Инфоурок / Математика / Конспекты / " Жай бөлшектерді көбейту "

" Жай бөлшектерді көбейту "

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы:Жай бөлшектерді көбейту.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды жай бөлшектерді көбейтуге үйрету;

Жай бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдау және еске сақтауға баулу;

Жай бөлшектерді көбейтудің қасиеттерін қолдана білуге дағдыландыру.

Сабақтың міндеттері:

1.Жай бөлшектерді көбейте біледі.

2.Аралас сандарды,аралас санды натурал санға көбейте біледі.

3.Сыныпта оқушылар өз ойларын айта біледі және бір-бірін тыңдай біледі.

Күтілетін нәтиже:

1. Жай бөлшектерді және жай бөлшекті натурал санға көбейте біледі.

2.Аралас санды,аралас санды натурал санға көбейте біледі.

3.Өз ойларын топта еркін айта біледі.

Дереккөздері:Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Е.С.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісәсілдері: «диалогтік оқыту» әдісі,топтық жұмыс, «стикер-дегі диалог» , «миға шабуыл»,бағалау парағы.

Бағалау критерийлері:

Үй тапсырмасы 1- 2 балл

«Эстафета» ойыны 1-2 балл

Тапсырмалар 1-2 балл

Кітаппен жұмыс 1-2 балл

Тест жұмысы 1-5 балл

Топтағы жұмыс 1 балл

0-7 балл - 3 8-12 балл - 4 13-14 балл -5

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:А4 форматты қағаз, үлестірмелі тапсырмалар,стикер,маркер,бағалау парағы.

Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру

Ынтымақтастық орта қалыптастыру мақсатында «Бұл кім?» тренингін ұйымдастыру. Жүргізуші сыныптағы бір оқушыны ауызша сипаттайды: оның бет әлпетін,сыртқы пішінін ,киімін , сөйлеу мәнерін т.б.. Бір –екі сипаттан кейін жүргізуші оқушылардан «Бұл кім» деп сұрап , олардың жауаптарын тыңдайды.

Капитан ойыны арқылы топқа бөлу. Топтар:

  1. Натурал сандар

  2. Дұрыс бөлшектер

  3. Бұрыс бөлшектер

  4. Аралас сандар

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1051.1)hello_html_m6c71df1c.gif

2)hello_html_70b5aa1d.gif

1052.

1)8hello_html_5d8b6cb6.gif=5+5hello_html_m11f0fb5b.gif=10hello_html_m11f0fb5b.gif;

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Қызығу-шылықты ояту.

Білу.

Мұғалім «Эстафета» ойынын ойнатады

Өткенді қайтадау.

1) Оқушылар тақтаға шығып кезекпен жай бөлшек жазып келесісі оқып,алымын,бөлімін атап, түрін (дұрыс, бұрыс) айтады.
2)Осылай келесі оқушы аралас сан жазып оқиды. Одан кейін басқа оқушы шығып оны бұрыс бөлшекке айналдырады.
3) Тақтаға оқушы шығып бөлімдері бірдей екі бөлшек жазады, одан кейінгі шығатын оқушы оларды қосады , мүмкін болса азайтады.
4) Келесі кезеңде тақтаға бөлімдері әртүрлі екі бөлшек жазылып, оларды келесі шығатын оқушылар қосады, мүмкін болса азайтады.
Соңында екі аралас сан жазылып олар тағы да қосылып, азайтылады.
Осы қайталау нәтижесінде оқушылар жай бөлшектерді қосу, азайтуды пысықтап өтеді.

Оқушылар «Эстафета»

ойынын ойнайды.

ІІ.Мағына-ны тану.

Түсіну.

11

Мұғалім түсіндіреді:

Жай бөлшектердің көбейтіндісі – алымы берілген бөлшектердің алымдарының көбейтіндісіне, ал бөлімі бөлімдерінің көбейтіндісіне тең бөлшек.

hello_html_m58da2021.gif



hello_html_m62fea06e.gif

Мысалы,

Натурал санды бөлшекке көбейткенде натурал сан бөлшектің алымына көбейтіліп, көбейтінді бөлшектің алымы болады да, бөлімі өзгеріссіз қалдырылады.

hello_html_m222f96e0.gif



hello_html_2f77ca93.gif



Мысалы,





Егер көбейткіштер аралас сандар болса, оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан кейін бөлшекті бөлшекке көбейту ережесін қолдану керек.

hello_html_7c5f29dc.gif

Мысалы ,


Оқушылар берілген формулаларды дәптерге жазады

Талдау.

Мүғалім топтың атына сәйкес есептер береді

( ( Дидактикалық материалдар)

I Топқа

1)hello_html_m17debb85.gif=hello_html_mb5b8267.gif=2hello_html_m3abe6c86.gif;

II Топқа

1)hello_html_m5b584e4e.gif

III Топқа

hello_html_m39de49db.gif

IV Топқа

1)hello_html_4b176d55.gif;

Оқушылар «Мозайка-мен » жұмыс жасайды

Қолдану.

Кітаппен жұмыс.

1077.

1)hello_html_m197df92a.gif)hello_html_m561d54a9.gif

hello_html_m131f73df.gif)hello_html_mf986369.gif=hello_html_m64a6d796.gif; 6)hello_html_m65e7f788.gif

1078.

1)3hello_html_685d8d49.gif·8=hello_html_m104dac85.gif·8=26; 2)5hello_html_7f8f9891.gif·6=hello_html_775dee7f.gif·6=32;



3)4·1hello_html_6eec8aff.gif=4·hello_html_m4aae006e.gif=6; 4)7·1hello_html_7f8f9891.gif=7·hello_html_m4d2614a7.gif=hello_html_3de7ddcf.gif=9hello_html_7f8f9891.gif;

1079.

1)2hello_html_7f8f9891.gif·1hello_html_m7b5f30f1.gif



hello_html_12f67b2c.gif



1080.

hello_html_13b78144.gif

hello_html_m6ed3fcd1.gif3)10hello_html_m7597898a.gif

4)hello_html_59605489.gif

Оқушылар тақтаға есептер шығарады.



Жинақтау

Оқушылардың деңгейіне сәйкес 3 түрлі тест тапсырмасы беріледі.



Үй жұмысы:

1077.

7)hello_html_m4438ca6b.gif

1078

5)2hello_html_8a91e0f.gif

hello_html_5cc8a8f6.gif

8)8·3hello_html_6eec8aff.gif=8· hello_html_m52044d2f.gif

1079.

5)7hello_html_m371914c3.gif

6)hello_html_48123ce6.gif

hello_html_m7c4b511b.gif;

8)hello_html_m4e3ac773.gif

1080(5-8).

5)3hello_html_49a995ce.gif;

6)9hello_html_7aadb4dc.gif

hello_html_32f961da.gif

hello_html_m3d232aa5.gif



«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»

Кері әсер парағы

1.Бүгін не үйрендім?

2.Маған не ұнамады?

Оқушылар тест сұрақтарға жауап береді.

Баға беру.

бағалау критерийлері арқылы оқушыларды бағалау.

Топ басшы-лары баға қояды.
