Открытый урок в 3 классе
English “Spotlight” (V.Evans,
J.Dooley, N.Bykova, M.Pospelova)
Тема урока: “Clever Animals”(«Умные животные»)
Цель: обобщить знания учащихся по теме «Умные
животные», совершенствовать лексические навыки говорения
Задачи:
·
углубить и расширить
знания учащихся по теме;
·
научить употреблять новую
лексику в речи
Прогнозируемые
результаты
Предметные:
·
Обучающиеся познакомятся с
новой лексикой по теме;
·
Научатся употреблять её в
своих высказываниях;
·
Разовьют фонематический
слух;
·
Научатся логически
правильно выстраивать ответы на вопросы с модальным глаголом “can” и
вопросы к тексту;
·
Продолжат формировать
навыки чтения с полным пониманием;
·
Повторят изученную лексику
по теме
Метапредметные:
·
Коммуникативные:
·
Обучающиеся разовьют
умения взаимодействовать с окружающими в пределах речевых потребностей и
возможностей младшего школьника;
·
Познавательные:
·
Расширят общий
лингвистический кругозор;
·
Регулятивные:
·
Продолжат формировать
навыки классификации;
·
Разовьют память и мышление
Личностные:
·
Обучающиеся продолжат
формировать мотивацию к изучению иностранного языка;
Ход урока
I.
The beginning of the lesson
T.
–Good morning, children!
P.
– Good morning, good morning,
Good
morning to you!
Good
morning, good morning,
We
are glad to see you!
T.
– I’m glad to see you too!
-Let’s
begin our lesson. What do you think we are going to learn today? Look at the
board, please! Who can make a word out of these letters? (A NC)
P.
–Can
T
– Absolutely correct!
-Answer
my questions, please: Can you swim? Can you sing? etc.
P.
– Yes, I can/ No, I can’t
T.
How do you think what is the topic of the lesson?
P.
– What we can and can’t do.
T.
– Look at these pictures! (animals) What is the topic? Correct yourselves,
please!
P.
– What animals can do
T.-
You are right! Let’s read the title of the lesson: “Clever animals! Why are
they clever?”
These
questions we’ll answer at the end of the lesson
II.
Actualization of
knowledge.
·
Pronunciation work
T.
-Let’s check your homework p.77 Ex.4 “My happy family can fly”
Sounds
[i], [ai]
·
Vocabulary work (a game
“Interpreters” with a ball)
T.
-Let’s play “Interpreters” and revise the names of the animals:
- овца, овцы
P. – sheep
T. – лошадь, птица, попугай, собака, кошка,
рыба, рыбы, корова, цыплёнок, лягушка, дельфин, медведь, кролик
T. –Now, let’s remember the verbs: бегать, прыгать, плавать, летать, ходить,
танцевать, петь, карабкаться вверх
P. - run, jump etc.
- Well done, thank you! Take
your sits!
III. Work on the topic of
the lesson
T. Now we’ll learn some new
words (presentation) Look at the screen, please!
- Spider, tortoise, parrot,
seahorse
- Crawl, walk, talk
P, P, P – (are doing the
task)
T. – Open the books on p.78
and look at the pictures! What shall we do next?
P – Sing a song about these
animals
T. - That’s right! Listen to
the song and point at the animals!
P - (Are listening and
pointing)
T- Read the song after me!
P -(Are reading after the T.)
T. – Work in pairs! Read this
song, please
P-P
T.- Let’s sing and do! Stand
up please!
T.- And what about you? Can
you crawl? (talk, walk, fly)
P. Yes, I can\No, I can’t
T. We can talk, but we can’t
fly
T.- Very well! Ex.2
will help you to learn the new words better
P. Spiders can crawl and
jump, but they can’t swim
T. - We go on speaking about
animals. Let’s read the text and find out facts about Chuckles
Ex. 3, p.79
P. (Are reading and answering
questions after the text)
T. -Well done! And now – a
brainstorm! Come to the board and divide the animals between 5 groups: (1.can
swim, 2. can jump, 3. have got two legs, 4. have got big ears, 5.can climb)!
Work in pairs!
- Let’s check!
IV.
T - Now we’ll try to answer
why the animals are clever (presentation)
- Why are they clever? (Why
is the dolphin clever?)
P.- Because they can smile,
treat, dance, save, fish etc.
T.- Have we answered the
question of our lesson?
P.- Yes!
T. Your marks for the lesson
are: …
V.
T. - Your homework for the
next lesson is:
1)
Cards (in written) What can
animals do?
2)
Ex.1, p.78 a song to learn (if you want)
Have you got any questions?
T. - Thank you for your work
and see you on Monday. You may be free now!