|
Тақтаға шығып, тапсырмаларды орындайды.
|
Жылдам
қатесіз орындалса-3
Уақыт
үнемделмесе
-2
әйтпесе-1
|
бағалау
|
Бағалау
|
Тақтаға бағалау
критерийлерін жазып қоямын. Аталған критерийлер бойынша оқушыларды
таныстырып, топтарды бағалаймын.
|
Топтар бағаланып, жоғары ұпай жинаған топ, жеңіске
жетеді. Тақырыпты меңгерген.
|
Топта
белсене араласып, өз пікірін білдіргені үшін –
5 ұпай.
|
|
Үйренуге берілетін тапсырма
|
Оқулықтағы тест
жұмысын белгілеп шығады. Тақырыпты оқып келу.
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
|