Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект для уроков
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Конспект для уроков

библиотека
материалов



Шакирова Бибизада

Ана тілі 1 сынып

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. Мал атасы. Төлді қалай шақырады?

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға дауыссыз дыбыстар туралы түсінік беру. Дауыссыз дыбыстарды сөз арасынан таба білуге үйрету. Мал атасы туралы түсінік беру. Төлді қалай шақырады? өлеңін мәнерлеп оқытып,түсінік беру .

ә) Оқу жылдамдықтары арттыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорларын молайту.

б) Әдемі жазуға тәрбиелеу. Малды сүюге, күтуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақта пайдаланатын көрнекі - құралдар: мазмұнды сурет, тірек сызбалар, төрт түліктің пірлері, төрт түліктің суреттері.,дидактикалық тапсырмалар,жұмбақтар т.б. слайдтар

Пайдаланатын әдіс – тәсілдер: сұрақ-жауап, ассоциялық аймақ құру, кубизм әдісі, ой шақыру,СТО стратегиясы.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық

Бір,екі, үш

Сынып іші тып- тыныш

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

1-қатар жай отыр ,

2-қатар тез отыр.

3-қатар сенде отыр.

Сабақ бастар кез боп тұр.

2.Үй тапсырмасын сұрау » Қоян»мәтінін талдау.Басқа аңдар туралы сұрау.

«Қоян» сөзіне дыбыстық талдау жасау.(бір оқушы тақтаға шығады)

Қоян қандай аң?

Ол қайда тіршілік етеді?

Қоян жауларынан қалай қорғанады?

Қандай тағы да жабайы жануарларды білесіңдер?

Дәптермен жұмыс (күннің жады,класс жұмысы)

Таза жазу минуты

Тт Тт Тт

Сс Сс Сс

3. Мағынаны ажырату.

Ой шақыру. Асосациялық аймақ құру.

Дыбыстар

Дауысты

Дауыссыз

(Слайдтан дауысты ,дауыссыз дыбыстарды көрсету)

4.Жаңа сабаққа дайындау. «Ой шақыру» стратегиясы

Төрт түлікке нелер жатады?

Төрт түлік

Жылқы, түйе, сиыр, ешкі, қой.

Төрт түлікке байланысты жұмбақтар шешкізу.

Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар

- Бұл не?

- Бұл қой.

- Қойдың төлі не?

- Қойдың төлі - қозы

Екі айнасы бар,

Екі найзасы бар

- Ол не?

- Ол сиыр.

- Сиырдың төлі не?

- Сиырдың төлі - бұзау.

Қамыс құлақ, тостаған тұяқ,

Мінсең қанат, сүті дәрі, еті тамақ.

- Бұл не?

- Бұл жылқы.

- Жылқының төлі не?

- Жылқының төлі - құлын.

Маң - маң басқан, маң басқан,

Шудаларын шаң басқан.

- Бұл не?

- Бұл түйе.

- Түйенің төлі не?

- Түйенің төлі - бота.

4. Мақсат қою кезеңі: Біздің бүгінгі тақырыбымыз дауыссыз дыбыстар. Яғни, бүгін біз дауыссыз дыбыстарды танып, дауыстылардан ажырата білуге және ерекшеліктерін білуге үйренеміз. «Төлді қалай шақырады?» өлеңімен таныс боламыз. Мал атасы туралы білеміз.(Слайдпен жұмыс)

Балалар, әр түліктің иесі,пірі,яғни атасы болады .

Мал аталарымен таныстырамын.

Қой атасы – Шопаната,

Жылқы атасы – Қамбарата,

Ешкі иесі – Сексеката,

Түйе атасы – Ойсылқара,

Иесі – Зеңгібаба.

5.Оқулықпен жұмыс. «Төлді қалай шақырады?» Әдеби мәтін тапсырмасын мәнерлеп оқып беру, түсіндіру. Әңгіме жүргізу. Өлеңді кезекпен оқушыларға оқыту.

17 - жаттығу.

Қамбарата, Зеңгібаба, Ойсылқара, Шопаната, Сексеката сөздерін жазғызып, дауыссыз дыбыстардың астын сызғызу.

Сергіту сәті.

Қошақаны қойдың

Қайда қалып қойдың

Бұлтиып тұр бүйірің

Қай өрістен тойдың.

Секең-секең ей лақ

Жүрмін саған кейіп –ақ

Тыным тапсаң болмай ма?

Секірмей –ақ кей уақ.

6. Ой толғаныс.

1)Кубизм әдісімен.

1. Қозыны қалай шақырады? 2. Лақты қалай шақырады? 3. Құлынды қалай шақырады? 4. Бұзауды қалай шақырады? 5. Ботаны қалай шақырады? 6. Төрт түліктің иелерін ата.

7. Ойын «Дауысынан таны»немесе «Ненің дауысы?»

8. Логикалық тапсырма

Бұлардың қайсысы артық? Қалған жануарларды бір сөзбен қалай атауға болады?

(Түйе, ешкі, сиыр, мысық, жылқы, ит, аю)

Не артық? Неліктен?

(Лақ, құлыншақ, қозы, бұзау, түлкішек)

9. Ой толғаныс «Бес жолды өлең»

Не? Қой

Қандай? момын,қоңыр

Не Істейді? маңырайды, қоздайды,қоректенеді.

Сөйлем Қой төрт түлікке жатады.

Мәндес сөз: түлік,жануар

10. Қорытынды: Балаларды мақтап,5 саусақ әдісімен сабақты қорытамын.

1.Бас бармақ- өз денсаулығың үшін не істедің?

2.Балан үйрек –көңіл күйім қандай?

3.Ортан терек-сабақта не үйрендік?

4.Шылдыр шүмек нені білдік?

5.Кішкентай бөбек не ұнады?

11.Үйге тапсырма

19 - жаттығу, дауыссыз дыбыстарды жаттау. «Мал атасы» жаттау, «Төлді қалай шақырады?» мәнерлеп оқу.

12.Бағалау. (сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды мадақтап,смайликпен бағалау)


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
