Spotlight 8 Модуль 3а Отрасли
науки. Reading &Vocabulary
Цели:
- повторение лексики по теме «Великие
изобретения», мотивация на работу по теме; развитие умений прогнозировать
содержание текста; развитие умений ознакомительного и поискового чтения.
- развитие умений поискового чтения.
- развитие навыков распознавания и
понимания значений форм глагола в тексте (инфинитив и форма Past Simple).
- освоение новой лексики; развитие
навыков распознавания и использования в речи глаголов, сходных по
значению.
- развитие умений продуктивного письма
(письмо личного характера на основе прочитанного текста).
Ход урока
1. Организационная
часть.
2. Основная
часть: Работа по теме урока.
3. Заключительная
часть
1) Организационная часть
- Приветствие
- Проверка
д.з.
2. Основная
часть.
Работа по
теме урока.
Упр. 1, с. 42 Предполагаемый ответ:
Hot-air balloons can fly to high altitudes. They have
carried humans since the late 18th century. The text may be about the history
of the hot-air balloon.
Упр. 2, с. 43
До начала выполнения задания проработайте
коллективно рубрику Study Skills, посвящённую освоению формата
задания по чтению «множественный выбор». Убедитесь в понимании - учащиеся
восстанавливают алгоритм выполнения задания такого типа. Учащиеся выполняют
задание самостоятельно. При проверке организуйте выборочное чтение - для
аргументации выбора ответов.
Ключи: 1c 2 b 3 a 4 c 5 c
Упр. 3, с. 43
a. Обращайтесь
к русским эквивалентам слов и выражений в последнюю очередь - для (выборочной)
проверки понимания. Последовательно работайте, развивая умения учащихся
пояснять значение лексических единиц, обращаясь к дефинициям, перифразу,
синонимам и пр.
Ключи:
came to the conclusion: decided (решили) lift:
raise (поднимать) capture:
catch (поймать) experiments:
tests(эксперименты, испытания) presented:
showed (представили)
safe and sound: not in danger (живые и невредимые)
b. Учащиеся
проверяют ответы в парах.
Ключи:
began (begin), noticed (notice), was/were (be), threw
(throw), happened (happen), came (come), had (have), loved (love), wanted
(want), started (start), began (begin), became (begin), realised (realise),
presented (present), made (make), burned (burn), helped (help), put (put), hung
(hang), landed (land), gathered (gather), asked (ask), agreed (agree), took (take),
reached (reach), floated (float)
Упр. 4, с.
43 Ключи: 1 raise; 2 lifted/raised; 3 lift
Упр. 5, с. 43
a. Предполагаемый
ответ:
I'm interested in Psychology because I think it helps
me to understand myself and other people. I'm sure my knowledge in Psychology
will help me see my talents and inner resources better and achieve more in
life.
b. Ключи:
2 Computer; Science;
3 Astronomy; 4 Politics; 5 Psychology; 6 History
Упр. 6, с. 43 Дайте
время учащимся просмотреть текст ещё раз и спланировать своё высказывание от
лица изобретателя. Обратите внимание на описание эмоционального состояния.
Обсудите ответы с классом.
Предполагаемый ответ:
I have invented a balloon that floats high in the sky
and that can carry people. I got the idea when I threw some small pieces of
paper into the fireplace and watched them float upwards. I began performing
experiments and came to the conclusion that heat had the power to lift things.
I presented, with my brother, the first balloon which was made from paper and
cloth. We burned straw to help the balloon float. On the first trip we put a
sheep, a duck and a chicken in the basket. Shortly afterwards, the king gave us
permission to send men up in the balloon. Our first trip with human passengers
took place in Paris with great success. I was very nervous at first, but when I
saw the flight with the animals I knew that my idea could work with people. I
was very excited to watch the balloon travel high above Paris and hope that all
people some day will try a trip on a hot-air balloon high in the sky. Both my
brother and I were really happy. I was looking forward to further experiments.
I felt really enthusiastic about making science help progress in people's
everyday life.
Упр. 7, с. 43 Предполагаемый
ответ:
Dear Jean-Frangois,
We finally made it. The first hot-air balloon is
finally up in the air! We made it from paper and cloth. To make it float, we
burned some straw underneath it. The first passengers were a sheep, a duck and
a chicken. His Majesty King Louis XVI
and many members of the royal family watched this
first flight. The king has agreed to send men up in the balloon. Would you like
to join us in the next flight?
Best regards,
Joseph Montgolfier
3) Заключительная часть
- Домашнее задание: SB, упр.
7*, с. 43; WB, с. 24.
- Итоги урока.