Сабақ
тақырыбы
|
Көлік
түрлері. (Сын есімнің шырайлары)
|
Осы
сабақта қол жеткізетін оқу материалдары
(оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.Т/А5.
Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген
мәселе бойынша өз ойын білдіру.
|
5.Ж4.
Эссенің негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс
адамды, белгілі мекен мен оқиғаны сипаттап не суретттеп жазу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы:
сұрақтарға жауап бере алады
|
Көбі: сипаттама
мәтін жаза алады
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Көлік
түрлерін ажырата біледі. Олардың атқаратын қызметтерімен танысады.
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа білімді
меңгерту
|
Қажетті
құрал-жабдықтар
|
Интерактивті
тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, кестелер
|
Оқыту әдістері
|
Әңгімелеу,
түсіндіру, сұрақ-жауап, «Төрт сөйлем», постер, аяқталмаған сөйлем
|
Дереккөздер
|
Әдістемелік
құрал, дидактикалық материалдар
|
Тапсырмалар
|
Сабақ барысындағы
мұғалім мен оқушының іс – әрекеті
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Оқушыларға
психологиялық ахуал тудыру.
Сыныпты
топқа бөлу.
|
«Бір шоқ
гүл» әдісі.
Сынып
оқушыларына әуе көлігі, су көлігі, қоғамдық көлік, жеңіл көлік
суреттері арқылы топқа бөлу.
|
Оқушыларға
гүл бере отырып, әр оқушы оны бір-біріне жалғастыра тілектерін жолдайды
Оқушылар
топқа бөлініп отырады.
|
Үй
тапсырмасына шолу
|
Өткен
тақырып бойынша жүгіртпе сұрақтары
Жол
белгілерін білеміз бе?
Сын
есім дегеніміз не?
Мағыналық
түрлерін атап, мысал келтір.
|
Сұрақтар
бойынша өз білгендерін оқушылар қол көтеру арқылы жауап береді.
|
І. Қызығушылықты
ояту.
|
«Көлік
атаулары» бейнеролик көрсетеді.
|
Топқа
бөлінген оқушыларға постер беріледі. Топтарына қойылған көлік атаулары бойынша
өз ойларын постер арқылы түсіндіру.
|
ІІ.
Мағынаны тану.
Сергіту
сәті
|
А)
оқулықтағы тапсырмамен жұмыс.
Оқылым.
1-тапсырманы орындайды.
Ә)
Айтылым. 2-тапсырма орындайды.
|
Мәтінді
оқиды. Өз ойларын айтады.
Сұрақтарға
жауап береді.
|
Б)
3-тапсырманы аудиодан тыңдатады.
В)
Жазылым.
1-топ:4-тапсырма:
Көліктің адам баласына пайдасы.
2-топ:
Көліктің адам баласына зияны.
3,4-топ
: Көлік немесе жол белгілері, жол туралы мақал-мәтелдер.
«Стоп
кадр» әдісі
.
|
Оқушылар
зейін қойып тыңдайды.
Тапсырма
орындайды
Оқушылар
орнынан тұрады. Сабаққа белсене қатыспай отырғандарына әр түрлі
іс-қимылдағы суреттер таратылады. Кадр тоқтатылғанда қолында суреті бар
оқушы сол қимылды бейнелейді. Суреттегі сын есімдерді атайды.
|
Қорытынды
|
«Төрт
сөйлем» әдісі бойынша.
Айтылым
·
Көліктің
қандай түрлері бар?
·
Көп
қолданылатын көлік түрлері қандай?
·
Ата-бабамыз
қандай көліктерді қолданған?
·
Келешекте
қандай көліктер пайда болуы мүмкін?
·
Қалай
ойлайсыздар, бензинмен жүретін көліктер тиімді ме, әлде газбен жүретін
көліктер ме?
|
Пікір
Дәлел
Мысал
Қорытынды
Ауызша
жауап береді.
|
Рефлексия
|
«Аяқталмаған
сөйлемдер» әдісі арқылы
«Бүгін
мен...................... білдім»
2.«.................
қызықты болды» «.......................... қиын болды»
3.«
......................... екенін түсіндім»
4.«Мен.....................................
білім алдым»
5.
«.................. мені таң қалдырды»
|
Стикер
|
Бағалау
|
Қалыптастырушы
бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды баға қояды.
|
Әр
топтың басшысы өз тобын бағалайды.
|
Үйге
тапсырма
|
«Көліктің
пайдасы» тақырыбында эссе жазып келу.
|
|