Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Компьютердің қосымша құрылғылары ( 5 сынып)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 203 курсов со скидкой 40%

Компьютердің қосымша құрылғылары ( 5 сынып)

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifСабақ тақырыбы: Компьютердің қосымша құрылғылары.

Сабақ мақсаты :1.Оқушылардың компьютерде өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру

2. Іскерліктерін, логикалық ойлау қабілетін дамыту.

3.Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:

-ДК-мен, оның негізгі құрылғыларымен және олардың міндетімен таныстыру.

-Компьютердің құрылғылары туралы түсініктерін дамыту;

- Жауапкершілікке, саналылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, практикалық;

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын,қазақ тілі, математика

Программалық дидактикалық қамтылуы:

Оқулық, жұмыс дәптері, компьютер, интерактивті тақта, «Компьютердің қосымша құрылғылары» презентация, информатикалық диктант.

Оқыту формалары: жеке, топтық, ұжымдық;


Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар:

Оқушылар білуі тиіс:

  • Компьютер деген не екенін, құрамын;

  • Ақпараттық не екенін;

  • Компьютердің құрылғыларының міндетін.

  • Жүйелік қорап ішіндегі құрылғылардың аттарын;

Оқушылар үйрену тиіс:

- ДК-мен, оның негізгі блоктарымен және олардың атқаратын міндеттерімен.


Сабақтың барысы:

I.Қызығушылықты ояту


а/ Тренинг «Көңіл күй»

б/ Топқа бөлу

в/ сұрақ –жауап


II. Мағынаны тану

а/Жаңа тақырыпты түсіндіру.

б/ Практика жүзінде көрсету.


III. Ой толғаныс

а/ Информатикалық диктант


б/ «Көзге жаттығу»

ІҮ. Бекіту сұрақтары.

в/ Рефлексия

с/Бағалау


I.Қызығушылықты ояту.


а/ «Көңіл күй» Балалар өздерінің көңіл күйлерін бағалау сұралады: « Мен өзімнің көңіл күйімді 3 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі көңіл –күйім орташа, мен өзімнің көңіл күйімді 4 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі ұйқым қанған жоқ , 5 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі көңіл- күйім керемет!».


Осы тренинг арқылы топқа бөлу.

1 топ-«Ақпарат » 2 топ-«Графика» 3 топ «Компьютер»

в/Сұрақ-жауап

II. Мағынаны тану

а/Дәптермен жұмыс.

-Қане балалар күннің жады мен тақырыпты жазып аламыз.

-Бүгінгі біздің қарайтын тақырыбымыз.

Компьютердің қосымша құрылғылары. Электрондық оқулық арқылы сабақты түсіндіру.

Компьютер сөзі «есептеуіш» дегенді білдіреді, Компьютер деректерді программалап өңдеуге арналған электрондық құрылғы.

ДК өнеркәсіп бұйымы ретінде өзара жалғастырушы кабельдермен байланыстырылған бірнеше блоктардан тұрады. Блоктардың номенклатурасы (тізімі) әр түрлі болуы мүмкін, бірақ кез келген компьютер жұмыс істеуі үшін үш блоктан тұратын жинақ керек (компьютердің негізгі жинағы).

Басқа құрылғылардың барлығы қосымша деп аталады.

Компьютердің аталған негізгі жинағының басты элементі – жүйелік блок. ДК-дің жүйелік блогы – компьютердің негізгі тораптары орналасқан тік төртбұрышты қорапша, онда:

  • Аналық (материнская, системная)

  • Процессор

  • Қоректендіру блогы

  • Жедел жад

  • Қатты диск

  • CD-ROM

  • Көрініс платасы

  • Дыбыс платасы

  • Және т.б. құрылғылар орналасқан.

Монитор (дисплей)-бұл кез-келген ақпараттарды (текстік, графиктік және т.б) экранға шығаруға негізделген құрылғы.

Пернетақта (клавиатура)-бұл кез-келген ақпараттарды (сандық, символдық және т.б) компьютерге енгізуге негізделген құрылғы.

Бұлардан басқа, компьютердің көптеген құрылғылары бар, оларды енгізу-шығару құрылғылары деп атайды.

Тышқан (мышь)-бұл компьютерде берілетін командаларды жарық қаламымен басқаруға негізделген құрылғы.

Басу құрылғысы (принтер)-бұл кез-келген ақпараттарды компьютерден қағаз бетіне шығаруға негізделген құрылғы.

Сканер-бұл графиктік немесе текстік ақпараттарды компьютерден тікелей оқитын құрылғы.

Дыбыс колонкалары -дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы

Құлақшын - дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы

Микорфон - Дыбыстық ақпаратты енгізуге арналған құрылғы

Джойстик - Компьютерлік ойындарда қолданылатын қолмен басқарылатын тетік

Модем-бұл телефон желісі арқылы басқа компьютерлермен ақпараттарды алмасуға арналған құрылғы

Бұл құрылғылардың әр қайсымен тереңірек алдыңғы сабақтарымызда танысатын боламыз.

Ноутбукта барлық қажетті компоненттер бір корпус ішінде орналасады және ол кітап сияқты бүгіліп жабылады.Сыртқы жадтың барлық құрылғылары , онымен қоса енгізу арқылы өзара байланысқан.Онымен қоса диск жетекші бақылаушысы, монитор бақылаушысы, принтер бақылаушысы және т.б болады.

-Балалар алған білімдерімізді одан әрі толықтыру үшін тақтаға қарайық.


  1. Ой толғаныс

-Ендеше , тапсырмалар орындаймыз берілген.

а)Информатикалық диктант


1.Компьютерлік жүйенің негізгі бөлшектерінің атауларын жаз:


2076

Жүйелік

блок


монитор



пернетақта




2. Қалдырып кеткен сөздерді аяқтап жаз.

Пернетақта

Пернетақтаның көмегімен компьютерге информацияны енгізуге және басқаруға болады. Пернетақтада жүзден астам пернелер бар. Пернелер көбінесе информация енгізу міндетін атқарады, бірақ олардың кейбіреулері компьютерді басқару үшін қажет.




3. Қалдырып кеткен сөздерді аяқтап жаз

Тышқан

Тышқан компьютерді басқаруға арналған. Оның екі батырмасы бар, бірақ олардың көмегімен әртүрлі көп жұмыс жасауға болады. Тышқанды үстел бетінде жылжытқанда, онымен бірге монитордың экранында тышқанның нұсқағышы да жылжиды. Команда беру үшін нұсқағыш графикалық басқару элементіне апарып, содан кейін тышқанның батырмаларының бірімен жылдам шерту керек. Шерткен кезде компьютер команда алады.


4. Төмендегі сөйлемдерді толықтырып жаз.

Монитор мәтіндерді, бейнелерді экранға шығару міндетін атқарады.

Пернетақта компьютерге мәтіндік информацияны енгізуге арналған.

Тышқан компьютерді басқаруға арналған.

Компьютер орындайтын барлық есептеулер жүйелік блокта жүреді.

Дыбыс колонкалары дыбысты информацияны шығаруға арналған.



ә)«Сергіту жаттығуы»

б) Бекіту сұрақтары:

Рефлексия.

Бүгінгі сабақта көзің арқылы нені меңгердің?

Бүгінгі сабақта құлағың арқылы нені меңгердің?

Бүгінгі сабақта қолың арқылы қандай қызмет атқардың ?

Үйге тапсырма: 7 тақырып оқып келу, бақылау сұрақтарына дайындалу.

Бағалау.

а/Топты б/жекелеп




















«Қарақұм орта мектебі» мемлекеттік мекемесі



















Сабақтың тақырыбы: Компьютердің қосымша құрылғылары


(ашық сабақ)















Сыныбы: 5 «А»


Өткізген:Алдонгарова Райхан




2015 жыл





Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
