681487
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыКөмектес септік

Көмектес септік

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m63e27022.gifhello_html_m31c9a56b.gifhello_html_m76029109.gifhello_html_m19a2da8b.gifhello_html_m3d3c30a.gifhello_html_m51eb1d11.gifСабақтың тақырыбы:Көмектес септік

Сабақтың мақсаты: Көмектес септік туралы білімдерін тереңдетіп, «Зат

есімнің септелуі» тақырыбын бекіту.

Сабақтың типі: бекіту

Сабақтың жабдығы: интербелсенді тақта, семантикалық карта

Сабақтың әдістері: «Ой қозғау», «Кластер», «Семантикалық карта», «Балық сүйегі», «Нысана».

Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы:

І. Білу.

«Ой қозғау» әдісі арқылы қызығушылықтарын ояту.

Жұмбақ шешу.

Үлкен-үлкен түйені

Тастапты атам шөгеріп.

Өркеші бұлтқа тиеді,

Бауыры жатыр көгеріп. (Тау)

Сабағымызды таулар туралы әңгімеден бастаймыз.

-Қазақстан жеріндегі қандай тауларды білесіңдер?

-«Кластер» сызбасы арқылы еліміздегі тауларды көрсетіңдер.


тау




-Еліміздің, туған жеріміздің жер бедерін білуге тиіссіңдер.

ІІ. Түсіну.

-347-жаттығудағы тау туралы мәтінді оқып,оған ат қояйық.

-Алатау көрінісіне назар аударып, Алатау жайлы не айта аласыңдар?

Интерактивті тақтадан таудың әртүрлі көрінісін көсету.

-Осы мәтіннен көмектес септіктегі сөзді табыңдар. Дәлелде.

Ережені еске түсіру.

ІІІ. Қолдану.

-Енді тақтадағы суреттерге қарап, аттарын атаңдар.

-Көмектес септігіне қойып, сөйлем құрастырыңдар.

Бірнеше оқушыға сөйлемдерін оқыту,көмектес септігіндегі сөзді айтқызу.

ІV. Талдау.

«Семантикалық картамен» жұмыс

-Әр бағаннан көмектес септікке қатысты белгілерді тауып дәлелдеңдер.

Септіктердің жазылу ретін бос тор көздерде көрсет

Көмектес септіктің сұрақтарын тап:

Көмектес септіктің жалғауларын тап:

Көмектес септіктегі сөзді

көрсет:


1.кімде? неде?

1.-тан,-тен, -дан, -нан

Ұшақта


2.кімнен? неден?

2.-пен,-бен,-мен

Ұшақтың


3кіммен?немен?

3.-ның,-нің,-тың, -дің

Ұшақпен


4.кімнің? ненің?

4.-қа,-ке,-ға,-ге

Ұшақты


5.кімге? неге?

5.-ды,-ты,-ны,-ді, -ні,-ті

Ұшақта


6.кімді? нені?

6.-да,-де,-та,-те

Ұшақтан


Қалғандары қай септіктің сұрақтары?

Қай септіктің жалғаулары?

Қай септіктегі сөздер?


Сергіту сәті.

V. Жинақтау.

-Тақтадағы түрлі-түсті бояумен жазылған өлеңдерді кезекпен мәнерлеп оқимыз.

Қол добынан жүлде үшін таласар,

Үміткерлер арасында Жарас бар.

Шаршы алаңға шықанында Жарастың,

Шеберлігін,батылдығын жараттым.

Соққан добы алдырмастан әрі асса,

Жанкүйерлер дән риза Жарасқа.

Ойынменен көзге түскен Жарасты,

Құрамалар шақырысып таласты.

Шеберліктің барлық сыры Жараста

Танып оны ардақтады Алаш та.

Бапкерлері үміт күтіп Жарастан,

Жай-күйіне,жағдайына қарасқан.

Бірге оқып,бірге ойнайтын Жараспен,

Жаттығуға ерінетін балалар да бар,әттең!..

«Балық сүйегі» сызбасы арқылы шумақтардағы қайталанып келген сөзді тауып, үстінгі жағына, ал астына олардың септіктерін жазыңдар.

VI. Бағалау.

-Келесі тапсырманы орындау үшін оқулықтағы суретке назар аударыңдар.

-Наурыз мерекесі жайлы не білесіңдер?

-Наурыз мерекесін мектепте қалай тойлаймыз?

-Мерекені үйде қалай қарсы аласыңдар?

-Наурыз мерекесі келгенде адамдар неге қуанады?

-Енді жұппен жұмыс жасап, көмектес септігін қолдана отырып, сурет бойынша әңгіме жазыңдар

2-3 әңгімені оқушыларға оқыту, тыңдаушыларға бағалату.

-Қай жұптың әңгімесі ұнады? Неліктен?

Кері байланыс.

«Нысана» кері байланысы арқылы сабақты бағалайды.

- Көрсеткіштерге баға қою үшін әр оқушының нысанаға стикермен атуға 4 мүмкіндігі бар (нысананың әр бөлігіне 1 рет)

Оқушының

іс-әрекеті

жалпы пайдалылығы

немесе

практикалық қолдану

Көрнекілік сапасы

Қызықты болды

hello_html_6423dec7.png

Үйге тапсырма.

-Үйде бір зат есімді септеп, 7 сөйлемнен тұратын мәтін құрастырасыңдар.









Краткое описание документа:

І. Білу.

«Ой қозғау» әдісі арқылы қызығушылықтарын ояту.

Жұмбақ шешу.

Үлкен-үлкен түйені

Тастапты атам шөгеріп.

Өркеші бұлтқа тиеді,

Бауыры жатыр көгеріп. (Тау)

Сабағымызды таулар туралы әңгімеден бастаймыз.

-Қазақстан жеріндегі қандай тауларды білесіңдер?

-«Кластер» сызбасы арқылы еліміздегі тауларды көрсетіңдер.


-Еліміздің, туған жеріміздің жер бедерін білуге тиіссіңдер.

ІІ. Түсіну.

-347-жаттығудағы тау туралы мәтінді оқып,оған ат қояйық.

-Алатау көрінісіне назар аударып, Алатау жайлы не айта аласыңдар?

Интерактивті тақтадан таудың әртүрлі көрінісін көсету.

-Осы мәтіннен көмектес септіктегі сөзді табыңдар. Дәлелде.

Ережені еске түсіру.

ІІІ. Қолдану.

-Енді тақтадағы суреттерге қарап, аттарын атаңдар.

-Көмектес септігіне қойып, сөйлем құрастырыңдар.

Бірнеше оқушыға сөйлемдерін оқыту,көмектес септігіндегі сөзді айтқызу.

ІV. Талдау.

«Семантикалық картамен» жұмыс

-Әр бағаннан көмектес септікке қатысты белгілерді тауып дәлелдеңдер.

Септіктердің жазылу ретін бос тор көздерде көрсет

Көмектес септіктің сұрақтарын тап:

Көмектес септіктің жалғауларын тап:

Көмектес септіктегі сөзді

көрсет:

1.кімде? неде?

1.-тан,-тен, -дан, -нан

Ұшақта

2.кімнен? неден?

2.-пен,-бен,-мен

Ұшақтың

3кіммен?немен?

3.-ның,-нің,-тың, -дің

Ұшақпен

4.кімнің? ненің?

4.-қа,-ке,-ға,-ге

Ұшақты

5.кімге? неге?

5.-ды,-ты,-ны,-ді, -ні,-ті

Ұшақта

6.кімді? нені?

6.-да,-де,-та,-те

Ұшақтан

Қалғандары қай септіктің сұрақтары?

Қай септіктің жалғаулары?

Қай септіктегі сөздер?

Сергіту сәті.

V. Жинақтау.

-Тақтадағы түрлі-түсті бояумен жазылған өлеңдерді кезекпен мәнерлеп оқимыз.

Қол добынан жүлде үшін таласар,

Үміткерлер арасында Жарас бар.

Шаршы алаңға шықанында Жарастың,

Шеберлігін,батылдығын жараттым.

Соққан добы алдырмастан әрі асса,

Жанкүйерлер дән риза Жарасқа.

Ойынменен көзге түскен Жарасты,

Құрамалар шақырысып таласты.

Шеберліктің барлық сыры Жараста

Танып оны ардақтады Алаш та.

Бапкерлері үміт күтіп Жарастан,

Жай-күйіне,жағдайына қарасқан.

Бірге оқып,бірге ойнайтын Жараспен,

Жаттығуға ерінетін балалар да бар,әттең!..

«Балық сүйегі» сызбасы арқылы шумақтардағы қайталанып келген сөзді тауып, үстінгі жағына, ал астына олардың септіктерін жазыңдар.

VI. Бағалау.

-Келесі тапсырманы орындау үшін оқулықтағы суретке назар аударыңдар.

-Наурыз мерекесі жайлы не білесіңдер?

-Наурыз мерекесін мектепте қалай тойлаймыз?

-Мерекені үйде қалай қарсы аласыңдар?

-Наурыз мерекесі келгенде адамдар неге қуанады?

-Енді жұппен жұмыс жасап, көмектес септігін қолдана отырып, сурет бойынша әңгіме жазыңдар

2-3 әңгімені оқушыларға оқыту, тыңдаушыларға бағалату.

-Қай жұптың әңгімесі ұнады? Неліктен?

Кері байланыс.

«Нысана» кері байланысы арқылы сабақты бағалайды.

- Көрсеткіштерге баға қою үшін әр оқушының нысанаға стикермен атуға 4 мүмкіндігі бар (нысананың әр бөлігіне 1 рет)
