Инфоурок Информатика Рабочие программы"Компьютердің құрылымы". 5 сынып

"Компьютердің құрылымы". 5 сынып

Скачать материал

Мерзімі

               2014 ж

Сынып

5 «А»

Пәні

Информатика

Тақырыбы

Компьютердің құрылымы.

Мақсаты

 Компьютердің құрылымымен таныстыру.

Міндеттері

1.     Компьютердің құрылымымен таныстырып, жұмыс жасауға үйрету.

2.     Оқушылардың  ой – өрісін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3.     Оқушыларды ұйымшылдыққа, таза әрі мәдениетті сөйлеуге адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін  нәтиже

-         Компьютердің негізгі құрылымымен танысады;

-         Жүйелік блок құрамымен танысады;

-         Пернетақтамен танысады;

Жеті модульдің қамтылуы

-       Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;

-         Оқыту мен оқудағы  жаңа әдіс-тәсілдер

-       Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

-       Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту;

Сабақтың типі

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың әдісі

«Серпілген сауалдар», «Джигсо»  әдісі, талдау, диалогтік оқыту, топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар, бағалау,

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, слайд

Пән аралық байланыс

Тарих

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

 

Ұйымдастыру кезеңі

(5 мин)

Топқа бөлу

1.     Сәлемдеседі, түгелдейді.

 

2.     Ынтымақтастық орнату мақсатында өз есімінің бірінші әрпімен байланыстырып, ыстық тілек арнайды.

3.     Оқушылардың оқу құралдарын түгелдеу.

4. Компьютер құрылғылары  арқылы  топқа бөлемін.

5.   5. «Алтын ережені» қабылдатамын.

 Сәлемдеседі, сергіту сәтіне қатысады, құрал жабдықтарын алады.

 

Оқушылар өздері ереже қабылдайды.

 

 Оқушылар компьютер құрылғылары бойынша топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру

(5 мин)

1. Өтілген тақырыптарды талдау, түсіну деңгейін анықтау үшін сыныптағы оқушылардың арасында «Серпілген сауал» әдісі  бойынша сұрақтарды лақтыру арқылы жүзеге асырылады.

1. Компьютер деген не?

2. Компьютер қандай функцияларды орындайды?

3. Компьютер программасыз амалдар орындай ала ма?

4. Қандай компьютерлік программаларды білесің?

5. Компьютер қайда және қалай қолданылады?

6. Компьютердің қадай түрлері болады?

7. Компьютер неге дербес деп аталады?

8. Дербес компьютердің түрлерін атаңдар?

9. Ноутбуктер мен алақан компьютерлері не үшін пайдаланылады?

10. Компьютер түрлерін атаңдар?

11.Суперкомпьютерлер қайда қолданылады?

 

Оқушылар сұраққа жауап береді.

 

Жаңа сабақ

(13 мин)

 

 

 

 

 

1. Компьютердің құрылымы тақырыбын "Джиксо" әдісі бойынша сұраймын.

 

2. «Егер мен компьютер маманы болсам...» тақырыбы бойынша өз ойларын қағаз бетіне түсіру керек

1-топ. Компьютер

2-топ. Пернетақта

3-топ. Монитор

Оқушылар топпен жұмыс жасайды

 

Топпен постерде жұмыс жасайды.

 

 

 

 

Сергіту сәті

(2 мин)

Анаграмма

1.                 тормони

2.                 нетақтапер

3.                 блокжүйелік

4.                 цессорпро

5.                 картавидео

6.                 елжед ыджа

Оқушылар берілген сөздерді оқып, дұрыстап айтады.

Деңгейлік тапсырмалар

(15ин)

І-Деңгей

Өздеріңе белгілі программалардың бірінде компьютер түрлері сызбасын сызыңдар?

ІІ-деңгей

Мәтіндік редакторда жүйелік блок құрамын жазып шығыңдар?

ІІІ-деңгей

1. Жұмыс үстеліндегі мой компьютер белгішесін тауып алыңдар

2. Тышқанның оң жақ батырмасын шертіп, свойства батырмасын басыңдар

3. Дискідегі толған және бос орындардың көлемін қарап шығыңдар

 

 

Топта  көшбасшы сайлап, топтың жұмысын  бағалайды.

 

 Бағалау парағы арқылы топ жұмысын бағалайды.

Кері байланыс

(2 мин)

Бүгінгі сабақ туралы пікірім

 

Осы сұрақ  бойынша стикерге өз ойларын жазып, тақтаға  іледі.

Бағалау кезеңі

 (2 мин)

Білім пирамидасы парақшалары таратылады.

Пирамиданың ішіне  тақырып бойынша білген ақпараттарын жазады.

Үйге тапсырма

 (1 мин) Пернетақта. 43бет.

Үй тапсырмасын жариялау.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Компьютердің құрылымы". 5 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыкальный журналист

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Мерзімі

               2014 ж

Сынып

5 «А»

Пәні

Информатика

Тақырыбы

Компьютердің құрылымы.

Мақсаты

 Компьютердің құрылымымен таныстыру.

Міндеттері

1.     Компьютердің құрылымымен таныстырып, жұмыс жасауға үйрету.

2.     Оқушылардың  ой – өрісін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3.     Оқушыларды ұйымшылдыққа, таза әрі мәдениетті сөйлеуге адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін  нәтиже

-         Компьютердің негізгі құрылымымен танысады;

-         Жүйелік блок құрамымен танысады;

-         Пернетақтамен танысады;

Жеті модульдің қамтылуы

-       Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;

-         Оқыту мен оқудағы  жаңа әдіс-тәсілдер

-       Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

-       Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту;

Сабақтың типі

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың әдісі

«Серпілген сауалдар», «Джигсо»  әдісі, талдау, диалогтік оқыту, топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар, бағалау,

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, слайд

Пән аралық байланыс

Тарих

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

 

Ұйымдастыру кезеңі

(5 мин)

Топқа бөлу

1.     Сәлемдеседі, түгелдейді.

 

2.     Ынтымақтастық орнату мақсатында өз есімінің бірінші әрпімен байланыстырып, ыстық тілек арнайды.

3.     Оқушылардың оқу құралдарын түгелдеу.

4. Компьютер құрылғылары  арқылы  топқа бөлемін.

5.   5. «Алтын ережені» қабылдатамын.

 Сәлемдеседі, сергіту сәтіне қатысады, құрал жабдықтарын алады.

 

Оқушылар өздері ереже қабылдайды.

 

 Оқушылар компьютер құрылғылары бойынша топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру

(5 мин)

1. Өтілген тақырыптарды талдау, түсіну деңгейін анықтау үшін сыныптағы оқушылардың арасында «Серпілген сауал» әдісі  бойынша сұрақтарды лақтыру арқылы жүзеге асырылады.

1. Компьютер деген не?

2. Компьютер қандай функцияларды орындайды?

3. Компьютер программасыз амалдар орындай ала ма?

4. Қандай компьютерлік программаларды білесің?

5. Компьютер қайда және қалай қолданылады?

6. Компьютердің қадай түрлері болады?

7. Компьютер неге дербес деп аталады?

8. Дербес компьютердің түрлерін атаңдар?

9. Ноутбуктер мен алақан компьютерлері не үшін пайдаланылады?

10. Компьютер түрлерін атаңдар?

11.Суперкомпьютерлер қайда қолданылады?

 

Оқушылар сұраққа жауап береді.

 

Жаңа сабақ

(13 мин)

 

 

 

 

 

1. Компьютердің құрылымы тақырыбын "Джиксо" әдісі бойынша сұраймын.

 

2. «Егер мен компьютер маманы болсам...» тақырыбы бойынша өз ойларын қағаз бетіне түсіру керек

1-топ. Компьютер

2-топ. Пернетақта

3-топ. Монитор

Оқушылар топпен жұмыс жасайды

 

Топпен постерде жұмыс жасайды.

 

 

 

 

Сергіту сәті

(2 мин)

Анаграмма

1.                 тормони

2.                 нетақтапер

3.                 блокжүйелік

4.                 цессорпро

5.                 картавидео

6.                 елжед ыджа

Оқушылар берілген сөздерді оқып, дұрыстап айтады.

Деңгейлік тапсырмалар

(15ин)

І-Деңгей

Өздеріңе белгілі программалардың бірінде компьютер түрлері сызбасын сызыңдар?

ІІ-деңгей

Мәтіндік редакторда жүйелік блок құрамын жазып шығыңдар?

ІІІ-деңгей

1. Жұмыс үстеліндегі мой компьютер белгішесін тауып алыңдар

2. Тышқанның оң жақ батырмасын шертіп, свойства батырмасын басыңдар

3. Дискідегі толған және бос орындардың көлемін қарап шығыңдар

 

 

Топта  көшбасшы сайлап, топтың жұмысын  бағалайды.

 

 Бағалау парағы арқылы топ жұмысын бағалайды.

Кері байланыс

(2 мин)

Бүгінгі сабақ туралы пікірім

 

Осы сұрақ  бойынша стикерге өз ойларын жазып, тақтаға  іледі.

Бағалау кезеңі

 (2 мин)

Білім пирамидасы парақшалары таратылады.

Пирамиданың ішіне  тақырып бойынша білген ақпараттарын жазады.

Үйге тапсырма

 (1 мин) Пернетақта. 43бет.

Үй тапсырмасын жариялау.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады.

 

 

 

 

Скачать материал
