Логотип Инфоурока

Получите 10₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Инфоурок Природоведение ПрезентацииКМЖ Дүниетану 1 сынып "Менің отбасым"

КМЖ Дүниетану 1 сынып "Менің отбасым"

Скачать материал
библиотека
материалов

Пән: Дүниетану Мектеп: "Б.Тұрсынов таныдағы орта мектебі" КММ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні: 15.02.2018ж Мұғалімнің аты-жөні:Нугуманова Ш.Б

Сынып: 1 Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны:0


Сабақ тақырыбы

Бағдарлауды үйренеміз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары(оқу бағдарламасына

сілтеме)


1.2.1.1 Жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: көкжиек және оның тұстары болатынын біледі.

Көптеген оқушылар: тұсбағдар көмегімен көкжиек тұстарын анықтай алады.

Кейбір оқушылар: Тұсбағдарды өздігінен қолдана алады

Бағалау критерийлер

тұсбағдардың көмегімен және жергілікті жер белгілері бойынша бағдарлау тәсілдерін қолданады

Тілдік мақсаттар

1.Кеңістіктегі дүниені,қоршаған ортаны және олардың орналасуын сипаттайды


2.көкжиек ,тұсбағдар .

солтүстік–С

оңтүстік–О

шығыс–Ш

батыс–Б –

3.-Көкжиек дегеніміз не?

- Бағдарлау үшін 4 негізгі көкжиек тұстары қолданылады ма?

- Тұсбағдар дегеніміз не?

- Тұсбағдар не үшін қажет?

-Сағат пен тұсбағдардың қандай ұқсастығы бар?

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге үйрету.Достыққа,ынтымақтыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану.математика

АКТ қолдану дағдылары

"Сағат бойынша қалай бағдарлауға болады?" бейнежазбасы

Бастапқы білім

Өз мекен жайын атайды және орналасқан жерін сипаттайды

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңіАмандасу 

2.Психологиялық ахуал

Жоғары қарап күн көрдім,

Төменге қарап жер көрдім.Оңға қарап, солға қарап,

Егеменді ел көрдім. 

3.Топқа бөлу.Көкжиектің төрт тұсы бойынша топқа бөлу.

І топ - оңтүстік

ІІ топ - солтүстік

ІІІ топ - батыс

ІV Топ - шығыс



Сабақтың ортасы

Ой шақыру.

Жай көзбен қарағанда көз жеткен жерге дейінгі кеңістік көкжиек деп аталады. Аспан мен жер беті жанасып тұрғандай болып көрінетін шекара көкжиек сызығы деп аталады. Көкжиек тұстарын яғни, солтүстікті, оңтүстікті, батыс пен шығысты таба білу бағдарлау деп аталады. Адамдар ерте кезден табиғат белгілері бойынша бағдарлауға үйренген. Мысалы, күн үнемі шығыстан көтеріліп, батыста батады. Тал түсте күн әрқашан оңтүстік бағыттаЖай көзбен қарағанда көз жеткен жерге дейінгі кеңістік көкжиек деп аталады.

Не байқадың?

Оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аударамын. Олардан сұрақтарға жауап беріп, суретті сипаттауын сұраймын. Оқушылар «көкжиек» сөзінің мағынасын қалай түсінетінін айтады. Жауаптарын тыңдаймын. Айналада көріп тұрған кеңістік көкжиек екенін түсіндіремін.

Тұсбағдар және сағат. Бұл тапсырманы топта өткіземін. Ол үшін оқушыларға көкжиек тұстарының атауы жазылған үлестірме парақшаларды таратамын. Оқушылар таңдап алынған үлестірме парақшаларына сәйкес топтарға бөлінеді. Оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аударамын (егер мүмкіндік болса, әр топқа тұсбағдар мен қол сағатын тарату). Олардан бұл заттардың арасында қандай ұқсастық бар екенін сұраймын.

Орындап көр. Бұл тапсырма тұсбағдарды қолдана отырып, жергілікті жерде бағдарлау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған. Деректі материалды

қолдана отырып, оқушыларға тұсбағдарды қалай қолдануға болатынын түсіндіремін.

(Т) Әр топқа солтүстікте, оңтүстікте, батыста және шығыста

орналасқан нысандарды (ғимараттар, тұрғын үйлер, дүкендер, саябақтар) анықтауға тапсырма беремін.

Дескриптор

-Тұсбағдармен қолдана алады.

-Солтүстік,оңтүстік,шығыс,батыс бағыттарын ажырата алады.

Бағалау

"Басбармақ" әдісі арқылы бағалаймын

Мазмұнды сурет

Оқулық


























Түсбағдар

сағат

Сабақтың соңы

«Ия», «жоқ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. Оқушылар әр жауаптан кейін дұрыс болса ия, дұрыс емес болса жоқ деп айтулары қажет.

 1. Көкжиек – бұл айналамыздағы көрінетін жер. (ия)

2. Бағдарлау үшін 5 негізгі көкжиек тұстары қолданылады. (жоқ)

3. Тұсбағдар – көкжиек тұстарын анықтауға арналған құрал. (ия)

4. Тұсбағдардың көк (жасыл) тілі оңтүстікті көрсетеді. (жоқ)

5. Тұсбағдар адаспау үшін қажет. (ия) 

6. Күн әрқашан шығыстан атады. (ия) 

7. Тал түсте күн солтүстікте болады. (жоқ)

стикер

Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Қабілетті оқушылар басқа да бағдарлауға көмектесетін белгілер туралы айта алады

* бас бармақ

* бағдаршам

* смайлик

Қауіпсіздік техника ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

«Стикер» арқылы . Сабақ ұнаса күннің суретін, түсініксіздеу болса бұлттың суретін, түсінбесе найзағай суретін салып береді.

Жалпы баға



  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал