Инфоурок / История / Другие методич. материалы / " Көмір өнеркәсіб і"
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

" Көмір өнеркәсіб і"

библиотека
материалов

hello_html_5d6333a0.gifСабақтың тақырыбы:



Көмір өнеркәсібі

Мақсаты:

Көмір өнеркәсібінің маңызын ашып көрсету.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар ертедегі бағыттары мен ошақтарын оның бойындағы қалалардың гүлденуіне мәдениет ошақтарының дамуына отын-энергетика кешенінің зор үлес қосқанын біледі.

Әдісі :

СТО.( ішкі сыртқы ,топтастыру, кесте )

Ресурс:

АКТ,сайт,оқулық,интернет материялдары

І. Итермелеу сатысы

Мұғалім іс-әрекеті.

I.Ұйымдастыру кезеңі.

А)Оқушылармен амандасу,

Б) Оқушыларды түгендеу,сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру,

С) Оқушыларға 1-4 дейін санату

ойынын ойнату арқылы топқа бөліну

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (топтастыру)











Қазақстанның пайдалы қазбалары



















ІІІ. Жаңа сабаққа ену.



Сабақ тақырыбын ашу



н т а ы Ж а н

2+2 12+6 3*3+2 22+9 9*2 67+32 3*6+1


Оқушының іс әрекеті.



Оқушылар 1-4 дейін санау арқылы бөлінеді.

Топ мүше-і белгіленеді. Сонымен қатар бағалау

парағын толтырып отыру

топ басшысының міндеті

Оқушылар тапсырмасын орындайды.



































Амалдарды орындау арқылы , «жанатын»сөзін шығару.



.

ІІ. Конструкциялау сатысы.

Жаңа сабақ видео ролик арқылы «Отын-энергетика кешенінің құрылымының қалыптасуы және тарихи маңызы» түсіндіріледі.

1.Кен қазбасының аты;

2.Географиялық жағдайы;

3.Орналасу ерекшелігі;

4.Кен қорының мөлшері;

5.Өндіру әдісі.

Оқушылар елдің отын-энергетика кешені экономика , мәдениеттің өркендеуіне,шаруашылықтың дамуына,әлеумет тигізген әсерін көрді.





1-тапсырма.Сұрақ-жауап.

  1. Жанатын пайдалы қазбаның шаруашылықтағы маңызы қандай?

  2. Электр энергетикасын ,әдетте ,неге отын өнеркәсібімен бірге қарастырады?





2-тапсырма.

Қазіргі кезде______________________ 3600км 2 жерді алып жатыр.Маңызы жағынан екінші орынды ______________________ алады. Соңғы кезде _______________және көмір алаптарын игеру басталып ,сондай-ақ_______________________ алабының______,__________ және__________ кеніштерінде қайта құру,қайта жабдықтау жұмыстары жүргізілуде.

Еліміздің уранның 100-ге жуық кен орындары барланған. Оның тең жартысы_________- орын алады. Ірі органогендік кен орындары _______________________ кездеседі.Барланған қоры470 мың тонна жағынан________________ дүние жүзінде екінші орында. Қазақстан бүкіл ___________ ішіндегі қуатты уран минералдық базасы бар ел қатарында.

1.Әр топтан оқушы жеке жауап береді.











Дәптермен жұмыс. Үш топта жеке жұмыс жасайды.



1-топ. Интерактивті тақтамен жұмыс (керекті сөздерді қояды)

2-топ. Сол обьектілерді картадан көрсетеді

3-топ.Сол аталған обьектілер бойынша жинап –түйгенін ортаға салады












Сергіту сәті

«Қол беру»әдісі қолданады

Оқушылар бір-біріне қол беру арқылы,бүгінгі сабаққа қатысты елді-мекендерді тізіп шығады

Нұсқаулау сатысы

3-тапсырма .

Семантикалық карта



п/қ

мұнай

тұз

көмір

алтын

газ

никель

алю

марг

темір

Кенді










Кенсіз










жанатын














Оқушылар кестені толтырады.

Үйге тапсырма

§18.Жанатын пайдалы қазбалар

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Оқушылар бағалау парақшасын ұпайлары бойынша толтырады, ортақ баға қойылады.



Оқушылар бағалау парақшасын тапсырады,ортақ ұпайы шығарылып бағаланады.



Кері байланыс

Сұрақ -жауап



Рефлексия кезеңінде оқушылар өз пікірін,ойларын қағаз бетіне түсіріп қояды.




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
