Пән: Информатика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Компьютерлік желілер және ақпараттық
қауіпсіздік
|
Колледж: 16
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Муталханова Меруерт
|
Курс: 1
|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Компьютерлік желілерді ұйымдастыру.
Желілік компоненттер
(тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Желілік
компоненттердің қызметін сипаттау (желілік тораптар,
маршрутизаторлар, коммутаторлар).
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Компьютерлік желілердің жұмыс жасау принципімен танысады
Оқушылардың
басым бөлігі: Компьютерлік
желі түрлерін анықтайды
Кейбір
оқушылар: Желілік компоненттердің қызметін қолданады (тораптар,
маршрутизаторлар, коммутаторлар)
|
Бағалау критерийлері
|
Компьютерлік желілердің қызметін біледі.
Компьютерлік
желі түрлерін анықтайды.
Желілік компоненттердің қызметін
пайдаланады.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
Білу,
түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсаттар
|
Студенттер:
Желілерді ұйымдастыру
кезінде қолданылатын
негізгі құрылғылардың
атауын, қызметін
сипаттайды
Пәнге тән лексика мен терминология:
Желі-сеть- network,
сервер-сервер-server,
тұтынушы-клиент-customer,
жергілікті желі-локальная сеть- Local Area Network),
ауқымды желі – глобальная сеть- World Area Network
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Компьютерлік желі дегеніміз – ...
Компьютерлік желі түрлерін жазыңдар-...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақты өту барысында студенттерді топта
бірлесіп жұмыс жасауға, топ ережесіне бағынуға, бір-бірінің пікірін тыңдап, ұқыптылыққа,
тәртіпке, жауапкершілікке баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика. Желілерді байланыстыру кезіндегі
физикалық заңдылықтарды сақтауды түсінеді.
|
Алдыңғы білім
|
Компьютерлік
желілердің топология бойынша жіктелуін біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10 мин
20 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі: Студенттерді
түгелдеу сабаққа назар аударту.
Топқа
біріктіру:
«Тілек
ағашы» әдісі арқылы студенттерді
«Концентратор»,
«Коммутатор», «Маршрутизатор» деген үш топқа бірігеді.
Өткен
сабақты пысықтау: Студенттер
өткен тақырып бойынша білетіндерін ортада талдап, топтастырып жазады,
жұмыстарын тақтада қорғайды.
Бағалау: Фигуралар
арқылы бағалау
Тақырып: Компьютерлік
желілерді ұйымдастыру.
Желілік компоненттер
(тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында
«Кинометафора» әдісі арқылы бейне жазба үзіндісін көрсету.
«Түртіп алу» әдісі арқылы
студенттер бейне жазбадағы керекті ақпаратты
дәптерлеріне түртіп алады
|
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=CxZYvTpoQk4
|
Сабақтың
ортасы
15 мин
15 мин
15 мин
|
1.Тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі Оқулықты
пайдаланып атауларға сай қызметін жазып кестені толтыр.
Дескриптор:
•
Концентратор
қызметін жазады
•
Коммутатор
қызметін жазады
•
Маршрутизатор
қызметін жазады
1.
Бағалау:Тапсырманы
орындағанына байланысты топтар тиісінше мадаль арқылы бағаланады
2. Тапсырма
«Ойлан жұптас, бөліс» әдісі.
3 топ компьютерлермен, желілік
компоненттермен жұмыс жасайды. Мұғалім жауаптарын толықтырады
Кабинеттегі компьютерлердің
қандай желіге қосылғанын зерттеңдер. Сервердің қай кабинетте тұрғанын
анықтаңдар.
Дескриптор:
•
Кабинетте
орналасқан компьютерлердің қандай желіге қосылғандығын анықтайды
•
Желілік
компоненттерді қолданады
•
Сервердің
орналасу жерін анықтайды
Бағалау: «Қол
шапалақтау әдісі»
3. Тапсырма.
«Медаль
мен миссия» әдісі
Берілген сұрақтарға топпен бірлесе жауап
беріңдер
-
Компьютерлік
желі дегенді қалай түсінесіңдер?
-
Компьютерлік
желінің қандай түрлері бар?
-
Желілік
компоненттер қандай жағдайда қолданылады?
-
Компьютерлік желіні құру үшін қандай
желілік компоненттер қажет?
Дескриптор:
•
Компьютерлік
желі туралы түсінік қалыптастырады
•
Компьютерлік
желінің түрлерін біледі
•
Желілік
компоненттерді қолдану аясын анықтайды
Бағалау:Белсене
сұраққа жауап берген топ тиісінше медаль арқылы бағаланады
|
Оқулық 10 сынып
|
Сабақтың
соңы
10 мин
5 мин
|
Элективті тест алу
Студенттер тест сұрақтарына жауап
береді.
Бағалау: Өзін-өзі және бірін-бірі
бағалауды
жүзеге
асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес
жауаптарды
диалог құру арқылы талқылайды.
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі
Студенттер сабақтан алған әсерін
басбармақ арқылы көрсетеді
Үйге тапсырма: Компьютерлік
желілерді ұйымдастыру. Желілік компоненттер
тақырыбына іздену
|
А4 парағы
|
Саралау
– Сіз оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау
– Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Тапсырмалар ұсыну
арқылы студенттердің басым бөлігіне элементтердің құрамындағы элементар
бөлшектердің санын анықтау арқылы сыни тұрғыдан ойлауына ықпал етемін.
«Кинометафора» әдісі арқылы жаңа тақырыптың
ашылуына студенттердің
қабілетін, қажетіліктерін ескере отырып, тақырыпты оқулық бетінен ізденіп,
өз бетінше жұмыс жасауға бағыт-бағдар беремін.
Саралаудың «Кім жылдам» әдісі
арқылы студенттердің жаңа тақырыпқа қызығушылығын арттырамын. «Ойлан
жұптас, бөліс» әдісі тәсілі негізінде студенттерге
компьютерде жұмыс орындауды ұсына отырып, жылдам жұмыс жасауға
дағдыландырамын. «Медаль мен миссия» әдісі арқылы
студенттер топтық жұмыс істеу барысында жауапкершілік танытудың маңыздылығына
баулыймын.
|
Медальдар
арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру
|
Компьютер сыныбына кірген кезде және
компьютермен жұмыс жасаған кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдеріне бөлінген уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы рефлексия жасау
үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы не білдім/анықтадым, келесі
сабақтарда неге көңіл аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|