Күні: 7 .09.2015
Пән: әдебиеттік оқу
Пән мұғалімі: Тасыбай А.Қ.
Сабақтың тақырыбы: Кітап
қадірі М. Әуезов
Сабақтың мақсаты: өлеңнің
идеялық мазмұнын өмірмен байланыстыра ашуға жағдай жасау
Күтілетін нәтижелер:
Пәндік нәтиже: оқушылардың
кітап оқу мәдениетімен танысуға жағдай жасау, атақты ғұламалар мен дарынды
адамдардың өміріндегі кітаптың рөлі жайылы ақпаратты талдайды;
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: кітапқұмарлыққа,
кітаптың пайда болу тарихы мен кітаптың көмегімен өмірлері түбегейлі өзгерген
адамдар өмірінен мысал келтіре отырып қызығушылықтарын арттыру, талдау,
шығармашылық жұмыстар жасау.
Тұлғалық нәтиже: кітаптың
адамның ішкі жан-дүниесін байытатындығын түсінгенін анықтау.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі: портрет
суреттер
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытынды лап өту.
«Өнер-білім бар жұрттар» жаттау
І. Қызығушылықты ояту.
Сандықша,, ойланып тұрған адамның,
алтыннан жасалған зергерлік заттар суреттері.
Суретке қарап, не ойлайтындарыңды
айтыңдар.
Кітап - алтын сандық:
Іші толған қазына, құт,
Оқы, оқы, ойыңа тұт.
-
Осы айтылған мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
-
Кітаптың адам өмірінде алатын орны ерекше. Бүгін біз адам өмірін
кітап қалайша түбегейлі өзгерткенін білеміз. Кітаптың әрқайсымызға не беретіні
туралы әңгіме етеміз.
-
Кітап оқып, білім алуға шақырған кімдердің өлеңдерін білесіңдер?
-
Сендерде осы ғұламалардың барлығы ауылдан шығып, алғашқы білімді
молдадан алып, кітапқа деген құмарлықтары қалай пайда болды деген ой туды ма?
-
Ендеше , Абай Құнанбаевтың кітапқұмарлық қасиеті қалай пайда
болғаны жайлы білгілерің келе ме?
Мағынаны
тану.
М.
Әуезов пен «Абай жолы » романы туралы қысқаша мәлімет беру.
Сөздік жұмыс.
Зере – әжесі, Ғабитхан – Құнанбай аулының балаларын оқытқан
молда, Абай 8 жасынан Ғабитханда оқыған, Ұлжан – анасы, Күнке – Абайдың әкесі
Құнанбайдың бәйбішесі
Мәтінді тізбектеп оқу.
−
Абайдың кітапқұмарлығын арттырған не болыпты?
− Бұл
ауылда кітапты қай мезгілде көп оқыған?
− Мәтіннен
ізде, дәлелде: Кітапты көп оқуға не бөгет болды?
1) Қыстың
бітуі. Мал төлдейтін уақыт келді
2) Кітаптың
аздығы
3) Бар
кітаптың өзі қолына тие бермейтін
-
Абай сияқты қаншама ғұламаларымыз өз заманында кітап оқуға
құмартқан. Бірақ жоғарыда айтылған себептер бойынша т.б. сол заманғы тәрбие,
әдет-ғұрып, тіпті шамның жоқтығынан, майшам, пілте шамның көмегімен көрпенің
астына тығылып оқитын болған. Тіпті оқуға рұқсат етілмейтін кітаптар болған.
-
Кітап оқуға қанша уақыт бөлесің?
-
Қай мезгілде оқисың?
-
Оқығаныңды кімге айтасың?
-
Кімнің отбасында кітап оқу үрдіске айналған?
-
Кімнің жеке кітапханасы бар?
Сергіту сәті
Кітап
– ғалым, тілсіз мұғалім,
Кітап
көзі жабыққа арзан,
Көзі
ашыққа маржан
Кітап
оқып, ой бөлісейік достар.
Ойтолғаныс.
Мақалға
қайта оралу. – Осы мақалға қосарың бар ма?
«Бес
жолды өлең » жаз
Есіңе сақта!
Кітапты қалай оқу керек:
−
Кітапты басынан аяғына дейін оқы.
− Кітап
оқығанда асықпа.
− Оқыған
кітабыңның аты мен авторын ұмытпа.
− Оқу
кезінде жол тастап оқу немесе оқылмаған парақтар болмауы керек.
− Оқу
барысында кездесетін түсініксіз сөздердің мағынасын кейінге қалдырмай, бірден
сөздіктен тауып оқы не сұрап біл.
− Оқығаның
туралы ой түйіндеп отыр.
−
Оқыған кітабың ұнаса, оны досыңа ұсын.
Кітапты оқығанда нені естен шығармау керек:
−
Кітапты кір қолмен ұстама.
− Кітап
парақтарын ұқыптылықпен аш.
− Парақты
ашарда саусақтарыңды түкіріктеме. (Төрт саусағыңмен кітап бетінің ортаңғы
жағынан басып отырып жоғары қарай бас бармағыңды жүргізсең, ашылу керек беті
өзі ерекшеленіп отырады)
− Кітап
парақтарын бүкпе, белгілеуші сал.
−
Кітапқа қаламмен сызба.
Үй тапсырмасы Мәтінді оқу. (6-7) бет шығармашылық тапсырма
Бағалау